وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

از واکسن پنتاوالان در رفسنجان رونمایی شد

به گزارش خبرنگار وب دا ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در این آیین گفت : هموفیلوس آنفلانزا از باکتری های خطرناک است که کودکان زیر سن 5 سال را دچار بیماری ها به ویژه مننژیت می کند.

وی افزود : واکسن پنتاوالان در کاهش مرگ و میر موثر است و با دریافت یک واکسن از بروز 5 بیماری دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا پیشگیری می کند .

دکتر علی اسماعیلی ندیمی تصریح کرد : مرگ در کل دنیا با درگیری از ناحیه هموفیلوس وجود دارد به طوری که سالانه بین 180 تا 400 هزار کودک در سطح جهان زیر 5 سال بر اثر این بیماری به مرگ محکوم می شوند.

وی خاطرنشان کرد : این واکسن در سه دوز دو ماهگی، چهار ماهگی و شش ماهگی باید دریافت شود تا نوزاد در دوران زندگی از بیماریها محفوظ بماند . دکتر اسماعیلی با اشاره به اینکه با توزیع این واکسن عوارض بیماری قابل پیشگیر کاهش میابد افزود : وزارت بهداشت و درمان در دولت تدبیر تمام سعی خود را در ارتقا سلامت مردم به کار گرفته است به نحوی که هزینه درمان مردم در مراکز درمانی دولتی به ده درصد و 5 درصد کاهش یافته است.

وی از دیگر خدمات طرح تول نظام سلامت تکمیل و بازسازی خانه های بهداشت برشمرد و گفت : نیروی درمانی و تجهیزات دو رکن مهم و اساسی نظام سلامت است که باید به روز شوند و این امردر دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و امیدواریم طرح نظام سلامت به خوبی اجرا شود و نتایج خوبی برای مردم که پایه و اساس رشد و توسعه جامعه هستند نمایان سازد.

اسماعیلی از دیگر خدمات طرح توزیع رایگان مکملها و ویتامین d در مراکز بهداشتی عنوان کرد و افزود : یکی از معضلات جامعه عوارض استخوانی است که ویتامین دی تا حدی می تواند به افراد کمک کند و به افراد سالمند توصیه می کنم که حتما این مکمل دارویی ( ویتامین d ) را مصرف کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد : از 16 آبانماه پرداخت غیرمتعارف خارج از مصوبات در بیمارستانهای دولتی نداشتیم و سامانه 1690 پاسخگوی شکایات مردم در این زمینه است.

در ادامه مراسم دکتر علی ریاحی معاون مرکز بهداشت رفسنجان گفت : والدین می توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی شهری و روستایی مراجعه کنند و نوزاد خود را در برابر بیماری ها با دریافت واکسن پنتاوالان واکسینه کنند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٧ آبان ١٣٩٣ - ١١:٢٠ / شماره خبر: ١١٦٤١٩ / تعداد نمايش: 1897

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج