وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

99 نفر در رفسنجان به بیماری ایدز مبتلا هستند

99 نفر در رفسنجان به بیماری ایدز مبتلا هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان آخرین آمار مبتلایان به ویروس HIV (ایدز) را 99 نفر اعلام کرد.

دکتر عباس اسماعیلی گفت: طبق آخرین آمار، در حال حاضر 99 نفر در رفسنجان مبتلا به ایدز هستندکه از این تعداد 82 نفر مرد و 17 نفر زن می باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، وی اظهار داشت: هر سال، روز اول ماه دسامبر میلادی که امسال مصادف با 11 آذر 1391 مي باشد، را "روز جهانی ایدز" می نامند.

شعار این روز در سال جاری " با مشاوره و آزمايش HIV بيشتر بدانيم ، بهتر زندگي كنيم " تعیین شد.

در این روز کشورهای مختلف با برگزاری فعالیت های متعدد، توجه جامعه را به بیماری ایدز جلب می نمایند و راه های پیشگیری از این بیماری را آموزش و ترویج می دهند.

دكتر اسماعيلي خاطرنشان كرد: آمارنشان می دهد که ازسال ۹۲ به بعد تعداد بیماران مبتلا به HIV از ۱۳ میلیون نفر به ۵۰ میلیون نفر رسیده است وبه مرز فاجعه آمیز نزدیک شده است بنابراین مردم و مسئولان به فکر راه حلی جدی برای جلوگیری از این فاجعه افتاده اند.

وي بيان داشت: بیماری ایدز درمان قطعی ندارد ولی وظیفه همه انسانها آشنایی با بیماری و حفاظت خود و نزدیكانشان از خطر ابتلا به این بیماری است . ایدز ربطی به جنس، نژاد یا سن خاصی ندارد و تمام افراد را مبتلا میكند . ابتلا به بیماری ایدز فلج كننده است و خود بیمار همواره از مشكلات و بیماریهای جسمی رنج می برد و خانواده اش نیز با مشكلات روحی و اقتصادی اين بیماری دست و پنجه نرم خواهند كرد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان افزود: اهمیت پیشگیــری از اینجا مشخص می شود که ازبین بردن عامل بیماری دربدن ممـکن نمی باشد و نیز واکسن موثری هنوز برای آن ساخته نشده است. ولی قطع چرخه انتقال بیماری به وسیله پیشگیری کاملاً امکان پذیراست.

وي تصريح كرد: پیشگیری به طورموفق عملی نمی شود مگر بوسیله آگاهی دادن به مردم که این آموزش در درجه اول به عهده پزشکان و جامعه پزشکی و درجه دوم به عهده هرکس دیگری است که از ایدز آگاهی دارد ودرقبال دیگران احساس مسئولیت می کند.

دكتر عباس اسماعيلي با بيان اينكه برای آگاهی و آموزش باید از تمام امکانات موجود و رسانه های گروهی استفاده کرد گفت: همچنین زمان وسن خاصی برای آموزش وجود ندارد چون هرشخص می تواند از حدود ۹ سالگی تا ۶۵ سالگی اعتیاد را شروع کند و نیز از زمانی که بالغ می شود تا اواخر عمر روابط جنسی را داشته باشد همچنین انتقال خون ، آرایشگاهها و اعمال دندانپزشکی در هر سن وزمانی می تواند صورت گیرد. ولی کسانی که درمعرض رفتارهای پرخطرمی باشند یا کسانی که دارای تفکرات و باورهای غلطی هستند برای آموزش دراولیت قراردارند.

وي در پايان اظهار داشت: مركز مشاوره بيماريهاي پر خطر با شماره تلفن هاي 8225152- 8229232 آماده انجام مشاوره و آزمايش رايگان و محرمانه بيماري ايدز در رفسنجان مي باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٢ آذر ١٣٩١ - ٠٧:٥٨ / شماره خبر: ٧٧٦٣٦ / تعداد نمايش: 6049

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج