وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

رفسنجان/ سلامت جامعه در گرو سلامت خانواده است

سلامت جامعه در گرو سلامت خانواده است

مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان معتقد است سلامت جامعه در گرو سلامت خانواده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، دكتر حميد نجم الديني اظهار داشت: در جوامع اسلامى خانواده خود را به عنوان يك سازمان فناناپذير معرفى كرده است به گونه‏اى كه اين سازمان كوچك در مقابل فشارهاى زندگى فوق‏العاده مقاوم و سرسخت مى‏باشد.

وی افزود: هر انسانى در كنار پدر و مادر و ساير افراد خانواده رشد مى‏كند و بزرگ مى‏شود و داراى يك سرى استعداد ذاتى است كه از پدر و مادر خود به ارث برده است سپس تحت تأثير عوامل مختلف محيطى تربيت مى‏شود.

وی ادامه داد: به بيان ديگر مجموعه ظرفيتها و توانايى‏ها به همراه تأثيرات تربيتى كسب شده از محيط، شخصيت هر فردى را مى‏سازد. با دقت در اين امر اين نتيجه حاصل مى‏آيد كه در شكل‏گيرى شخصيت و تربيت هر فردى، خانواده اولين و بزرگترين نقش را ايفا مى‏نمايد.

دكتر حميد نجم الديني تصریح کرد: همه خانواده‏ها در هفت حوزه اقتصادى (كسب درآمد، دخل و خرج و ...)؛ تدبير منزل و مراقبتهاى بهداشتى (تهيه غذا، پوشاك، امنيت، ...)؛ اوقات فراغت؛ هويت شخصى (كمك به فرزندان تا احساس تعلق خاطر نمايند)؛ عاطفى (نشان دادن محبت، همراهى و ابراز عواطف)؛ اجتماعى (كمك به فرزندان تا روابط ميان گروهى و مهارتهاى اجتماعى را ياد بگيرند)؛ تحصيلى و شغلى (سرپرستى فرزندان در انجام دادن وظايف تحصيلى و كمك به آنان در انتخاب و يافتن شغل)؛ مسؤول مى‏باشند.

وی داشتن درآمد؛ نگهداری و مراقبت از اعضاى خود، مهر و محبت و علاقه به يكديگر؛ تلاش برای اجتماعی کردن فرزندان اجتماعى شده و بهره مندی از مواهب تحصيل را در رسیدن خانواده ها به این اهداف موثر دانست.

مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان با اشاره به تأثیر ويژگيهاى رفتارى والدين، مذهب و طرز فكر، سطح ايمان، آداب و رسوم، تعصبات، سطح انديشه و فرهنگ در تربيت فرزندان، گفت: نقش و نفوذ مادر در تربيت فرزندان به لحاظ وراثت و تأثيرگذارى، بى‏ترديد مهم‏تر از ديگر اعضاى خانواده مى‏باشد. دکتر نجم الدینی خاطرنشان کرد: مادران چه در دوران باردارى و چه در دوران شيرخوارگى طفل خود، صفات متعددى را به نوزاد منتقل مى‏نمايند. سپس كودك تا مدتها در دامان و آغوش مادر است و در كنار او و به دنبالش در خواب و حركت مى‏باشد. اين مادر است كه درس نيكى و بدى را به كودك مى‏آموزد.

وی بیان داشت: با اينكه در تربيت فرزند، نقش پدر بعد از مادر قرار دارد با اين وجود پدر نيز داراى تأثيرات وراثتى و محيطى در كودك مى‏باشد. از نقطه نظر وراثتى پدر منتقل‏كننده صفات و ويژگيهاى خود و اجدادش و در جنبه محيطى منتقل‏كننده خلق و خو، طرز برخوردها، آداب و اخلاق، دانش و ... مى‏باشد.

دکتر نجم الدینی افزود: نيروى پرقدرتى كه باعث خواهد شد يك دختر يا پسر با جامعه و خانواده سازگار شود، وجود مادرى است كه از ازدواج خود راضى و شجاعت و اعتماد به نفس دارد و پدرى كه حامى خانواده است و امنيت مالى، اعتقاد به ارزشها و ... را براى خانواده خود به ارمغان مى‏آورد.

مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان تأکید کرد: بايد توجه داشت اگر در خانواده‏اى برادر و خواهر ارشد باشد، آنان در رفتار كوچكترها اثر خواهند گذاشت. آنان گاهى در قبال خردسالان نقش پدرى يا مادرى را ايفا مى‏نمايند كه اين امر خود سبب دوگانگى در انضباط طفل شده و در مواردى ممكن است حتى موجب سقوط و لغزش وى گردند چرا كه فرزندان بالغ و نوجوان در صورت انحراف اخلاقى خواسته‏هاى خود را درباره ديگر خواهران و برادران اعمال مى‏نمايند.

وی ابراز داشت: هر كودكى در آغاز حياتش صرفا تحت تأثير عوامل زيستى، محيطى، دوستان و همبازى‏هايش مى‏باشد و آنچه را كه برايش در نظر گرفته‏اند و پيش‏بينى كرده‏اند، مورد رعايت و عمل و اجرا قرار مى‏دهد اما اين وضعيت هميشگى و به همان صورت اوليه باقى نمى‏ماند.

دکتر نجم الدینی اضافه کرد: در مراحلى از حيات، به ويژه از مرحله‏اى كه بچه وارد سن تميز و تشخيص مى‏شود و مى‏تواند به حسن و قبح اشيا و رفتار و افكار پى ببرد، خود در سازندگى و تربيتش دخيل مى‏شود و اين بستگى به خود وى دارد كه چقدر در اين امر كوشا و موفق بشود و به زودى خير و صلاح مى‏تواند توسط آنان در جامعه رشد يابد و يا بر عكس مفاسد و كج‏رويها از طريق آنان در اجتماع پديدار گردد.

مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان تصریح کرد: بدين گونه است كه محيط زندگى اجتماعى مى‏تواند پاك باشد يا بر عكس آلوده. مى‏تواند توأم با فضيلت باشد و يا بر عكس توأم با رذالت. تربيت پدر، مادر، خواهر و برادر و خود فرد است كه به عنوان عناصر اصلى و مربى مى‏تواند افراد و يك جامعه را به سوى فلاح و رستگارى رهنمون سازد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٢ آذر ١٣٩١ - ٠٨:٢٠ / شماره خبر: ٧٧٦٣٧ / تعداد نمايش: 6062

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج