وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

سمپوزیوم عفونتهای تنفسی کرونا ویروس در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار شد

سمپوزیوم عفونتهای تنفسی کرونا ویروس در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار شد

روابط عمومی دانشگاه: سمپوزیوم یکروزه عفونتهای تنفسی کرونا ویروس با حضور صدها تن از پزشکان و کارشناسان مربوطه یکشنبه 16 تیرماه در تالار ابن سینای دانشکده پزشکی برگزار شد.

در این سمپوزیوم که 300 نفر از پزشکان ، پرستاران و کارشناسان و دست اندرکاران حرف پزشکی حضور داشتند، ضمن بررسی اپیدمیولوژی بیماری MERS-CoVدر جهان و خاورمیانه، جنبه های ویروس شناسی و روشهای تشخیصی بیماری نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در افتتاحیه این گردهمایی علمی دکتر مسعود مردانی دبیر علمی سمپوزیوم ، استاد دانشگاه و عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا ، هدف از برگزاری این سمپوزیوم را آشنایی پزشکان، پرستاران و دست اندرکاران حرف پزشکی با بیماری عفونت تنفسی کروناویروس ، آخرین وضعیت بیماری در ایران، منطقه و جهان، راههای پیشگیری و درمان و تازه های درمانی آن ذکر کرد.

دکتر مسعود مردانی ضمن ارایه آخرین یافته های علمی در خصوص این بیماری جدید اظهار داشت:  تا پنجم جولای 2013 حدود 77 مورد آزمایشگاهی ثابت شده از این بیماری در دنیا گزارش شده است که متأسفانه در 42 مورد منجر به مرگ شده است .

دبیر علمی سمپوزیوم  در بخش دیگری از سخنان خود افزود: اکثر موارد این بیماری یعنی 62 مورد از کشور عربستان گزارش شده است که متاسفانه 36 مورد آنها منجر به فوت شده است .

دکتر مردانی خاطرنشان کرد:  با توجه به مسافرت­های هموطنان عزیزمان به کشورهای عربستان سعودی، امارت متحده عربی، قطر و کشورهای حوزه خلیج فارس، امکان انتقال بیماری به کشور ما و بروز موارد جدیدی از بیماری در کشور اجتناب ناپذیر است.

در ادامه مراسم دکتر پیمان همتی کارشناس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت ضمن ارایه آخرین یافته ها و نقطه نظرات سازمان جهانی بهداشت(WHO) در رابطه با بیماری کروناویروس به بیان توضیحاتی  درباره خصوصیات موارد آزمایشگاهی تأیید شدهMERS-CoV، موارد قطعی و مرگ و میر ناشی از کروناویروس نوپدید در سال 13-2012 میلادی پرداخت.

وی افزود: اکثر موارد قطعی بیماری در خردادماه مربوط به عربستان و موارد قطعی بیماری در ایتالیا در اردیبهشت ماه با اردن مرتبط بوده اند.

دکتر همتی در ادامه گفت: تاکنون از کشورهای اردن(2 نفر)، عربستان سعودی(62 نفر)، قطر(2 نفر)، ایالات متحده عربی(1نفر)، فرانسه(2 نفر)، ایتالیا(3 نفر)، آلمان، تونس(2 نفر) و انگلستان (3 نفر) گزارش موارد بیماری اعلام شده است و طبق گزارش سازمانی جهانی بهداشت، این ویروس تاکنون منجر به فوت یک نفر در کشور فرانسه، 36 نفر در کشور عربستان سعودی، 2 نفر در کشور انگلستان و یک نفر در کشور ایالات متحده عربی شده است.

در ادامه مراسم دکتر داود یادگاری­نیا رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه و  استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بیان توضیحاتی درباره نشانه­ها و علائم بالینی عفونت کروناویروس پرداخت و علایم و نشانه های این بیماری را ضمن بیان یک CaseReport به طور مفصل تشریح کرد.

دکتر سید علیرضا ناجی و دکتر شروین شکوهی نیز در این سمپوزیوم به ترتیب راجع به ویروس شناسی و تشخیص آزمایشگاهی عفونت کروناویروس و اصول پیشگیری و کنترل عفونت کرونا ویروس در ICUو بیمارستان به سخنرانی پرداختند .

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٢ - ١٥:٣٠ / شماره خبر: ٩٤٧٧٨ / تعداد نمايش: 2740

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج