وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

ماده اولیه سترورلیکس در آزمایشگاه شیمی دارویی دانشکده داروسازی شهیدبهشتی تولید شده است

ماده اولیه سترورلیکس در آزمایشگاه شیمی دارویی دانشکده داروسازی شهیدبهشتی تولید شده است

روابط عمومی دانشگاه: در مراسم رونمایی از طرحهای کلان ملی و فناوری از ماده اولیه داروی سترورلیکس که در آزمایشگاه شیمی دارویی دانشکده داروسازی شهیدبهشتی تولید شده است، رونمایی شد.

دکتر فرزاد کبار فرد استاد دانشگاه و رئیس آزمایشگاه جامع مرکزی در  گفتگوی کوتاهی با ما در خصوص این دارو گفت: داروی سترورلیکس استات (CETRORELIX) یکی از داروهای جدید است که برای القای باروری در درمان نازایی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در سال 2000 توسط ساطزمان FDA  مورد تایید قرار گرفته و در حال حاضر تنها شرکت عرضه کننده آن شرکت serono  می باشد که آن را با نام تجاری ستروتاید تحت لیسانس خود دارد .

وی افزود: راه تجویز این دارو به صورت تزریق زیر جلدی است و ویالهای تزریقی آن در دوزهای  25صدم و 3 میلی گرمی ساخته می شوند . فرمولاسبون تزریقی این دارو تا سال 2014 در انحصار شرکت serono   می باشد و به همین جهت تولید کننده دیگری ندارد.

دکتر کبار فرد خاطرنشان کرد: از زمان ورود این دارو به بازار دارویی جهان تا به امروز ، کاربردهای  متنوع دیگری برای آن گزارش شده است بطوری که امروزه در درمان سرطانهای سینه وپروستات و فیبروئید رحم نیز تجویز می شود. موارد تجویز متعددد سترورلیکس باعث شده تا مصرف این دارو روند رو به رشدی را طی کند. بطوری که طبق آمار اعلام شده توسط شرکت serono   میزان فروش آن در سال 2010 با رشد 23درصدی نسبت به سابل قبل به مرز 38 میلبون یورو رسیده است .

وی در ادامه اظهار داشت: سترورلیکس استات دکاپتیدی سنتزی و یکی از قوی ترین و بی عارضه ترین آنتاگونیستهای GnRHاست که در درمان ناباروری در زنانی که تحت درمان با روشهای تخمک گذاری تحت کنترل می باشند تجویز می شود. در این نوع روش درمان ناباروری، ترشخ گنادوتروپینها در بدن فرد به کمک ترکیبات آگونیست یا آنتاگونیستها GnRHمهار شده و به دنبال آن از تخمک گذاری زودرس جلوگیری می شود. سپس با تجویز گنادوتروپینها وایجاد پیک LPتخمک گذاری در زمان مورد نظر در بدن فرد القا می شود.

دکتر کبار فرد خاطرنشان کرد: برطیق آمار ارایه شده از سوی وزارت بهداشت میزان فروش ویالهای سترورلیکس در ایران در سال 1389 معادل هشتصد میلیون تومان (حدود 17500 عدد ویال 25صدم میلیگرمی) و در سال 1390 یک میلیارد و پانصد هزار تومان ( 28500 عدد ویال 25صدم میلیگرمی) بوده است . قیمت فروش این دارو در حال حاضر 50 هزار تومان می باشد.

وی افزود: تولید ماده اولیه سترورلیکس در آزمایشگاه شیمی دارویی دانشکده داروسازی شهیدبهشتی بر اساس روش سنتز بر روی فاز جامد، طراحی، اجرا و بهینه شده است و شکل ویالهای تزریقی آن در آینده ای نزدیک توسط شرکت داروسازی زهراوی به بازار عرضه خواهد شد.

وی در خاتمه گفت:  با توجه به این که همزمان با اتمام دوره پنتت این دارو ( در سال 2014 ) تکنولوژی ساخت ماده اولیه و فرآورده نهایی آن در کشور موجود خواهد بود و با توجه به وجود ظرفیتهای اضافی موجود برای تولید این دارو در کشور ، علاوه بر رفع نیاز داخلی ، پتانسیل های بالایی برای صادرات آن نیز وجود خواهد داشت.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٣ تير ١٣٩٢ - ١٥:٥٧ / شماره خبر: ٩٤٧٩٣ / تعداد نمايش: 2124

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج