وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

انجام موفقیت آمیز نخستین عمل پیوند پانکراس در مرکز پزشکی شهیدمدرس

انجام موفقیت آمیز نخستین عمل پیوند پانکراس در مرکز پزشکی شهیدمدرس

روابط عمومی دانشگاه: دکتر سید احمد تارا از انجام اولین عمل پیوند پانکراس در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی  شهیدمدرس خبر داد.

رئیس بخش نفرولوژی و عضو تیم پیوند بیمارستان شهید مدرس در گفتگویی تلفنی با ما در این خصوص اظهار داشت: انجام پیوند پانکراس با توجه به شیوع بالای دیابت در کشور خیلی ضرورت دارد. این عمل سالهاست که در شیراز انجام می شود اما تهران علیرغم فعال بودن در پیوند کلیه و دارا بودن بالاترین آمار پیوند کلیه کشور، متاسفانه در زمینه پیوند پانکراس به دلیل دشوار بودن این نوع پیوند فعالیت گسترده ای نداشت.

رئیس بخش نفرولوژی بیمارستان شهیدمدرس با اشاره به این که سالانه نزدیک به 500 پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی انجام می شود، خاطرنشان کرد: با توجه به این گستره وسیع جمعیتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و تعداد زیاد بیماران دیابتی در این حوزه قطعا پاسخگویی به این بیماران که دچار نارسایی کلیه ناشی از دیابت نیز هستند، دشوار است.

وی افزود: در 20 سال گذشته حدود 25 درصد از بیماران نیازمند به دیالیز در نتیجه عوارض ناشی از دیابت مجبور به دیالیز بوده اند ولی امروزه با توجه به شیوع فراوان دیابت این آمار در کشور افزایش یافته و به حدود 50 درصد رسیده است یعنی 50 درصد بیمارانی که وارد بخشهای دیالیز یا پیوند کلیه می شوند مبتلا به دیابت بوده اند.

عضو تیم پیوند بیمارستان شهید مدرس با اشاره به نحوه درمان بیماران دیابتی مبتلا به نارسایی شدید کلیه خاطرنشان کرد:  بهترین درمان در مراحل نهایی این بیماران به دو روش امکان پذیر است ، روش اول انجام پیوند همزمان کلیه و پانکراس است و در روش دوم ابتدا پیوند کلیه انجام می شود و  بعد از چند ماه یا چند سال پیوند پانکراس در این بیمار صورت می گیرد.

وی با اشاره به انجام پیوند پانکراس در هفته گذشته در بیمارستان شهیدمدرس گفت: پس از انجام پیگیریهای لازم و فراهم شدن مقدمات، اولین عمل پیوند پانکراس در بیمارستان شهید مدرس هفته گذشته بر روی آقای 46 ساله ای انجام پذیرفت که خوشبختانه  موفقیت آمیز بود.

دکتر تارا افزود: این بیمار چند سال قبل تحت عمل پیوند کلیه قرار گرفته بود اما به خاطر عوارض ناشی از دیابت و احتمال صدمه به کلیه پیوند شده در اثر دیابت کنترل نشده ، درصدد انجام پیوند پانکراس در مورد وی برآمدیم و شش روز قبل تحت عمل پیوند پانکراس قرار گرفت .

بنا به گفته وی اولین عمل پیوند پانکراس در بیمارستان شهیدمدرس توسط تیم جراحی پیوند شامل دکتر رضا سعیدی جراح پیوند از امریکا، دکتر علی عسگری جراح ، دکتر سید احمد تارا رئیس بخش نفرولوژی، دکتر ثابت جراح، دکتر نورایی متخصص بیهوشی، دکتر فقیهی متخصص رادیولوژی و متدین سرپرستار بخش انجام پذیرفت.

 عضو تیم پیوند بیمارستان شهید مدرس خاطرنشان کرد: حال بیمار پیوند شده رضایتبخش است. در حال حاضر قندهای بیمار طبیعی است و هیچگونه نیازی به داروهای کنترل کننده قند خون ندارد .

وی ضمن ابراز  امیدواری که پیوندهای غیرکلیوی نیز در این بیمارستان گسترش یابد اظهار داشت: برنامه ما این است که پیوند قلب را نیز در این مراکز راه اندازی کنیم که مقدمات آن تقریبا فراهم شده است و انشاءا... در آینده نزدیک پس از انجام هماهنگی های لازم با وزارت بهداشت این پیوند نیز در این مرکز انجام خواهد پذیرفت .

دکتر تارا در خاتمه خاطرنشان کرد: در برنامه های آتی ما قرار است سایر پیوندهای غیر کلیوی نیز در بیمارستان شهید مدرس بعنوان یک مرکز جامع پیوند انجام پذیرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٢ - ٠٨:٢٤ / شماره خبر: ٩٤٨٠٤ / تعداد نمايش: 2029

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج