وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی قم:

در حال حاضر 62 درصد از پرستاران استان رسمی و پیمانی هستند.

مدیر پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی قم: نقش پرستار فقط در حوزه مراقبتی نیست و همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند نقش پرستاری و بیمارداری در تامین سلامت جامعه برابر است با پزشک ماهر.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم عزت الله براتی مدیر پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی قم در مراسم گرامیداشت مقام پرستار ضمن تبریک فرارسیدن روز پرستار و خیرمقدم به میهمانان حاضر در مراسم افزود: نقش پرستار فقط در حوزه مراقبتی نیست و همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند نقش پرستاری و بیمارداری در تامین سلامت جامعه برابر است با خدمت یک پزشک ماهر و این بیانگر نقش مهم پرستاران در چرخه درمان بیماران است و همچنین حساسیت کار را نشان می‌دهد.
وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گفته در این حوزه افزود: در حال حاضر 140 هزار پرستار در کشور مشغول انجام وظیفه هستند که با توجه به استاندارد نسبت پرستار به تخت بیمارستانی، حدود 120 هزار نفر نیروی پرستار دیگر باید جذب شوند.
براتی در ادامه راه‌کارهای وزارت بهداشت در رفع این نقیصه را برشمرد و تصریح کرد: در راستای ساسیت‌های کلی نظام سلامت، در حال حاضر 181 دانشکده پرستاری سالانه مشغول به تربیت 7500 هزار دانشجوی پرستاری در مقاطع مختلف می‌باشند.
مدیر پرستاری مامایی دانشگاه در خصوص وضعیت پرستاری استان یادآور شد: هم‌اکنون 1528 پرستار در مراکز درمانی استان پوشش 1400 تخت بیمارستانی را بر عهده دارند که نسبت پرستار به تخت بیمارستانی در استان 1.1 بود که با اجرای طرح هایی از جمله اضافه کار همکاران و استفاده از همکاری دانشجویان، توانستیم این نسبت را به 1.3 افزایش دهیم.
وی یادآور شد: 62 درصد نیروهای پرستاری استان پیمانی و رسمی هستند و 38 به صورت قراردادی مشغول فعالیت هستند که این آمار نشان دهنده بالا رفتن سن کادر پرستاری استان است که نیاز است امکان جذب نیروی جدید فراهم شود.
براتی با تاکید بر لزوم بهبود پشتیبانی مادی و معنوی از قشر پرستار، گفت: مزایای پرستاران به ویژه پرستارانی که در بخش بالین بیماران مشغول به خدمت هستند، باید افزایش یابد و جذابیت‌های این حرفه بیشتر شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٤ - ٠٩:١٧ / شماره خبر: ١٤٠٦٢٨ / تعداد نمايش: 1693

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج