وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت :

تعداد دانشگاه های علوم پزشکی و زیرساخت های آموزش علوم پزشکی بعد از انقلاب ۷ تا ۱۰ برابر شده است

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر این که تعداد دانشگاه های علوم پزشکی، دندانپزشکی، داورسازی و تخت های بیمارستانی و اعضای هیات علمی و دانشجویان رشته های علوم پزشکی از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون ۷ تا ۱۰ برابر شده است، گفت: در تولید علم، جایگاه ایران در ابتدای انقلاب ۱۰۱ از ۱۴۳ بوده که در حال حاضر در رتبه ۱۷ قرار داریم.

به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی در نشست خبری به مناسبت دهه مبارک فجر با اشاره به این که در حال حاضر در حوزه آموزش پزشکی در مسیر تحول و نوآوری قرار گرفته ایم، افزود: بسیاری از دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی ما به طور جدی بسته های تحول را دنبال می کنند و به سمت مرجعیت علمی و به سمت دانشگاه های نسل سوم می روند.

دکتر لاریجانی با بیان این که نتایج اعتباربخشی موسسه ای دانشگاههای علوم پزشکی و اعتباربخشی آموزشی بیمارستان های آموزشی در بهمن ماه به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد، افزود: نتایج اعتبار بخشی حدود ۲۰۰ بیمارستان آموزشی اعلام خواهد شد.

وی افزود: امسال تعدادی از اقدامات در ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور انجام دادیم و متناسب با ظرفیت مناطق آمایشی بسته های تحول و نوآوری در علوم پزشکی را گسترش می دهیم و توسعه ماموریت ها به دانشگاه های علوم پزشکی را گسترش دادیم و در سال گذشته ۵۰ ماموریت به دانشگاه های علوم پزشکی داده شد به طور مثال گسترش علوم توانبخشی به دانشگاه علوم بهزیستی، گسترش مرجعیت آموزش پزشکی به دانشگاه شهید بهشتی و بحث اعتبار بخشی دانشگاه ها به دانشگاه علوم پزشکی ایران و بحث آینده نگاری نیز به دانشگاه علوم پزشکی کرمان داده شده است.

دکتر لاریجانی یکی دیگر از اقدامات حوزه آموزش وزارت بهداشت را سامان بخشی آموزش مهارتی در حوزه وزارتی بیان کرد و گفت: امسال در زمینه های مختلفی مهارت را افزایش دادیم حتی برای مردم هم مثل منشی گری مطب و دارویاری در داروخانه ها آموزش هایی در نظر گرفته شد و موسسه ای برای این کار راه اندازی کردیم و همچنین انجام محاسبات نیروی انسانی تخصصی برای ۵ سال آینده نیز صورت گرفته است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در ادامه ضمن اشاره به فعالیت دانشگاه علوم پزشکی مجازی در طی یکی دو سال اخیر، افزود: از بهمن ماه امسال LMS کشوری نوید راه اندازی شده که تمام دانشگاه ها می توانند برنامه های خود را به زبان های مختلف قرار دهند که البته تعدادی از دانشگاه ها این فعالیت را آغاز کرده اند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در دانشگاه های علوم پزشکی کشور به طرق مختلف برای ارتقا نسبت دانشجو به استاد تلاش می کنیم، افزود: در حال حاضر ۱۴۰۰ عضو هیات علمی جدید به دانشگاه های علوم پزشکی کشور اضافه کرده ایم و در فراخوان جدید وزارت بهداشت حدود ۲ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور توزیع می شود.

معاون آموزش وزارت بهداشت افزود: همچنین ۲۰ درصد برنامه های آموزش را در اختیار مناطق آمایشی قرار داده ایم تا با توجه به نیاز بومی آموزشهای لازم هم داده شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه کمتر از ده هزار متخصص گروه پزشکی ایرانی در مناطق مختلف دنیا مشغول به فعالیت در مراکز درمانی آن کشور هستند، افزود: ما علاقه مندهستیم این افراد در ایران هم در مراکز درمانی و بیمارستان ها زیر نظر همکاران ما در مرکز درمانی و بیمراستان ها فعالیت داشته باشند و حداقل ۶ ماه بتوانند فعالیت کنند.

وی در ادامه ضمن اشاره به این که دانشگاه های علوم پزشکی خارجی متناسب با ارزیابی بین المللی مورد ارزیابی وزارت بهداشت قرار می گیرند، افزود: 645 دانشگاه علوم پزشکی خارج از کشور برای تحصیل از نظر وزارت بهداشت معتبر هستند.

دکتر لاریجانی افزود: فهرست دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی ۱۹-۲۰۱۸ امروز بر روی سایت مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت قرار می گیرد و افرادی که از سپتامبر ۲۰۱۸ میخواهند در دانشگاههای خارجی شروع به تحصیل کنند بجز این دانشگاهها وارد سایر دانشگاهها نشوند.

 

وی در ادامه با بیان این که مرکز ملی آموزش های مهارتی مشغول فعالیت است، افزود: توسعه آموزش های مهارتی موجب اشتغال زایی در حوزه علوم پزشکی می شود و دوره های مهارتی پرستاری در بیماری های قلبی، سرطان و سالمندان در دست بررسی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: افراد در این دوره ها تربیت می شوند ولی مدرک دانشگاهی نمی‌گیرند و تنها گواهینامه مهارتی به ایشان اعطا می شود.

 

وی در ادامه، با بیان اینکه بسیاری از جوانان ایرانی برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی به کشورهایی مثل فیلیپین، هند، جمهوری آذربایجان یا ارمنستان می روند که سطح علمی بالایی ندارند، افزود:  مدرک بیش از 45 درصد آنان پس از بازگشت به کشور به علت قبول نشدن در آزمون جامع یا اینترنتی حتی با وجود چندین بار شرکت در این آزمون ها رد می شود.
دکتر لاریجانی افزود:  برخی از این دانشجویان حتی دیپلم علوم انسانی دارند. شرایط علمی تحصیلی در دانشگاه هایی که می روند نیز بسیار ضعیف است به همین علت هر سال عده زیادی از این جوانان دچار مشکل می شوند.
وی اضافه کرد: توصیه وزارت بهداشت به جوانان ایرانی این است که برای ادامه تحصیل در خارج به فهرست مورد تایید وزارت بهداشت توجه کنند. این فهرست بر مبنای آخرین رتبه بندی بین المللی شانگهای، QS و تایمز به روز رسانی شده و فهرست جدید که مربوط به سال 2018 است و 645 دانشگاه را شامل می شود برای تحصیل از مهر 97 در سایت وزارت بهداشت قرار گرفته است البته برای ورودی های سالهای قبل به فهرست های اعلام شده همان سالها استناد می شود.
وی همچنین نسبت دانشجو به استاد را در دانشگاه های علوم پزشکی کشور 10 به یک اعلام کرد و از فراخوان جذب دو هزار هیات علمی جدید در دانشگاه ها تا پایان سال خبر داد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین افزود: در دوره جدید یکی از اولویت های وزارت بهداشت، آموزش حدود 70 درصد نیروهای مورد نیاز رشته های علوم پزشکی هر استان و هر دانشگاه علوم پزشکی در همان دانشگاه است و این غیر از سهمیه 30 درصدی پذیرش بومی است که مطابق قانون مصوب مجلس انجام می شود.
وی با بیان این که یکی از مشکلات فعلی آموزش پزشکی کشور در زمان حاضر این است که بیش از 40 درصد تخصص های مختلف در تهران و کلانشهرها تمرکز دارند و سایر مناطق کشور از این نظر با کمبود مواجه هستند، افزود: برنامه وزارت بهداشت این است با ظرفیت سازی تربیت و توزیع پزشکان متخصص در استان ها انجام و ظرفیت دانشگاه های بزرگ برای بین المللی سازی آموزش پزشکی کشور استفاده شود.

دکتر لاریجانی در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت دانشگاه آزاد در رشته های علوم پزشکی گفت: همکاری وزارت بهداشت با دانشگاه آزاد از گذشته وجود داشته است. تلاش این دانشگاه همواره بر ارتقای استانداردهای آموزشی بوده است و با آمدن دکتر ولایتی امیدواریم ارتقای کیفی آموزش های دانشگاه آزاد را در رشته های علوم پزشکی بیش از گذشته شاهد باشیم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در صدور مجوز یا تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد همان شاخص ها و استانداردهایی که برای دانشگاه های دولتی وجود دارد در نظر گرفته می شود و اگر تقاضای ایجاد رشته جدیدی داشته باشند موضوع مانند تقاضای دانشگاه های دولتی بررسی شده و در مورد آن در وزارت بهداشت تصمیم گیری می شود.
وی افزود: 90درصد آموزش علوم پزشکی در دانشگاه آزاد در رشته های پرستاری، مامایی و پیراپزشکی است و اگر شرایط لازم را داشته باشند امکان ایجاد رشته های جدید در این دانشگاه وجود دارد.
دکتر لاریجانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت گفت: این سوال دیگر کهنه شده است و ما نباید به عقب بازگردیم، ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت دستاوردهای بزرگی داشته است، از جمله اینکه تولید علوم پزشکی را در کشور به شدت گسترش یافته و در حالی که 10 تا 12 درصد هیات علمی کشور را در وزارت بهداشت داریم بیش از 30 درصد تولیدات علمی کشور در دانشگاه های علوم پزشکی است.
معاون وزیر بهداشت همچنین بر اهمیت آموزش و اجرای اخلاق پزشکی تأکید کرد و گفت: پزشکان جزو گروه های ارزشمند کشور هستند که در صحنه های حساس مانند زلزله اخیر کرمانشاه به کمک کردم می شتابند و در این حادثه پزشکانی داشتیم که 48 ساعت نخوابیدند و به بیماران و مصدومان رسیدگی کردند.
وی گفت: البته چالش هایی در حوزه اخلاق پزشکی وجود دارد اما این طور نیست که این مسائل رو به افزایش باشد از رسانه ها نیز می خواهیم موارد تخلف را قبل از اثبات آن در یک مجمع تخصصی منتشر نکنند زیرا گروه پزشکی گروه مهمی است که با جان و سلامت مردم سر و کار دارد.
دکتر لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره افزایش مالیات پزشکان عضو هیات علمی گفت: هم اکنون حدود 20 درصد درآمد تعرفه های پزشکی در بیمارستان های دولتی به عنوان مالیات پرداخت می شود، افزایش این میزان باعث می شود که سهم درآمد پزشکان که برای اداره بیمارستان و کارانه پرستاران و سایر کارکنان هزینه می شود کمتر شود و این تصمیم به افت کیفیت خدمات بیمارستانی و نارضایی سایر کارکنان بیمارستان منجر می شود203/.

 


نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٦ - ١٣:٢٣ / شماره خبر: ١٧٢٦٦٢ / تعداد نمايش: 1726

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج