وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در نامه ای به رییس سازمان صدا و سیما تاکید کرد:

ضرورت همكاري و مشاركت صدا و سيما برای اطلاع رساني بسيج ملي كنترل فشار خون

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای خطاب به رییس سازمان صدا و سیما ضمن اعلام آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون بالا  در کشور از 27 اردیبهشت ماه، با اشاره به نقش تعیین کننده و بی بدیل رسانه ملی در این بسیج ملی برای حمایت از سلامت مردم، تصریح کرد: لازم است موضوع کنترل فشار خون بالا در اولویت کاری سازمان صدا و سیما  قرار گیرد تا با حمایت این سازمان و با مشارکت سایر ذینفعان نسبت به طراحی و اجرای مداخلات ابتکاری سازمانی و فرابخشی اقدام شود.
 
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در نامه ای به دکتر علی عسگری با اشاره به بند 2 سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر  "تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم " بیان کرد: بر همین اساس، اهداف سند برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر (۱۴۰۴-۱۳۹۴)، در چهاردهمین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در اسفند سال ۱۳۹۴ به تصویب رسیده است.
 
وزیر بهداشت، در این نامه، فشار خون بالا را از جمله مهمترین عوامل خطر و تهدیدکننده سلامت مردم و مرگ زودرس ناشی از سکته های قلبی و مغزی دانست و تصریح کرد: افزایش آگاهی و سواد سلامت جامعه، شناسایی و کشف موارد فشار خون بالا، کاهش مصرف نمک روزانه مردم (به حداقل ۵۰ درصد ) با اطلاع رسانی به جوامع مردمی و کنترل صنایع و ساختارهای مرتبط، از اهداف برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا است.
 
همچنین دکتر نمکی در این نامه بر اختصاص بخشی از برنامه های پربیننده شبکه های سراسری و گزارش های خبری سازمان صدا و سیما به «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» و تشریح اهداف آن و حضور برخی از افراد صاحب نظر در برنامه های صدا و سیما براساس معرفی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرده است.
 
متن کامل نامه وزیر بهداشت به رییس سازمان صدا و سیما به شرح زیر است:
 
جناب آقای دکتر علی عسگری
 
رییس محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
 
همانگونه که استحضار دارید، مقام معظم رهبری در بند 2 سیاست های کلی سلامت "تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاست‌های اجرایی و مقررات با رعایت اولویت پیشگیری بر درمان و کاهش مخاطرات و آلودگی‌های تهدید کننده سلامت مبتنی بر شواهد معتبر علمی" را به عنوان تکلیف اعلام فرموده اند. بر همین اساس، اهداف سند برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر (۱۴۰۴-۱۳۹۴)، در چهاردهمین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در اسفند سال ۱۳۹۴ به تصویب رسیده است.
 
مطالعه روند بار بیماری های کشور در بازه زمانی 1394-1369 نشان داده که فشار خون بالا از جمله مهمترین عوامل خطر تهدیدکننده سلامت مردم و مرگ زودرس ناشی از سکته های قلبی و مغزی است. 
 
در سال ۱۳۹۵ به طور متوسط 22 درصد زنان و ۲۱ درصد مردان ایرانی مبتلا به فشار خون بالا بوده اند، بطوریکه در گروه سنی ۵۵ تا ۶۹ سال نیز بیش از ۵۰ درصد دچار عارضه فشار خون بالا بودند، که متاسفانه برآوردها حاکی از آن است که حدود 60 درصد مبتلایان به فشار خون بالا، از این مساله آگاهی ندارند.
 
باید توجه داشت که سیاست های متنوع دستگاه های مختلف اجرایی باعث تغییرات در شیوه زندگی مردم (از قبیل رشد شهرنشینی، آلودگی هوا، مصرف غذاهای پرنمک، پرچرب و پرشیرین، کم تحرکی و  اضافه وزن، اختلالات خواب، استرس های فردی و اجتماعی و ...) شده است که از عوامل اصلی خطر بروز  فشار خون بالا می باشند. از این رو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری را همزمان با روز جهانی فشار خون، به عنوان آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در اولویت برنامه های بهداشتی سال 1398 قرار داده است که اهداف آن به قرار زیر است :
 
 افزایش آگاهی و سواد سلامت جامعه 
 شناسایی و کشف موارد فشار خون بالا
 کاهش مصرف نمک روزانه مردم (به حداقل ۵۰ درصد) با اطلاع رسانی به جوامع مردمی، کنترل صنایع و ساختارهای مرتبط
 افزایش مصرف غلات، حبوبات، سبزیجات و میوه جات به میزان ۲۵ درصد بیشتر از وضعیت کنونی
 کنترل و درمان مبتلایان به فشار خون بالا
 رعایت و کنترل دقیق عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی اثرگذار بر اهداف فوق
 
با توجه به اهمیت موضوع و نقش تعیین کننده و بی بدیل رسانه ملی در این بسیج ملی برای حمایت از سلامت مردم، خواهشمند است دستور فرمایید، موضوع کنترل فشار خون بالا در اولویت کاری آن سازمان قرار گرفته تا با حمایت جنابعالی و با مشارکت سایر ذینفعان نسبت به طراحی و اجرای مداخلات ابتکاری سازمانی و فرابخشی اقدام گردد. موجب امتنان است نسبت به انجام موارد ذیل، اقدامات مقتضی را مبذول فرمایند:
 
 اختصاص بخشی از برنامه های پربیننده شبکه های سراسری و گزارش های خبری به «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» و تشریح اهداف آن
  همکاری شبکه های استانی در پوشش اخبار و تشریح اهداف بسیج ملی کنترل فشار خون بالا
 حضور برخی از افراد صاحب نظر در برنامه های صدا و سیما براساس معرفی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٠:٤٢ / شماره خبر: ١٨٩٦٦٦ / تعداد نمايش: 473

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج