وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشکده علوم پزشکی شوشتر:

فرهنگ جامعه باید به سمت کنترل فشار خون سوق داده شود

 
رییس دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در شهرستان شوشتر جامعه هدف ۹۰ هزارنفری تعیین‌شده است و فرهنگ جامعه باید به سمت کنترل فشار خون سوق داده شود.
 
به گزارش وبدا، دکتر فرهاد ابول نژادیان در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبر شهرستان شوشتر درباره تشریح اهداف طرح بسیج ملی کنترل فشارخون اظهار کرد: این طرح در سراسر کشور از ۲۷ اردیبهشت‌ماه تا ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود و مردم را از شرایط فشارخون شان مطلع می‌سازد.
وی افزود: وزارت بهداشت بر این باور است که به‌منظور حفظ سلامت جامعه و کاهش هزینه‌های درمان باید در حوزه پیشگیری اقدامات زیادی انجام داده و به دلیل اینکه فشارخون ارتباط زیادی به سکته های مغزی،نارسایی های کلیوی و مشکلات قلبی و عروقی دارد طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در دستور کار قرارگرفته است.
این مقام مسئول تأکید کرد: در کشور ۴۵ درصد از مرگ‌ومیرها براثر بیماری‌های قلبی است که در شوشتر این میزان به ۵۰ درصد می‌رسد و متأسفانه شوشتر در این آمار از متوسط کشوری بیشتر است، باید تلاش کنیم تا با کنترل فشارخون برای کاهش آن گامی اساسی برداریم.
رییس دانشکده علوم پزشکی شوشتر تأکید کرد: سالانه ۱۰۰ هزار سکته مغزی در کشور ثبت می‌شود، ایران از نظر سکته مغزی ۱۰ سال زودتر از متوسط جهانی است یعنی سن سکته مغزی در کشور ایران از متوسط جهانی ۱۰ سال کمتر است، از این شمار ۱۰۰ هزار سکته مغزی سالانه ۱۵ هزار نفر به مرگ مختوم می‌شوند و بقیه هم به نقص عضو و مشکلات تکلم و حرکتی مبتلا می‌شوند، برای مقابله با این سکته‌ها باید فشارخون کنترل شود.
وی به شمار سکته‌های مغزی نیز اشاره کرد و گفت: سالانه ۳۰۰ هزار نفر در اثر سکته قلبی و مشکلات قلب و عروق در ایران جان خود را از دست می دهند، عارضه اصلی برای پدیده سکته قلبی فشارخون است، بهتر است برای کاهش فشارخون اقدامی عاجل انجام شود.
 
ابول نژادیان خاطرنشان کرد: ۴۰ تا ۶۰ درصد از مبتلایان به بیماری فشارخون از بیماری خون مطلع نیستند، این آمار تکان‌دهنده‌ای برای ابتلای بعدی به بیماری‌هایی است که به‌نوعی به فشارخون مرتبط هستند.
رئیس دانشکده علوم پزشکی شوشتر تأکید کرد: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده فشارخون عامل اساسی مرگ زودرس ایرانیان است، این بیماری باعث ناتوانی، نارسایی کلیوی و… می‌شود، به این دلیل وزارت بهداشت با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون می‌کوشد تا ۲۰ میلیون نفر را کنترل فشار کند و در صورت مشخص شدن عامل فشارخون برای رفع مشکل و بررسی‌های بیشتر این افراد به سطح دو خدمات ارجاع شوند.
وی با اشاره به راه‌اندازی ستاد اجرایی بسیج ملی طرح کنترل فشارخون گفت: این ستاد تشکیل‌شده است و از رسانه‌ها که عضو ستاد اطلاع‌رسانی این طرح هستند می‌خواهیم که در حساسیت بخشی آحاد مردم در این زمینه همکاری لازم را با وزارت بهداشت و درمان داشته باشند.
وی به عامل اساسی ایجاد فشارخون اشاره و عنوان کرد: استفاده بی رویه از نمک عامل اساسی ایجاد فشارخون است، ایرانی‌ها بیش از دو برابر متوسط جهانی نمک مصرف می‌کنند، در ایران هم‌اکنون متوسط مصرف نمک ۱۱ گرم در روز است درحالی‌که در جهان این مقدار پنج گرم است.
ابول نژادیان تأکید کرد: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده اگر نمکدان را از سفره‌ها حذف کنیم، بیش از ۱۸ درصد کاهش مصرف نمک در کشور خواهیم داشت و روزانه ۳ گرم از سبد مصرفی نمک هر شخص کاسته می‌شود، اگر بتوانیم این میزان کاهش مصرف نمک را انجام دهیم، ۱۸ درصد بیماری‌های قلبی و ۲۴ درصد سکته‌های مغزی کاهش می‌یابد.
وی تأکید کرد: تنها ۱۲ درصد از ایرانی‌ها الگوی مصرف صحیح نمک‌دارند و ۸۸ درصد از ایرانیان الگوی ناصحیح دارند که باید در این زمینه زنگ خطرها را به صدا درآورد، کاهش تحرک، استفاده از دخانیات و… نیز عوامل تشدیدکننده فشارخون به شمار می‌آید که متأسفانه شرایط مناسبی در جامعه هدف ما ندارد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٨:٣٥ / شماره خبر: ١٩٠٤٣١ / تعداد نمايش: 610

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج