وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در نشست خبری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به مناسبت بسیج ملی فشار خون مطرح شد:

فشار خون حداقل 190 هزار نفر از مردم استان کنترل می شود

 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در نشست خبری به مناسبت بسیج ملی کنترل فشار خون اعلام کرد: با اجرای طرح ملی کنترل فشار خون، فشار خون حداقل 190 هزار نفر از مردم استان کنترل می شود.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه این بسیج همگانی با شعار «بدانیم و اقدام کنیم» که از 27 اردیبهشت ماه آغاز به کار کرده و تا 15 تیرماه ادامه دارد گفت: با توجه به آمارهای موجود، فشار خون بالا از بزرگترین خطراتی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در بروز مرگ و میر افراد نقش دارد.
 وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ده میلیون نفر در دنیا جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند، اضافه کرد: طبق برآوردهایی که در سال 2017 انجام شده است، بیش از نیمی از جمعیت بالای 30 سال ایران دچار پرفشاری خون هستند.
 
دکتر دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: از میان 16 میلیون فرد دارای فشار خون بالا در کشور ، تنها 60 درصد از بیماری خود مطلع هستند زیرا این بیماری عمدتا علایم ظاهری ویژه ای را بروز نمی دهد.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه از میان این تعداد تنها نیمی نسبت به کنترل بیماری خود اقدام می کنند، تصریح کرد: آمار افرادی که کنترل موثری بر فشار خون خود دارند تنها 19 درصد است.
 
دکتر دهقانی با اشاره به سه برابر شدن شیوع پرفشاری خون از سال 1990 تا 2016، بر اهمیت اطلاع رسانی و آگاه سازی این مهم تاکید کرد و ادامه داد: کاهش وقوع مرگ و میر و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه های منتسب به فشار خون بالا در بخش سلامت از جمله اهداف این طرح همگانی است.
 
وی با اعلام اینکه براساس آمارها و بررسی ها، شیوع فشار خون در خراسان جنوبی پایین تر از کشور است ولی دریافت درمان فشار خون بالا وضعیت مناسبی نسبـت به کشور ندارد گفت: اگر فشار خون را فقط  ١٠میلی متر جیوه کاهش بدهیم، خطر سکته قلبی ۱۵ درصد، نارسایی قلبی ۵۰ درصد، سکته مغزی ۳۸ درصد و خطر مرگ ۱۰ درصد کاهش می یابد. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه طبق آمارهای سال 93، فشار خون بالا در صدر علل مرگ و میر با بیش از 39 درصد بوده است، گفت: مصرف روزانه لبنیات، میوه و به طور کلی رژیم غذایی مناسب تاثیر بسزایی در کاهش این مهم دارد.
 
دکتر دهقانی ادامه داد: در استان، مصرف فست فود از میانه به بالاست ولی از لحاظ مصرف سیگار، از آخر، رتبه دوم را داریم.
 
 وی ادامه داد: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در سطح کشور مربوط به استان ما است که باید برای کاهش آن برنامه ریزی کرد.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: گروه هدف این برنامه تمام افراد ۳۰ سال به بالای کشور و بیماران نارسایی کلیوی و زنان باردار هستند. 
 
دکتر دهقانی با بیان اینکه زمان اجرای این پروژه از 27 اردیبهشت تا 15 تیرماه 98 خواهد بود، گفت: در مرحله اول آموزش، نکات لازم و مرحله دوم غربالگری در دستور کار قرار دارد. 
دکتر دهقانی با بیان اینکه افرادی که شامل این طرح می شوند می توانند به سه روش از خدمات رایگان طرح بررسی میزان فشار خون بهره مند شوند، گفت: مراجعه حضوری به مکان های درمانی، مراجعه به واحدهای خدمات بهداشتی و پایگاه های موقت غربالگری و همچنین غربالگری غیر حضوری با روش خود اظهاری که می توانند در سایت www.salamat.gov.irاطلاعات خود را تکمیل کنند، از جمله این روش ها هستند.
 
وی با اشاره به اینکه جمعیت بالای 30 سال در استان حدود 381 هزار و 815 نفر است، ادامه داد: در استان باید فشار خون نیمی از جمعیت یعنی حدود ۱۹۰ هزار نفر اندازه گیری شده و بیش از 95 هزار نفر که دارای این بیماری هستند شناسایی شوند.
 
دکتر دهقانی تاکید کرد: در بحث اطلاع رسانی این برنامه از تمامی دستگاه ها انتظار همکاری و همراهی داریم و امیدواریم دستگاه های مرتبط در امر غربالگری هم با ما همراهی داشته باشند.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این نشست با بیان اینکه علت بیماری بیش از 90 درصد مبتلایان به فشار خون مشخص نیست و باید اقدامات کنترلی صورت گیرد، گفت: اصلاح الگوی مصرف و افزایش فعالیت های فیزیکی و کاهش استرس و هیجانات منفی می تواند تاثیرات بسزایی داشته باشد.
 
دکتر کامبیز مهدیزاده با اظهار اینکه فشار خون بالا تمامی عروق بدن را درگیر می کند و می تواند بسیار خطرناک باشد، گفت: نمک یکی از مواردی است که فشار خون را افزایش می دهد و باید به میزان کنترل شده ای مصرف کرد.
 
وی با اشاره به کمپین مخالفت با کاهش مصرف نمک که از چند روز پیش در حال شکل گیری است گفت: ما نمی گوییم که مردم نمک مصرف نکنند بلکه باید استفاده درست و به میزان کافی از نمک داشته باشند و هدف ما حذف نمک از زندگی مردم نیست و این موضوع امکان ندارد و متاسفانه از این موضوع برخی افراد سوء استفاده می کنند.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: میزان مصرف مورد نیاز روزانه نمک حدود 5 گرم است، اما در استان خراسان جنوبی این میزان مصرف 10.79 گرم است و این مقدار مصرف نمک بسیار زیاد است.
 
دکتر مهدیزاده با بیان اینکه یکی از مهمترین راه های ورود نمک به بدن مصرف نان است گفت: از دو سال گذشته با تجهیز بازرسان به دستگاه شوری سنج توانستیم میزان نمک موجود در خمیر نان را اندازه گیری کنیم. بررسی ها نشان می دهد که در چند سال گذشته مقدار نمک در نان سه درصد بود که در 18 ماهه اخیر با بررسی ها و پیگیری های انجام شده، این میزان به یک درصد رسیده که قابل قبول است.
 
 وی با بیان اینکه مردم باید نسبت به تغییر ذائقه خود کاری انجام دهند، افزود: پیشنهاد می کنیم که به جای نمک از ترشی استفاده کنند و این موضوع بهتر از مصرف بالای نمک است.
 
رییس مرکز بهداشت استان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه با مصرف نمک یددار طی دو دهه گذشته مشکل گواتر کشور ما به زیر 10 درصد رسیده است، گفت: نمک های دریا ید دار هستند اما تمام مواد آلوده کننده مثل فلزهای سنگین را دارند و تصفیه شده هم نیستند و فلزهای سنگین می توانند باعث بروز سرطان ها به خصوص سرطان کبد شوند.
 
 دکتر مهدیزاده بیان کرد: نظریه انجمن طب سنتی این است که نمک دریا پایین ترین ارزش ها را دارد و این نمک دریا را قبول ندارند و ما طب سنتی را رد نمی کنیم بلکه توانایی هایی دارد و می تواند در کنار طب مدرن باشد.
رییس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت نیز با بیان اینکه سبک زندگی ما ارتباط تنگاتنگی با بیماری ها به خصوص فشار خون دارد، گفت: تشخیص بیماری فشار خون بالا بسیار مهم است و حساسیتی باید به موقع و به جا با اطلاع رسانی درست در جامعه ایجاد شود تا بتوانیم آن باورهای غلط را حذف کنیم.
 
دکتر میترا مودی با بیان اینکه متاسفانه سواد سلامت افراد در جامعه پایین است و با بیان اینکه اصحاب رسانه نقش کلیدی در فرهنگ سازی و تغییر بینش و نگرش افراد دارند ادامه داد: با اطلاع رسانی می توانیم سواد سلامت را در جامعه افزایش دهیم و تغییر ذائقه از 6 ماهگی شروع می شود و مهم است که اطلاع رسانی در این زمینه به خصوص به خانم ها داشته باشیم تا مصرف میزان نمک در جامعه کاهش یابد.302/111

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢ خرداد ١٣٩٨ - ٠٨:٣٠ / شماره خبر: ١٩٠٧٤٤ / تعداد نمايش: 523

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج