وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با حضور استاندار تهران و رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران؛

نخستین کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تهران برگزار شد

 
در نخستین نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تهران در سال 98، نحوه اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان تهران و برنامه ارتقای سلامت محصولات کشاورزی در استانداری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
 
به گزارش وبدا، در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تهران، استاندار تهران، روسای سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی، معاون اجتماعی سیاسی استاندار و معاون فرماندار تهران، مسئولان دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور، مدیرکل بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت و مدیران کل ادارات استان تهران حضور داشتند.
 
دکتر عباسعلی کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در این نشست به بیان توضیحاتی درخصوص این کارگروه پرداخت و گفت: این کارگروه یکی از کارگروه‌های مهم سیزده‌گانه استانداری تهران است که به ریاست استاندار و دبیری دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود و به پیگیری مسائل مرتبط با سلامت و امنیت غذایی استان تهران می‌پردازد.
 
وی با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران 3 میلیون نفر از جمعیت جنوب شهر تهران، ری و اسلامشهر را تحت پوشش دارد که انتظار می‌رود فشار خون 50 درصد از این جمعیت موردبررسی قرار گیرد و پیش‌بینی می‌شود که بیش از 23 درصد از آنان دچار فشار خون بالا باشند.
 
دکتر عبدالرحمن رستمیان مشاور رییس دانشگاه در امور اجتماعی سلامت‌محور نیز، بررسی نحوه اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون و برنامه ارتقای سلامت محصولات کشاورزی را دو هدف تشکیل این جلسه عنوان کرد و  گفت: با همکاری‌های بین بخشی می‌توان بسیاری از شاخص‌های نظام سلامت را اصلاح و بهبود بخشید.
 
وی با اشاره به اهمیت اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا گفت: فشارخون بالا از عوامل بروز سکته‌های قلبی و مغزی و نارسایی کلیه است که خانواده‌های بسیاری را درگیر و هزینه‌های زیادی را به‌ نظام سلامت تحمیل می‌کند.
 
دکتر رستمیان با اشاره به برنامه‌های یک سال گذشته کارگروه سلامت و امنیت غذایی، برگزاری جلسات مجمع سلامت استان تهران، تشکیل شورای پایه‌گذاران سلامت، خانه مشارکت و کانون‌های سلامت را از جمله اقداماتی برشمرد که در راستای جلب مشارکت‌های سازمان‌ها، انجمن‌ها و مردم در عرصه سلامت صورت گرفته و گفت: در زمینه رشد و تکامل کودکان نیز برنامه آموزشی و توانمندسازی خانواده‌ها در اسلامشهر در حال انجام است.
 
 وی افزود: در زمینه ارتقای سلامت محصولات کشاورزی نیز با همکاری مدیرکل جهاد کشاورزی، حدود 50 هکتار مزرعه آبیاری شده با آب‌های نامتعارف معدوم شده است.
 
دکتر رستمیان در پایان ابراز امیدواری کرد: امسال نیز با کمک اعضای شورای سلامت و امنیت غذایی هر یک از این برنامه‌ها با قوت بیشتری ادامه پیدا کند.
 
دکتر علیرضا دلاوری معاون بهداشت دانشگاه نیز در این جلسه، به بیان نحوه اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون در دانشگاه پرداخت و گفت: بیماری‌های غیر واگیر از مسائل جدی نظام سلامت کشور هستند و فشار خون بالا نیز از عوامل خطر بروز این بیماری‌ها محسوب می‌شود که به دلیل اهمیت و شیوع آن مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفته است. 
 
وی با بیان اینکه نزدیک به دو دهه است کنترل فشار خون در مراکز انجام می‌شود اما هنوز 40 درصد افراد از فشار خون بالای خود آگاه نیستند افزود: حدود 30 درصد جمعیت بالای 30 سال کشور مبتلا به فشار خون بالا هستند و این میزان در خانم‌ها بیشتر از آقایان است. از این تعداد حدود 50 درصد افراد نسبت به فشار خون بالای خود آگاه هستند و حدود 50 درصد دیگر اطلاعی ندارند. از سوی دیگر حدود 50 درصد از افرادی که آگاه به فشار خون بالای خود هستند به‌ درستی مورد مراقبت و درمان قرار نمی‌گیرند این درحالی است که معمولا داروهای فشار خون بالا، جزو داروهای ارزان‌قیمت و تحت پوشش بیمه هستند و نیاز به درمانگاه‌های تخصصی ندارند.
 
دکتر دلاوری با اشاره به اجرای طرح جهانی کنترل فشار خون گفت: 39 کشور در ماه می این غربالگری را در جمعیت حدود یک و نیم میلیون نفر انجام می‌دهند. در کشور ما نیز حدود 20 میلیون نفر از جمعیت کشور برای غربالگری هدف‌گذاری شده اند و انجام این کار نیازمند همکاری بین بخشی است.
 
دکتر انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، کارگروه سلامت و امنیت غذایی را یکی از کارگروه‌های مهم استانداری عنوان کرد و گفت: نظام سلامت کشور در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اقدامات ارزشمندی را در حفظ و تامین سلامت آحاد جامعه از نظر تربیت نیروی انسانی، کاهش مرگ‌ و میر مادران و نوزادان، افزایش امید به زندگی و بی‌نیازی از اعزام بیمار به خارج از کشور انجام داده است.
 
وی افزود: با وجود این اقدامات ارزشمند اما هنوز هم با مشکلاتی مواجه هستیم که 25 درصد از آن در اختیار وزارت بهداشت و 75 درصد دیگر خارج از حیطه این وزارتخانه است. بیماری‌های غیر واگیر و فشار خون و هر آنچه به دلیل تغییر سبک زندگی افزایش ‌یافته با سیاستگذاری درست، قابل‌ کنترل و پیشگیری است.
 
استاندار تهران با اشاره به نقش دانشگاه‌های علوم پزشکی در عرصه سلامت گفت: آنچه مربوط به سیاستگذاری است بر عهده ما است ولی از سه دانشگاه بزرگ استان تهران انتظار داریم هشدارهای مربوط به عرصه سلامت را اعلام و در عرصه آگاهی و مشارکت جامعه نقش‌آفرینی کنند.
 
در ادامه نشست نیز، مدیرکل بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت و معاونان و مدیران دانشگاه‌های ایران و شهید بهشتی درخصوص نحوه اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون و مدیرکل جهاد کشاورزی استان تهران درخصوص ارتقای سلامت محصولات کشاورزی توضیحاتی را ارائه کردند و اعضای جلسه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.
 
گفتنی است، استاندار، رییس شورای عالی سلامت و امنیت غذایی استان تهران است. همچنین دانشگاه علوم پزشکی تهران از ابتدای سال 96 به‌ عنوان دبیر شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، معرفی‌شده و دکتر عباسی نیز مسئولیت این دبیرخانه را بر عهده دارد.302/113

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٤ خرداد ١٣٩٨ - ١٢:٠٨ / شماره خبر: ١٩٠٨١٦ / تعداد نمايش: 787

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج