وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی تربت جام مطرح شد:

بیش از ٢٥ درصد جمعيت تربت جام دچار فشار خون بالا هستند

رییس دانشکده علوم پزشکی تربت جام در اولین جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون گفت: بیش از ۲۵ درصد جمعیت شهرستان تربت جام دچار فشار خون بالا هستند که باید مورد درمان و پایش قرار گیرند.

به گزارش وبدا، دکتر محمد افکار افزود: شعار امسال طرح بسیج ملی کنترل فشار خون "فشارخون بدانیم و اقدام کنیم" در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰ ميليون  جمعیت جهان بر اثر فشار خون بالا و در ایران‌ بالغ بر۹۷ هزار نفر مرتبط با فشار خون جان خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: بیماری فشار خون اصلی ترین عامل ناتوانی، معلولیت وعامل مهم مرگ و میر در جهان و ایران است.

وی تصریح کرد: کنترل فشار خون و دیابت موجب پیشگیری از ۳۰ درصد مرگ و ميرهاي ناخواسته می شودو در حال حاضر بالغ بر ۱۵ میلیون نفر در کشور از بیماری فشار خون رنج می برند و از سال۱۹۹۰تا ۲۰۱۷ شیوع بیماری سه برابر شده است.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۵۶ درصد جمعیت کشور که مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود بی اطلاع هستند که باید اطلاع رسانی لازم صورت گیرد تا از مرگ و میرهای مرتبط با فشار خون پیشگیری شود.

فرماندار تربت جام نیز در این جلسه اظهار داشت: تغذیه یکی از ابعاد اساسی زندگی، سلامت و رفاه جامعه است، مهمترین معیار توسعه انسانی امنیت غذایی است.

مرتضی حمیدی افزود: موجود بودن و عرضه غذای سالم و کیفی، سهولت دسترسی و قدرت خرید از ارکان امنیت غذای است
 
وی با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ادامه داد: با توجه به اینکه فشار خون بیماری خاموش تلقی می شود و عامل مرگ و میرهای زیادی در جامعه می شود باید دست اندرکاران حوزه سلامت اطلاع رسانی لازم را انجام دهند تا مردم با آگاهی نسبت به کنترل و درمان فشار خون اقدام کنند.

فرماندار تربت جام بیان کرد: اطلاع رسانی دقیق در همه حوزه های سلامت یکی از اهداف مهم این کارگروه است و با توجه به ماه مبارک رمضان و مصرف مواد غذایی خاص در این ماه باید اکیپ های بهداشتی با نظارت دقیق و کنترل بیشتر در پیشگیری از امراض جلوگیری کنند.302/162

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٦ خرداد ١٣٩٨ - ٠٩:٠٢ / شماره خبر: ١٩٠٨٨٦ / تعداد نمايش: 514

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج