وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در سامانه "فارس من":

سرطان زا بودن فلوراید باوری غلط است

معاونت بهداشت وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: براي انجام وارنيش فلورايدتراپي در مدارس براي دانش آموزان پس از اخذ رضایت نامه کتبی این کار صورت می پذیرد و هیچ اجباری در کار نمی باشد.

 

به گزارش وبدا، معاونت بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال مطروحه در سامانه "فارس من" با عنوان «حذف فلوراید اجباری در مدارس ابتدائی که ماده ای سمی و احتمالا سرطان زاست» در تاریخ 10 اردیبهشت 98 اعلام کرد:

 

فلوراید ماده معدنی طبیعی است که در ترکیب با تمامی عناصر به ‌استثنای اکسیژن و گازهای نجیب به‌طور گسترده‌ای در سنگ، خاک، آب، گیاهان و حتی هوا وجود دارد. میزان فراوانی این ماده در مناطق مختلف متفاوت است به‌نحوی‌که بخش‌های مختلف یک پهنه جغرافیایی محدود نظیر یک شهرستان یا استان نیز به‌صورت یکسان دارای فلوراید نیستند.

سازمان جهانی بهداشت از اواخر دهه شصت میلادی استفاده از فلوراید را به‌عنوان راهبرد اساسی پیشگیرانه مبتنی بر جمعیت در خصوص جلوگیری از بروز و شیوع پوسیدگی در جوامع توصیه نموده است .

از آنجاکه در بررسی‌های محیطی، آب آشامیدنی بسیاری از مناطق جغرافیایی فاقد مقدار مناسبی از فلوراید است، به‌منظور جبران این کمبود، مصرف برخی از مواد بهداشتی و پیشگیرانه با پایه فلوراید تحت اشکال مختلف مصرفی چه به ‌صورت موضعی مانند، خمیردندان، دهان‌شویه، وارنیش، فوم و ژل و چه به ‌صورت سیستمیک و خوراکی به شکل قرص به ‌ویژه برای کودکان و یا افزودنی به آب، شیر و یا ماست توسط محققین و همچنین سازمان‌های متولی سلامت دهان توصیه‌ شده است.

در روش مصرف خوراکی پس از خوردن آب، مواد غذایی و یا مکمل‌های حاوی فلوراید، این ماده در استخوان‌های در حال رشد و همچنین دندان‌های در حال تشکیل و رویش نیافته، تجمع یافته و با مشارکت در ساختار مولکولی مواد تشکیل‌دهنده مینای دندان، به محکم‌تر شدن آن‌ها کمک می‌کند.

فرایند مقاوم‌سازی دندان پس از رویش، از طریق مصرف موضعی مواد حاوی فلوراید صورت می‌پذیرد، به‌نحوی‌که فلورایدی که در مجاورت سطح دندان قرارگرفته و غلظت آن در بزاق نیز افزایش‌یافته است به معدنی شدن مینای دندان کمک می‌کند.

در خصوص اضافه كردن فلورايد به آب آشاميدني، ‌نكته قابل ذكر آن است كه با وجودي كه در اغلب استان هاي ايران ميزان فلورايد آب آشاميدني از حد نرمال آن نيز پايين تر است ولي به دليل شرايط و وضعيت آب و فاضلاب،  نوع لوله كشي ها و استفاده از انواع منابع آب و ...، انجام اين كار در كشور ما عملياتي نمي باشد و در هيچكدام از استان ها چنين اتفاقي نيفتاده است. البته از آنجا كه كليه منابع و مستندات علمي و همچنين سازمان جهاني بهداشت تاييد كرده اند يكي از بهترين و موثرترين راه ها جهت رساندن فلورايد به افراد و كمك به پيشگيري از پوسيدگي دندان ها، اضافه كردن فلورايد به آب آشاميدني است تا فلورايد آن به ميزان حد نرمال برسد، در برخي از كشورها كه امكانش را داشته اند چنين امري را عملياتي كرده و انجام داده اند.

در ضمن همانطوري كه مستحضريد وجود هر مقاله و یا هر خبري در اينترنت دليل بر درستي و صحت آن نيست. همچنين قضاوت ها و توصيه هاي علمي نيز فقط بر اساس يك يا دو مقاله نمي باشد بلكه با بررسي 10 ها و  100 ها مقاله كه به روش صحيح علمي كار را انجام داده اند، ‌صورت مي گيرد.

بحث دیگری که در این زمینه مطرح است، این است که آیا فلوراید موجود در آب، در سطحی که برای پیشگیری از پوسیدگی دندانی توصیه می شود، تاثیر مضری بر روی سلامتی افراد دارد يا خير. با توجه به اکثر مطالعات انجام شده و مستندات علمی، آب آشامیدنی دارای فلوراید در حد نرمال (ppm 2/1 – 7/0)، هم ایمن بوده و اثربخش است. لازم به توضيح است كه مطالعات انجام شده نشان داده است که فلوراید دریافتی از آب، هوا و غذا از نظر سلامتی خطر قابل توجهی ایجاد نمی کند.

اینکه گفته می شود فلوراید منجر به سرطان می شود یک باور غلط است. نتایج منتشر شده از مطالعات اپیدمیولوژیک انجام‌شده درکشورهایی نظیر انگلستان و آمریکا که مدت‌های زیادی است که فلوراید به آب آشامیدنی خود می‌افزایند، نشان داده است که تفاوت معناداری از لحاظ بروز سرطان، بین جوامعی که آب مصرفی‌شان به‌صورت طبیعی یا افزودنی دارای فلوراید است با جوامعی که آب آن‌ها بدون فلوراید بوده و یا فلوراید اندکی دارد مشاهده نشده است.

همچنین تصور اینکه فلوراید منجر به شکنندگی استخوان می‌شود غلط است. نتایج تحقیقات متعدد نشان داده‌اند که مصرف غلظت‌های توصیه‌شده از فلوراید، برای سلامتی استخوان‌ها اثر سوئی ندارد.

 

لازم به ذکر است كه براي انجام وارنيش فلورايدتراپي در مدارس براي دانش آموزان پس از اخذ رضایت نامه کتبی این کار صورت می پذیرد و هیچ اجباری در کار نمی باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٦ تير ١٣٩٨ - ١١:٤٠ / شماره خبر: ١٩٣٠٤٧ / تعداد نمايش: 175

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج