وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندرج در روزنامه ايران

تولد دوباره دنيا

پيرو درج مطلب با عنوان: «تولد دوباره دنيا» مورخ 5/3/93 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج جوابيه دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني البرز به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

متن جوابيه

چندين روز قبل از درج خبر "دردسر شربت اشتباهي براي دنياي 10ساله" در رسانه‌هاي عمومي، یکی از اقوام بيمار با در دست داشتن يك بطري پلاستيكي مشكوك حاوي مايع كه فاقد برچسب و ليبل بود به مديريت دارو دانشگاه علوم پزشكي البرز مراجعه و اظهار داشت اين بطري را در جعبه شربت تيمكس از داروخانه‌اي واقع در كرج خريداري نموده است. وي گفت كه به دليل مصرف مايع موجود در بطري برادرزاده‌اش دچار مسموميت شده است. او متقاضي آزمايش محتويات بطري بود كه كارشناسان مديريت دارو وي را جهت آزمايش به پزشكي قانوني راهنمايي كردند. نامبرده هيچگونه شكايتي از داروخانه مورد ادعا به مديريت دارو ارائه ننمود. عليرغم عدم شكايت نامبرده كارشناسان دارويي در همان روز و با فوريت و همچنين در روزهاي بعد نسبت به بازرسي كامل داروخانه مذكور اقدام نمودند كه هيچ مورد مشكوكي در داروخانه يافت نشد. با توجه به اينكه هيچگونه نشاني يا تلفني از همراهان بيمار در دسترس نبود، دسترسي به ايشان جهت پيگيري‌هاي بعدي ميسر نشد.

پس از انتشار اخبار توسط سايت‌ها و به تبع آن ساير رسانه‌ها، در تاريخ 5/3/93 كارشناسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي البرز به مركز آموزشي درماني شهيد باهنر – به عنوان اولين بيمارستاني كه بيمار به آن مراجعه كرده است – مراجعه و نسبت به بررسي پرونده اقدام نمودند. مسئولين بيمارستان اظهار نمودند كه والدين بيمار با رضايت شخصي بيمار را به مركز طبي كودكان منتقل نموده‌اند.

در تاريخ 6/3/93 (همزمان با عيد سعيد مبعث) كارشناسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي البرز با دستور قضايي صادره از طرف معاون محترم دادستان عمومي و انقلاب كرج و با هماهنگي با دادستان محترم تهران در مركز طبي كودكان تهران حاضر شده و با حضور نيروي انتظامي مقيم بيمارستان (در تمامي مراحل تحقيق) پرونده بيمار را مورد بررسي قرار داده و با والدين و عموي بيمار مصاحبه نموده و در تاريخ 7/3/93 مجدداً جهت مصاحبه با پزشكان معالج درخصوص وضعيت بيمار به مركز طبي كودكان مراجعه نمودند.

طي بررسي‌هاي به عمل آمده در پرونده پزشكي بيمار، مصاحبه با پزشكان معالج بيمار و بررسي موضوع در كميته تخصصي پزشكي معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي البرز،‌مشخص شد با توجه به مثبت بودن نتيجه تست متادون و مرفين انجام شده بر روي بيمار، ورود داروي مخدر به بدن بيمار قطعي است. ولي با توجه به ابتلاء بيمار به دو بيماري ديگر (بيماري ADEM و بيماري آنفلوانزاي تيپ B)، درخصوص عامل ايجاد كننده كاهش سطح هوشياري بيمار علاوه بر مصرف داروي مخدر مي‌توان عوامل ديگر را هم محتمل دانست. ادعاي خانواده بيمار مبني بر اينكه بطري پلاستيكي بدون برچسب و ليبل را از داروخانه گرفته‌اند نياز به بررسي‌هاي قضايي و اثبات اين موضوع در مراجع ذيصلاح دارد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٤ تير ١٣٩٣ - ٠٩:٢٥ / شماره خبر: ١١٠٤١٥ / تعداد نمايش: 3210

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج