وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندرج در سايت همشهري آنلاين

توزيع دارو مشكل اصلي بيماران تالاسمي

 

پيرو درج مطلب با عنوان: «توزيع دارو مشكل اصلي بيماران تالاسمي» مورخ 4/8/93 خواهشمند است براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

طبق پاسخ سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي؛ در خصوص تأمین نوع وارداتی داروی دفروکسامین، با توجه به تغییر الگوی جهانی درمان بیماری تالاسمی از نوع تزریقی به خوراکی، شرکت نوارتیس که تأمین کننده اصلی داروی تزریقی وارداتی (دسفرال) می­باشد، تمایل و توانایی لازم در تأمین دسفرال نداشته و نیاز کشور (بطور کامل) توسط داروی وارداتی قابل تأمین نمی­باشد.

لازم به ذكر است انواع تولید داخل ویال دفروکسامین با حداکثر ظرفیت کارخانجات سازنده داخلی در حال تولید بوده و برنامه‌های مختلفی برای افزایش توان تولید در دست می‌باشد و هیچگونه سهمیه‌بندی در خصوص نوع تولید داخل و جود ندارد. از طرفی رویکرد حمایت از تولید داخل که صراحتا در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره گردیده، بیش از پیش در سرلوحه برنامه‌ریزی این سازمان قرار دارد.

شايان ذكر است انواع تولید داخل قرص آهن­زدای خوراکی به میزان و کیفیت مناسب در کشور موجود بوده و در صورت شیفت بیماران از داروی تزریقی به خوراکی توسط پزشکان معالج، می تواند مشکل این عزیزان را تا حد زیادی جبران نماید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٩ آذر ١٣٩٣ - ١٠:٤٢ / شماره خبر: ١١٧٣٥٩ / تعداد نمايش: 14103

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج