وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندرج روزنامه همشهري

مخالفت جامعه پرستاري با اجراي آموزشي قانون تعرفه‌گذاري

 

پيرو درج مطلب با عنوان: «مخالفت جامعه پرستاري با اجراي آموزشي قانون تعرفه‌گذاري» مورخ 14/8/93 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

طبق پاسخ معاونت پرستاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي؛ براساس ماده واحده قانون تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي موظف به تعيين و پيشنهاد بسته‌هاي خدمات تشخيصي، درماني كادر پرستاري بوده است تا پس از تائيد شوراي عالي بيمه خدمات درماني به تصويب هيأت وزيران برسد. پس از تصويب و ابلاغ قانون مذكور در سال 1386 وزارت بهداشت براساس ماده واحده قانون مباني خدمات و تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري را احصا و به دبيرخانه شوراي عالي بيمه ارائه نموده است.

لازم به ذكر است از آنجايي كه تصويب تعرفه‌هاي تعيين شده منوط به موافقت شوراي عالي بيمه و سازمان‌هاي بيمه‌گر مي‌باشد لذا به علت عدم همراهي شوراي عالي بيمه و عدم تحقق اين امر، وزارت متبوع جهت برآورد اعتبار مورد نياز به منظور تامين اعتبار اجراي قانون از محل منابع در اختيار خود، تصميم به اجراي آزمايشي قانون تعر فه گذاري خدمات پرستاري گرفت.

گفتني است از تاريخ 9/9/93 با اعلام مقام محترم وزارت موارد ذيل در دستور كار وزارت بهداشت قرار گرفت:

·     گنجاندن 110 خدمت پرستاري علاوه بر 190 خدمتي كه در كتاب ارزش‌هاي نسبي خدمات سلامت موجود است (مجموعاً حدود 300 خدمت) با تعرفه مشخص كه كسري از خدمات و تعرفه‌هاي پزشكي خواهد بود در كتاب ارزش‌هاي نسبي خدمات سلامت

·         شروع اجراي تعرفه‌ها به صورت خدمت به خدمت از خدمات «جامعه محور» و بخش خصوصي و رايزني با بيمه‌هاي پايه و تكميلي

·     بازنگري نظام پرداخت به كاركنان غيرپزشك نظام سلامت كه مباني پرداخت براساس عملكرد كمي و كيفي پرستاران و بسته‌هاي خدمتي آنها در بالين، كه به مرور طي سال‌هاي آينده زمينه استقلال تعرفه‌هاي پرستاري از پزشكي را فراهم خواهد كرد.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٣ - ١٠:١٨ / شماره خبر: ١١٧٩٩٧ / تعداد نمايش: 14961

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج