وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندرج در خبرگزاری فارس

جراحی بینی ،مرد 43 ساله را به کام مرگ کشاند

احتراما پیرو درج مطلب باعنوان:"جراحی بینی ،مرد 43 ساله را به کام مرگ کشاند" مورخ10/5/1395 خواهشمند است دستور فرمایید برای روشن شدن افکار عمومی نسبت به درج پاسخ به شرح ذیل اقدام و همکاری لازم صورت گیرد.

متن پاسخ

طبق پاسخ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، آقاي خداوردي 41 ساله 11 ماه پيش به دليل انحراف سپتوم و شكستگي بيني به بيمارستان امام خميني (ره) مراجعه كرد. ايشان توسط يكي از اساتيد جراحي گوش حلق و بيني بيمارستان زير بيهوشي عمومي مورد جراحي قرار گرفت. عمل جراحي به خوبي انجام و بدون عارضه به اتمام رسيد و بيمار پس از به هوش آمدن كامل به ريكاوري منتقل شد.

بيمار در ريكاوري دچار تشنج با افت سطح هوشياري شد كه بلافاصله با حضور اساتيد بيهوشي و جراحي مربوطه تشنج اوليه بيمار كنترل شد و با صحعه بر تشنج بيمار درمان‌هاي لازم براي بيمار آغاز شد. به دليل مشخص نبودن علت تشنج، بيمار بلافاصله با آمبولانس از ريكاوري به واحد تصويربرداري بيمارستان منتقل و سي‌تي‌اسكن انجام شد كه علتي براي تشنج مشخص نشد و سپس به دليل ادامه تشنج‌ها، به بخش مراقبت‌هاي ويژه و درمان‌هاي وي تحت نظر اساتيد فوق تخصصي ICU  و متخصص مغز و اعصاب ادامه يافت.

عليرغم انجام تمام اقدامات تشخيصي و درماني متاسفانه تشنج‌هاي بسيار مقاوم به درمان به مدت حدود 10 روز ادامه يافت. لازم به ذکر است علت تشنج بيمار در ريكاوري براي پزشكان معالج دقيقاً معلوم نيست. تمام بررسي‌هاي تصويربرداري انجام شده شامل چندين نوبت سي‌تي‌اسكن و ام‌آر‌آي علت تشنج‌هاي بسيار مقاوم بيمار را مشخص نكرده است. پس از كنترل تشنج‌ها و با توجه به مراقبت ممتد در بخش ويژه روند بسيار كند بهبودي بيمار و ريكاوري مغز به كندي آغاز گرديد، ليكن وضعيت غيرقابل كنترل اوليه عوارض مغزي براي بيمار به جا گذاشته بود. به دليل طولاني شدن مدت بستري در آي‌سي‌يو، بيمار در چند نوبت دچار عفونت‌هاي شديد و مقاوم شد كه با استفاده از داروهاي آنتي‌بيوتيكي قوي درمان و كنترل گرديد.

در سير عفونت اخير كه به دليل بستري طولاني بيمار بسيار شديد و مقاوم به داروهاي مختلف بود، عليرغم درمان‌هاي صورت گرفته متأسفانه بيمار فوت كرد.

قابل توجه است در حال حاضر جسد بيمار جهت كالبدشكافي به پزشكي قانوني ارسال شده و پرونده بيمار نيز در آن سازمان در حال بررسي است و نتايج بررسي‌هاي انجام شده در پزشكي قانوني اعلام خواهد شد.

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٥ - ١٠:٣٤ / شماره خبر: ١٤٩٣٢٨ / تعداد نمايش: 3672

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج