وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندرج در خبرگزاری مهر

پشت پرده عفونتهای بیمارستانی

      احتراما پیرو درج مطلب باعنوان :"پشت پرده عفونتهای بیمارستانی" مورخ 24/5/1395 خواهشمند است دستور فرمایید برای روشن شدن افکار عمومی نسبت به درج پاسخ به شرح ذیل اقدام و همکاری لازم صورت گیرد.

 

متن پاسخ

         طبق پاسخ معاونت بهداشت وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی؛

 

 برنامه مراقبت عفونت بیمارستانی از سال 1390 به صورت گسترده در 400 بیمارستان  کشور آغاز شده است که همه این بیمارستان ها جزء بیمارستان های با بیش از 100 تخت با بیمارانی که عموما از سایر بیمارستان های کوچکتر ارجاع شده اند، هستند و در واقع این بیماران بدترین اشکال عفونت های بیمارستانی را شامل می شوند. البته این برنامه به صورت محدود تر از سال 1386 با 100 بیمارستان دارای بیش از 200 تخت خواب شروع شده بود. ولی در سال 1390 برنامه به صورت چشمگیر گسترش پیدا کرد. بدین ترتیب کل نظام مراقبت عفونت های بیمارستانی یک برنامه جدید است که دائما در حال پیشرفت بوده ضمن آن که اجرای آن فقط محدود به شهر تهران نیست.

         لازم به ذکر است بر اساس اطلاعات بدست آمده از نظام مراقبت عفونت های بیمارستانی در سال 1394حدود 1.18% از بیماران بستری دچار عفونت های بیمارستانی شده اند که البته میزان گزارش دهی کمتر از حد انتظار است ولی این برنامه درابتدای کار خود تنها 0.6% از بیماران مبتلا به عفونت های بیمارستانی را گزارش  می کرده است.

    گفتنی است به منظور گزارش بهتر و دقیقتر بیماران در سطح بیمارستان های کشور اقداماتی از قبیل آموزش پرستاران کنترل عفونت و نیز و به روز رسانی دستورالعمل های عفونت بیمارستانی اجرا گردیده یا در حال اجرا است.

    قابل توجه است علاوه بر برنامه کنترل عفونت بیمارستانی ، برنامه کنترل مقاومت آنتی بیوتیکی نیز در تعدادی از بیمارستانهای کشور در حال اجرا و گسترش است که امید است با اجرای بهتر این برنامه ها بحث پیشگیری و درمان عفونت های بیمارستانی با کیفیت بیشتر اجرا شود.

    علاوه بر اجرای نظام مراقبت عفونت بیمارستانی برنامه های کنترل و پیشگیری از این عفونت ها در همه بیمارستان های کشور توسط همکاران حوزه معاونت درمان در کل کشور در حال پیگیری  و اجرا است به صورتی که مدیریت عفونت های بیمارستانی جزء شاخص های اعتبار بخشی بیمارستان ها قرار گرفته و به صورت جدی تحت نظارت ميباشد. به این ترتیب بحث عدم تمایل در گزارش دهی بیمارستان ها تا حدود زیادی برطرف می گردد چرا که تعداد بیماران گزارش شده اهمیت کمتری دارد بلکه مدیریت عفونت بیمارستانی در پیشگیری و کنترل مد نظر بازرسان بیمارستان ها قرار دارد.

ا

در پایان گفتنی است با توجه به این که اغلب موارد کشت و آنتی بیوگرام نمونه های عفونی در خود بیمارستان انجام می شود معمولا مشکلی از نظر انتقال نمونه به آزمایشگاه وجود ندارد. البته اگر مسئله به صورت مورد بیان شود قابل پیگیری و رفع خواهد بود.

 

 

 

 


                                                                                                   

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٥ - ٠٩:٠٦ / شماره خبر: ١٥٠٨٥٩ / تعداد نمايش: 4189

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج