وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندرج در خبرگزاری آریا

کمبود سرم و خطر تعطیلی بخش های دیالیز

          

 

          احتراما پیرو درج مطلب با عنوان:" کمبود سرم و خطر تعطیلی بخش های دیالیز " مورخ30/5/95 خواهشمند است دستور فرمائید برای روشن شدن افکار عمومی نسبت به درج پاسخ به شرح ذیل اقدام و همکاری لازم صورت گیرد.

 

متن پاسخ

         طبق پاسخ سازمان غذا ودارو ؛

 

از سال 94 که کمبود فرآورده‌های حجیم تزریقی در سطح کشور گزارش شد، این سازمان نسبت به ابلاغ دستورالعمل اولویت توزیع در بیمارستان‌ها و حتی در مقاطعی قطع سهمیه مراکز غیر بیمارستانی جهت ممانعت از ایجاد بحران در مراکزی مانند بخش‌های دیالیز که اولویت اول دریافت این محلول‌ها هستند اقدام نمود.

         لازم به ذكر است تاکنون در خصوص تمامی گزارشات کمبود دریافتی از بیمارستان ها و مراکز دیالیز با قید فوریت اقدام شده و به شرکت‌های پخش مرتبط جهت ﺗﺄمین نيازشان  مکاتبه و به مراکز درخواست دهنده رونوشت ارسال شده است.

    البته معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌ها موظف به مدیریت توزیع محلول‌های حجیم تزریقی در مراکز تحت پوشش با هدف ﺗﺄمین نیازهای بیمارستان‌ها و مراکز خاص با اولویت دریافت -مانند بخش‌های دیالیز- بوده‌اند.

     گفتني است میانگین ماهیانه تولید سرم در حال حاضر به حدود 13 میلیون بطر نسبت به تولید 10 میلیون سال گذشته رسیده است، همچنین با توجه به اهمیت انواع محلول‌های نمکی، مجوز واردات برای  حدود سه ماه نیاز صادر شد. با این حجم تولید و واردات و نیز بر اساس گزارشات دریافتی از کل کشور کمبودی از بابت کل محلول‌های حجیم تزریقی بویژه نرمال سالین احساس نمی‌شود.

     با اين وجود اگر مراکزی با مشکل کمبود مواجهند در صورتي كه فهرست ایشان به اداره کل نظارت بر دارو اعلام شود اقدام فوری به عمل خواهد آمد.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٥ - ١٢:٤٦ / شماره خبر: ١٥١٣٢٦ / تعداد نمايش: 4243

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج