وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندرج در روزنامه جوان

وضعیت بیمارستان ها بعد از طرح تحول وحشتناک شده است

پيرو درج مطلب با عنوان: «وضعیت بیمارستان­ها بعد از طرح تحول وحشتناک شده است» مورخ 3/10/96 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج جوابیه معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به  شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن جوابیه

     طرح تحول سلامت از 15 اردیبهشت‌ماه سال 93 در حالی آغاز شد که وضعیت حوزه سلامت با بحران جدی مواجه بود و دو صندلی داغ در زمینه دارو و درمان وجود داشت؛ به طوری که با مشکلات جدی در حوزه دارو و مشکلات حاد در درمان مواجه بودیم. در زمینه بهداشت و آموزش پزشکی نیز مشکلاتی بود، اما معضل دارو و درمان بیش از همه چیز مردم را آزار می‌داد.  بنابراین گام اول طرح تحول در این دو حوزه و با محوریت حفاظت مالی از شهروندان در برابر هزینه های سلامت، دسترسی عادلانه به خدمات سلامت و درمانی ارتقائ کیفیت خدمات آغاز به کار کرد و تاکنون ادامه دارد. طرح تحول نظام سلامت برنامه‌ریزی شده و نقشه راه دارد. مدل این طرح نیز برگرفته از مدلی جهانی و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است و توانسته بازار مخفی و بسیار گسترده سلامت را کنترل و قانونی و انضباط قابل توجهی به آن ببخشد. برنامه‌ها براساس نیازهای ضروری طراحی شدند نه براساس مبانی تئوری اقتباس شده از سایر کشورها.

   طراحی طرح تحول براساس نیازها و مشکلات مردم بوده و هدف‌گیری‌ها درست انجام شده است. زمانی که مشکل اصلی مردم پرداخت و هزینه‌های کمرشکن و فقرزای سلامت بود، هدف‌گیری برای بیمه مردم افزایش پوشش بیمه‌ای، کاهش پرداخت در بیمارستان‌ها، تهیه وسایل مورد نیاز پزشکی در بیمارستان‌ها و حذف پرداخت‌های غیرقانونی، به درستی انجام شد . نقشه راه وجود دارد و طراحی‌ها از ابتدای دولت یازدهم در وزارت بهداشت با کمک کارشناسان دانشگاهی، ستادی و مدیران سابق وزارت بهداشت انجام گرفت. این طراحی ها برگرفته از اسناد بالادستی همچون برنامه چهارم و پنجم توسعه، سند چشم انداز 1404 و سند تحول نظام سلامت می باشد که متاسفانه محقق شدن آنها به آرزوی مسئولین و کارشناسان نظام سلامت در دوره های پیشین تبدیل شده بود. مدل طرح تحول سلامت بر مبنای پوشش خدمات جامع سلامت است و برگرفته از مدلی جهانی و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی  اما در عین حال در آن به صورت ملی و محلی عمل شده است.

این امر نشان دهنده این است که مسیر اجرای برنامه تحول شتابزده نبوده و ماه ها کار مطالعاتی روی آن انجام شده است و حتی این برنامه به صورت مداوم بازنگری می‌شود.

 اگرچه زیرساخت های سخت افزاری ونرم افزاری اجرای طرح  در بخش درمان کم بوده است، اما اگر تخت یا پرستار کم داریم آیا این موضوع می‌توانست بهانه‌ای باشد تا دولت از مردم محافظت مالی نکند؟ یعنی این موضوع می‌توانست بهانه‌ای باشد تا مردم را با هزینه‌های سنگین مواجه کنیم با این بهانه که زیرساخت کم است؟ قطعاً باید هزینه‌های مردم را کاهش و دسترسی را افزایش می یافت و اگر باز هم با سال 1392 بازگردیم چاره ای جز قدم گذاشتن در مسیر تحول نظام سلامت نخواهیم داشت. خوشبختانه نتایج درخشان طرح تحول سلامت توانسته مردم را تا حد زیادی راضی نماید، اگرچه کمبودها در این حوزه بسیار است اما مردم از طرح استقبال کرده و نهادهای مختلف نظام نیز همراهی داشتند؛ به طوری که رضایتمندی مردم از مجموع طرح تحول بیش از  80 درصد بوده و این مهم‌ترین دستاورد ما است.

#signature#

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٦ - ٠٩:٠٩ / شماره خبر: ١٧٣٠٣٤ / تعداد نمايش: 1206

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج