وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری فارس :

برای تامین داروهای بیماران هموفیلی مشکلی وجود ندارد و نوسانات موجود در گذشته هم بوده است

روابط عمومی وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: کمبودهای های مقطعی که به دلیل مشکلاتی در حوزه قیمت گذاری و مونوپول بودن برخی از داروها وجود داشته است بر طرف شده است و در آینده مشکلات کمتری در این حوزه خواهیم داشت.

به گزارش وبدا، روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری فارس با عنوان «خطر در کمین ۱۷۶ هزار بیمار مبتلا به هپاتیت c/ وقتی مسئولان خواب‌اند» در تاریخ 30 تیرماه 97 اعلام کرد:

کمبودهای مقطعی داروی ایمونوگلوبولین هپاتیت B  و هپاتیت C به زودی از طریق کمپانی های معتبر برطرف می شود. در مورد تامین داروهای بیماران هموفیلی مشکلی وجود ندارد و نوسانات موجود در گذشته هم بوده است.  کمبودهای مقطعی که به دلیل مشکلاتی در حوزه قیمت گذاری و مونوپول بودن برخی از داروها وجود داشته است بر طرف شده است و در آینده مشکلات کمتری در این حوزه وجودخواهد داشت. با توجه به اینکه این داروها بعضا مونوپول هستند سازمان غذا و دارو فراخوان ثبت تسریع شده 220 قلم دارو را اعلام کرده است که از این به بعد شرکت های دیگر هم می توانند به صورت موازی واردات این داروها را به عهده بگیرند و در این خصوص سازمان غذا و دارو نیز تسهیلاتی را فراهم خواهد کرد بخشی از داروهای هپاتیت B و C که در داخل تولید نمی شود و تامین کننده های داخلی امکان تامین آنها را ندارند در لیست واردات قرار دارد و بخش عمده آن به زودی وارد کشور خواهد شد و برخی هم وارد شده و در حال برچسب گذاری است.

همچنین در خصوص داروی ایمونوگلوبولین،  این دارو نایاب نیست و واردات این دارو انجام شده است و باز هم انجام خواهد شد و هم اکنون در شبکه توزیع وجود دارد. همچنین در فراخوان فوق نیز اعلام شده که اگر شرکت دیگری می خواهد به جمع تامین کنندگان این دارو اضافه شود به آنها هم طبق فراخوان اجازه ورود داده شود.

اگر احیانا شرکتی به عنوان تولید کننده داخلی بخواهد نرخی را بالاتر از نرخ مصوب ارائه کند، در این موارد ترجیح داده می شود  داروهای خارجی که با قیمت پایین تری قابل عرضه است به کشور وارد شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٦ آبان ١٣٩٧ - ١٠:١٩ / شماره خبر: ١٨٢٨٥٩ / تعداد نمايش: 173

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج