وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری ایلنا :

40 دستگاه دیالیز به 137 بیمار دیالیزی در تمام مناطق زلزله زده کرمانشاه خدمات رسانی می کنند

روابط عمومی وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: کمبودی از نظر تجهیزات، ملزومات مصرفی و دارو برای بیماران دیالیزی و کلیوی مناطق زلزله زده کرمانشاه وجود ندارد.

به گزارش وبدا، روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری ایلنا با عنوان «هشدار نسبت به وضعیت وخیم بیماران کلیوی زلزله‌زده/ دستگاه الکتروشوک مرکز بهداشت سرپل‌ذهاب ۷ ماه خراب بود» در تاریخ 31 تیرماه 97 اعلام کرد:

تعداد کل بیماران دیالیزی که در تمام مناطق زلزله زده سرپل ذهاب، قصرشیرین، گیلانغرب، اسلام آباد غرب و جوانرود ساکن هستند  شامل 137 نفر بوده و تعداد کل دستگاه های دیالیزی که به آنها خدمات رسانی می کنند 40 دستگاه است.

در خصوص موضوع خراب بودن الکتروشوک های مرکز بهداشت سرپل ذهاب قابل ذکر است که آمار خدمات رسانی به بیماران در بیمارستان راه اندازی شده سرپل ذهاب در خرداد ماه 97 شامل 128 عمل جراحی جنرال، 48 سزارین، 71 زایمان طبیعی، مراجعه 11700 بیمار اورژانس، ویزیت 6046 نفر توسط 17 متخصص در درمانگاه و بستری 931 نفر می باشد و پنج تخت سی سی یو و آی سی یو نیز در این بیمارستان خدمات رسانی می کنند؛ بنابراین با این حجم از خدمات ارائه شده، قطعا دستگاه الکتروشوک در آن بیمارستان فعال است.

 این بیمارستان به ظاهر صحرایی است اما همه امکانات در آن وجود دارد و از لحاظ سرمایش و گرمایش هیچ مشکلی ندارند و حدود 64 تخت فعال در آن موجود است. بحث طی مسافت برای بیماران دیالیزی مربوط به دو سه هفته نخست وقوع زلزله بوده است که در آن زمان بیماران دیالیزی از طریق وسایل نقلیه ای که از سوی دانشگاه علوم پزشکی تامین شده بود به نزدیک ترین محلی که دستگاه دیالیز وجود داشت منتقل می شدند و خدمات رسانی به آنها صورت می گرفت اما از 16 آذر 96 در زمانی که بیمارستان مستقر شده است دیگر نیازی برای طی این مسافت نیست.

بنابراین کسانی که در مناطق زلزله زده به دیالیز نیاز دارند و یا بیماران کلیوی کمبود خاصی از نظر تجهیزات و ملزومات مصرفی و داروهای آنها وجود ندارد.

در خصوص وجود متخصص کلیه و ارولوژی  نیز در هیچ یک از شهرهای کشور غیر از مراکز استان هایی که مرکز دانشگاهی دارند متخصص نفرولوژی وجود ندارد و نیاز و ضرورتی هم در این زمینه وجود ندارد چراکه بیماران کلیوی که خدمات خود را از دستگاه دریافت می کنند توسط متخصص داخلی و پزشک دوره دیده بیماران دیالیزی مراقبت می شوند و اگر هرگونه تغییر خاصی داشته باشند به مراکز تخصصی سطح سه معرفی می شوند و خدماتشان را از آنجا دریافت می کنند و بیماران کلیوی غیر از بیماران دیالیزی که پیوند کلیه شده¬اند مثل سایر شهرهای کشور و پیش از وقوع زلزله در بیمارستانی که پیوند آنها انجام شده است مراقبت¬های بعد از پیوند آنها که سال ها به طول می انجامد را دریافت می کنند. همچنین اگر این بیماران نیاز به مشاوره با متخصص را داشته باشند در مرکز استان وجود دارند.

وزارت بهداشت در این زلزله نگاه ویژه ای به بیماران کلیوی داشته و سه روز بعد از وقوع زلزله یک تیم تخصصی و فوق تخصصی در مناطق زلزله زده حاضر شدند تا افرادی که ممکن بود به دلیل کم شدن مایعات بدنشان آسیبی به کلیه آنها وارد شود و مشکل کلیوی به اسم سندروم Crush پیدا کنند را تحت نظر و درمان قرار بدهند. در این بین 120 نفر را که تصور می شد این علائم را داشتند و ممکن بود در اثر آوار آسیب کلیوی دیده باشند تحت نظر قرار گرفتند و آزمایشات آنها انجام شد که از این 120 نفر 12 نفر با توجه به آزمایشاتشان مشکوک به آسیب شناخته شدند که در نهایت از این 12 نفر فقط یک نفر از آنها یک نوبت به دیالیز نیاز داشت که طی این یک جلسه دیالیز مشکل وی نیز بر طرف شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٦ آبان ١٣٩٧ - ١٠:٢٠ / شماره خبر: ١٨٢٨٦١ / تعداد نمايش: 191

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج