وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری مهر:

آزمایشگاه های پزشکی مانند سایر حوزه ها ممکن است معدود تخلفاتی داشته باشند/ نظارت و برخورد شدید با متخلفان

معاونت درمان وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: برنامه های وزارت بهداشت در حوزه آزمایشگاهی مبتنی بر بهبود هزینه آزمایشگاه ها و کاهش هزینه خدمات برای بیماران و نظام سلامت و در نهایت پیشگیری از انجام آزمایش های غیرضرور و بهبود استانداردهای کیفی است.

به گزارش وبدا، معاونت درمان وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری مهر با عنوان « واردات کیت آزمایشگاهی از طریق کولبران/ وزارت بهداشت چه کار می کند؟» در تاریخ پنجم اسفندماه 97 اعلام کرد:

ابلاغ مستمر دستورالعمل ها و استانداردهای آزمایشگاهی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برخلاف آنچه رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی به عنوان فقدان برنامه به آن اشاره کرده است، با بی برنامه بودن این وزارتخانه در تناقض است.

برنامه های وزارت بهداشت در حوزه آزمایشگاهی مبتنی بر بهبود هزینه آزمایشگاه ها و کاهش هزینه خدمات برای بیماران و نظام سلامت و در نهایت پیشگیری از انجام آزمایش های غیرضرور و بهبود استانداردهای کیفی است. کلیه برنامه ها و راهبردها با مشورت و اطلاع مسئولین ارشد وزارت بهداشت، صاحبنظران و فرهیختگان آزمایشگاهی و غیر آزمایشگاهی دانشگاهی و انجمن های علمی آزمایشگاهی کشور پایه ریزی و اجرا می شود.

در آزمایشگاه های پزشکی مانند سایر حوزه های دیگر احتمال بروز معدود تخلفاتی مثل عدم رعایت تعرفه های قانونی و انحراف از استانداردهای ابلاغی وجود دارد که در صورت اطلاع سیستم نظارتی از بروز چنین تخلفاتی معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی به شدت با آنها برخورد قانونی می کنند.

تمام انجمن های آزمایشگاهی در کمیته فنی اداره کل تجهیزات پزشکی عضو شده اند و طی یک سال گذشته کاملا در جریان نحوه تامین وسایل تشخیصی آزمایشگاه های پزشکی و فراز و نشیب های ناشی از تحریمها بوده و حتی به منظور رفع چالش ها مسئولیت پذیرفته و مشارکت کرده اند.

آزمایشگاهیان در بخش های دولتی و غیردولتی سال ها است که براساس استانداردهای معین و سختگیرانه و نزدیک به استانداردهای بین المللی برای کسب رضایت بیماران و پزشکان و تضمین کیفیت خدماتشان تلاش می کنند بنابراین نباید با بیان مطالبی زحمات آنها را تحت الشعاع قرار داد و به شان و جایگاه نظام آزمایشگاهی کشور خدشه ای وارد کرد چراکه احتمال بروز سلب اعتماد پزشکان و بیماران به این رکن کلیدی را افزایش می دهند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از انجمن های علمی و نمایندگانشان انتظار دارد از ظرفیت هایی که برایشان تبیین شده است کما فی السابق استفاده شایسته کرده و ضمن انعکاس صادقانه نقاط ضعف احتمالی و انتقاداتی که متوجه وزارت بهداشت و نظام سلامت است به مشارکت فعال و مسئولانه در اصلاح امور ادامه دهند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٧ - ١٢:٢٦ / شماره خبر: ١٨٧٦٧٤ / تعداد نمايش: 193

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج