وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری فارس:

افزایش ودیعه مسکن و وام ضروری برای کلیه دستیاران تخصصی به تصویب رسیده است

معاونت آموزشی وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: قرار گرفتن در برنامه کشیک در راستای ارتقای صلاحیت بالینی دستیاران و افزایش توانایی مدیریت و مدیریت بحران آنان در نظر گرفته شده است لذا کاهش برنامه کشیک آنها موجبات کاهش توانمندی آنها خواهد شد.

 

به گزارش وبدا، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری فارس با عنوان «بررسی مشکلات دستیاران تخصصی اولویت کمیسیون بهداشت است» در تاریخ 30 خردادماه 98 اعلام کرد:

 

موضوع افزایش حقوق و دستمزد و بیمه دستیاران در سال 1391 در هفتاد و ششمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مطرح و با افزایش کمک هزینه دستیاران و یکسان سازی کمک هزینه کلیه دستیاران ارز شاغل به تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی موافقت بعمل آمد که در سال مذکور متناسب با تورم سالیانه ارقام تنظیم و به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ گردید که انتظار می رود با در نظر گرفتن تورم سالیانه کمک هزینه دستیار سال آخر دوره 4 ساله به طور تقریبی 22 میلیون ریال در نظر گرفته شود. به این مبلغ ماهیانه کارانه نیز تعلق می گیرد. از سوی دیگر مطابق مصوبات همان نشست شورا، ‌دانشگاه های علوم پزشکی ملزم به برقراری بیمه پایه(تامین اجتماعی و یا خدمات درمانی) و نیز بیمه مسئولیت جهت کلیه دستیاران گردیده اند.

در زمینه موضوع تامین مسکن دستیاران؛ با توجه به محدودیت های موجود در دانشگاه های علوم پزشکی مبنی بر ارائه خوابگاه متاهلی به کلیه دستیاران تخصصی(بطور میانگین سالیانه 13000 دستیار شاغل به تحصیل می باشند)،‌ افزایش ودیعه مسکن و وام ضروری نیز به تصویب رسید که کلیه موارد به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ گردیده و مورد اقدام قرار گرفته است.

در زمینه شیفت کشیک دستیاران نیز تعداد کشیک مصوب جهت دستیاران سال اول کلیه رشته ها به میزان حداقل 12 کشیک در ماه می باشد(به استثنا رشته جراحی مغز و اعصاب که با توجه به مدل آموزشی 15 کشیک در ماه در نظر گرفته شده است) که این تعداد در سال های بعدی دستیاری به تناسب قابل کاهش می باشد. تعداد کشیک موظف دستیاران با در نظر گرفتن استانداردهای آموزشی در رشته های تخصصی بالینی و نیز برنامه آموزشی در نظر گرفته شده است. بدیهی است از آنجا که قرار گرفتن در برنامه کشیک در راستای ارتقای صلاحیت بالینی دستیاران و افزایش توانایی مدیریت و مدیریت بحران آنان در نظر گرفته شده است لذا کاهش برنامه کشیک ایشان موجبات کاهش توانمندی ایشان خواهد گردید.

 

طبق بررسی های به عمل آمده و پایش تقاضاهای واصله به این دبیرخانه متاسفانه تمایل به ادامه تحصیل در رشته های مادر و استراتژیک از جمله کودکان، زنان و زایمان، بیهوشی و طب اورژانس به دلیل کمبود مشوق های مالی بعد از فراغت از تحصیل و نیز حجم بالای مراجعه، به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده که البته رسیدگی به موضوع نیازمند تنظیم برنامه استراتژیک اختصاصی و انجام هماهنگی بین سازمان های مرتبط و انجام طرح های حمایتی می باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٨ - ١٠:١٥ / شماره خبر: ١٩٣٠٥٧ / تعداد نمايش: 174

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج