وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندرج در روزنامه جام جم

پاي اورژانس تبريز مي‌لنگد

سلام عليكم

            احتراماً پيرو درج مطلب تحت عنوان:«پاي اورژانس تبريز مي‌لنگد» مورخ 24/1/91 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ ذيل كه براساس گزارش دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تبريز مي‌باشد اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

                                                            متن پاسخ

1-   وظيفه ذاتي و رسالت اصلي مركز اورژانس 115، حضور در كمترين زمان ممكن بر بالين بيمار و ارائه خدمات لازم و انتقال بیمار به اولين مركز درماني مناسب مي‌باشد كه در اين راستا افزايش تعداد پايگاه‌هاي اورژانس در سطح شهرها و جاده‌ها بعنوان يكي از سياست‌هاي اصلي در سال‌هاي اخير در دستور كار وزارت بهداشت و درمان قرار گرفت، كه در حال حاضر شاهد افزايش بيش از دو برابري تعداد پايگاه‌ها نسبت به سال 84 هستيم. مهمترين چالش در مسير افزايش تعداد پايگاه‌ها تأمين زمين و اعتبار مورد نياز بوده است كه خوشبختانه در استان آذربايجان شرقي اعتبار لازم به طور كامل جهت تكميل و احداث تمامي پايگاه‌هاي پيش‌بيني شده در برنامه چهارم توسعه تأمين و در اختيار مركز اورژانس قرار گرفته است.

2-   هيئت محترم وزيران در مورخه 4/9/86 آيين‌نامه ساماندهي پوشش فراگير فوريت‌هاي پيش بيمارستاني را تصويب نمود كه در جهت نيل به اهداف پيش‌بيني شده، تكاليفي را براي ساير سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها معين نموده كه ذيلاً به 2 نمونه بسنده مي‌كنيم:

ماده 16: سازمان‌هاي راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، بنادر و كشتيراني و شركت راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران درتأمين مكان فيزيكي مناسب جهت استقرار پايگاه‌هاي اورژانس جاده‌اي، دريايي و ريلي، همكاري لازم را به عمل خواهند آورد.

ماده 18: وزارت كشور، شهرداري‌ها و نيروي انتظامي با هماهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي همكاري لازم جهت تأمين فضاي فيزيكي مناسب و امكانات زيستي را جهت استقرار پايگاه اورژانس شهري و جاده‌اي فراهم آورند.

تبصره – پايگاه‌هاي شهري، جاده‌اي و روستايي حتي‌الامكان در بيمارستان‌ها، مراكز بهداشتي درماني و همچنين مراكز آتش‌نشاني، كلانتري‌ها و مراكز راهنمايي و رانندگي راه‌اندازي شوند.

خوشبختانه در تمام سطح استان، زمين‌هاي مورد نياز براي پايگاه‌هاي شهري وجاده‌اي عمدتاً از طريق زمين‌هاي در اختيار دانشگاه علوم پزشكي، يا با همكاري ساير ارگان‌ها از جمله شوراهاي اسلامي، شهرداري‌ها، فرمانداري‌ها، بخشداري‌ها و ....تأمين شده‌اند ولي با عنايت به محدوديت‌هاي قانوني دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در جهت خريد زمين، متاسفانه به دليل شرايط خاص شهر تبريز، مسئله تامين زمين و محل استقرار پايگاه بخصوص در مركز شهر با مشكلاتي مواجه مي‌باشد و توسعه پايگاه‌هاي شهري تبريز مطابق برنامه تحقق نيافته است.

طبق مواد قانوني فوق‌الذكر اين مركز از تمامي سازمان‌ها و ارگان‌هاي مذكور در مواد فوق و بسياري از ادارات ديگر از جمله آموزش و پرورش، اوقاف و امور خيريه، تربيت بدني، مسكن و شهرسازي، مجمع خيرين سلامت، شوراي شهر و .... تقاضاي كمك در تأمين زمين براي احداث پايگاه در هسته اصلي شهر نمود. در اين مسير و با پيگيري‌هاي فرمانداري محترم تبريز، سازمان مسكن و شهرسازي مساعدت‌هاي قابل توجهي داشت، اما با عنايت به گستردگي فضاهاي در اختيار شهرداري و سازمان‌هاي زيرمجموعه آن، اين مركز انتظار همكاري و اهتمام بيشتر مجموعه شهرداري تبريز در جهت حل مشكل را دارد و در اين راستا اقدامات و مكاتبات متعددي صورت پذيرفته و پيگيري‌هاي بعدي در حال انجام مي‌باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩١ - ١٥:١١ / شماره خبر: ٩٨٨٠٥ / تعداد نمايش: 1500

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج