وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رييس دانشگاه علوم پزشكي زاهدان خبر داد:

تجهیز آزمایشگاه جامع تحقیقات زاهدان با دستگاه توالی یاب سلولی (Cell Sequencer)

با نصب و راه اندازی دستگاه توالی یاب سلولی (Cell Sequencer ) در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، فصل جدیدی از تولید دانش و فن آوری در استان سیستان و بلوچستان گشوده شد.

به گزارش وبدا، رييس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب، گفت: این دستگاه پیشرفته علاوه بر تسهیل انجام طرح های تحقیقاتی مرتبط با توالی یابی ژنی و توسعه مرزهای دانش سلامت، در حوزه تشخیص بیماری ها نیز کاربرد دارد.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با اشاره به برخورداری این دستگاه از بالاترین فناوري های تشخیصی دنیا گفت: وجود نیروی انسانی متخصص و تجهیزات پیشرفته، این امکان را فراهم آورده است تا دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از قابلیت همکاری با سایر موسسات علمی داخل و خارج از کشور برخوردار باشد و امکان دریافت نمونه های آزمایشگاهی از دانشگاه های دیگر دنیا و تعیین توالی ژن ها در آزمایشگاه جامع تحقیقات زاهدان ایجاد شده است.  

براساس اين گزارش، دکتر غلامرضا کمیلی، رييس آزمایشگاه جامع تحقیقات زاهدان نیز در اين خصوص گفت: بهره برداری از دستگاه sequencer با تشخیص سریع و دقتی هزار برابر بالاتر از تمامی روش های موجود در آزمایشگاه ژنتیک زاهدان، گشایشی نو در انجام طرح های تحقیقاتی مرتبط با توالی یابی ژنی در استان و کشور محسوب می شود.

دکتر کمیلی افزود: دستگاه sequencer پرکاربردترین روش مستقیم مولکولی برای تعیین جهش های بیماری زای ژنتیکی است و  با کمک این روش می توان جهش های عامل بیماری های ژنتیکی مختلف را در ژن های افراد مبتلا و ناقل شناسایی کرد./119


نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٧ - ٠٩:٢١ / شماره خبر: ١٨١١٦٠ / تعداد نمايش: 509

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج