وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نخستین پنل تخصصی صادرات اپلیکیشن های موبایل در عصر تحریم برگزار شد

 

نخستین پنل صادرات اپلیکیشن های موبایل در عصر تحریم با حضور حمیدرضا احمدیان، مدیرکل نوآوری و سرمایه‌گذاری وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، سید سجاد مروجی، رییس کارگروه سلامت الکترونیک ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرحسین اسدی، دبیر علمی جشنواره رسانه‌های دیجیتال، مهدی یوسف زاده، معاون ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و امیرسرکندی دبیر پنل، در سالن شماره سه مرکز همایش های رازی برگزار شد.

 

به گزارش وبدا به نقل از ستاد خبری جشنواره رسانه های دیجیتال سلامت، در این پنل احمدیان با اشاره به اهمیت توسعه اقتصاد فاوا، گفت: با وجود تحریم ها، در هر صورت صادرات انجام می شود، اما تمرکز بر مسائل صنعتی کارخانه‌ای و کشاورزی بوده و در حوزه محصولات های‌تک، دانش بنیان و آی سی تی کمتر توجه شده است و به اقتصاد اطلاعات نیز، کمتر توجه شده است.

 

وی افزود: ما هنوز در آغاز راه هستیم. اگرچه در حال حاضر، صد استارتاپ در نمایشگاه حضور دارند، اما نباید موضوع تجارت الکترونیکی را نادیده گرفت. سایت‌هایی در کشور داریم که در این حوزه کار می کنند، اما در عرصه بین الملل در این حوزه کاری نکرده ایم. مسیر تجارت الکترونیک جامعه به سمت تجارت از پلتفروم های موبایلی بوده است ولی آیا ما به درستی از این فرصت استفاده کرده ایم؟ باید بدانیم تسلط بازار موبایل، تسلطی دائمی و جدی دارد، لذا درباره محتوا هر چه کار کنیم، باز هم کم است. مساله بعدی تمرکز بر شاخص های بازار الکترونیک است. باید بدانیم این موارد پارامترهای بین المللی هستند و ما باید ببینم چه همگرایی  را در این حوزه ایجاد کردیم و حالا باید به این مساله برسیم که حضور در بازار بین الملل به چه شکل خواهد بود؟

 

احمدیان با بیان این پرسش که آیا متولیان امروز در حوزه صادرات همگرا هستند، گفت: امروز تحریم، ساده ترین سناریو است. ما در مسائل داخل کشور مشکلاتی داریم. مشکلات لجستیکی، آشنایی نداشتن با استاندارد ها و مهارت های فردی جزو این مشکلات جدی محسوب می شوند.

 

به گفته  وی با وجود همه مشکلات، با بالا بردن توان ها می‌توان همه این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و برای مثال کشورهای منطقه بهترین فرصت برای ارائه خدمات محتوایی ایران هستند.

 

احمدیان با اشاره به بسته حمایتی فاوا گفت: ما در اولین قدم، نیاز به یک سیستم ثبت نامی مناسب داریم. در قدم بعدی باید توسط بخش خصوصی پایانه های صادراتی موقت ایجاد کنیم و در نهایت باید به فضای فری لنسری دست یابیم. 

 

مدیرکل نوآوری و سرمایه گذاری وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: ایجاد این فضا حداقل کاری است که در این شرایط برای کشور می توانیم انجام دهیم. اگرکشورهای دیگر را مطالعه کنیم متوجه می شویم که در این سال‌ها کشورها انرژی زیادی را برای برنامه نویسان صرف کرده اند، اما تنها مساله، حضور برنامه نویسان نیست. آن ها به پشتیبانی و بازاریابی نیاز دارند. در این راستا بخش خصوصی می تواند بیشترین کمک به توسعه این فضا را داشته باشد. باید کانون های پشتیبانی تولید و پلت فرم های واسط در راهبری ایجاد شوند.

 

وی ادامه داد: باید بخش خصوصی به آموزش نحوه ورود به بازار بین المللی و اخذ پروژه بپردازد. همچنین ایجاد برند فری لنسری برای کشور و پشتیبانی کشور از مهمترین اقداماتی است که می تواند انجام شود.

 

امیر سرکندی، بنیان گذار شرکت ام تیم و دبیر پنل صادرات اپ در عصر تحریم نیز در این نشست با بیان اینکه رویکرد ما در این باره باید ارائه راهکار به علاقه مندان باشد، گفت: بیشترین موضوعی که ما امروزه با آن درگیر هستیم، نوسان قیمت دلار است، اما هنر ما در این زمینه تبدیل این تهدید به فرصت است. 

 

دبیر پنل صادرات اپ اظهار داشت: ما زمانی به سراغ صادرات می رویم که دارای استاندارد بین المللی و کیفیت کافی در تولیداتمان باشیم. در عین حال باید از یک طرف، قیمت رقابتی داشته باشیم (یعنی هزینه تولید پایین و سود بالا را داشته باشیم) و از طرف دیگر فری لنسرها می توانند بدون نیاز به نماینده فروش در کشورهای مختلف فروش داشته باشند. باید توجه داشت که تلفن های هوشمند در دنیا بیش از 2 میلیارد و 3 میلیون بوده اند و حجم بازار اپ های موبایل 58 بیلیون دلار است. 

 

وی در ادامه تصریح کرد: سوال این است که چگونه فروش داشته باشیم؟ ساده ترین راه استفاده فروش است. از طرف دیگر فروش درون برنامه، پریمیوم و از طریق تبلیغات و دیتا بیس ها انجام می شود و ما آنها را داریم. همچنین آنها در بلک مارکت ها فروش خوبی دارند.  

 

سرکندی با برشمردن رویکردهای فروش اپلیکیشن گفت: دو رویکرد ساده وجود دارد. اول سفارش گرفتن و دوم قرار دادن اپ در اپ استورها. یکی از فرصت هایی که ما داریم این است که بسیار به فرهنگ های شرقی نزدیکیم و می توانیم محتوای مناسب در منطقه تولید کنیم.

وی افزود: زمانی که شما به صادرات فکر می کنید باید به جای دنیای 80 میلیونی به 8 میلیارد فکر کنید.

 

دبیر این پنل گفت: حداقل قیمت اپ های پولی گوگل پلی، 99 سنت است و در صورت صد دانلود در روز، حداقل درآمد شما 2 هزار دلار خواهد بود.

 

سجاد مروجی، رییس کارگروه سلامت الکترونیک ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم، در این نشست با اشاره به اینکه حوزه های هلس می تواند جایی برای کارکردن بسیاری از شرکت های دانش بنیان باشد و ما باید کمی از حوزه اپ فراتر رویم، درخصوص ارائه آمار از درآمد جهانی سلامت بر بستر موبایل اظهار داشت: رشد بازار سلامت، بسیار بالا و رو به توسعه بوده است. در حوزه موبایل بسیاری از بحث ها خارج از اپ ها انجام شده و به ریموت مانیتوریگ مربوط بوده است. مشکلی که در ایران وجود دارد این است که بیشتر در حوزه محتوایی کپی منابع غیر معتبر انجام می شود.

 

مروجی ادامه داد: ارزش افزوده در بخش های مختلف دنیا بر اساس ترندی که در قسمت های مختلف بوده است متفاوت بوده است، بنابراین جنس نگاه نسبت به بازارهدف اهمیت پیدا می

کند.

 

به گفته او کریدور صادراتی خدمات و فناوری سلامت الکترونیکی به دلیل اهمیت توسعه این بخش توسط دولت دنبال شده‌است، بسیاری از اپ‌های سلامتی حتی مشاور پزشک در کنار خود ندارند و معاونت وظیفه دارد تا نظارتی بر این حوزه داشته باشد.

 

مروجی افزود: بسیاری از سرویس هایی که ارائه می شوند، آمار گمرکی ندارند. شاید به لحاظ بازار ایران و استانداردهای دولتی آنها مجوزها را دریافت کنند، اما در حوزه بین المللی ممکن است به هیچ وجه نتوانند حتی مجوزهای اولیه را دریافت بگیرند.

 

وی به افتتاح کریدور صادرات در سلیمانیه عراق اشاره کرد و گفت: درحال حاضر، در حال جمع آوری اسامی شرکت‌هایی هستیم که علاقه مند به حضور در این کریدور هستند، اما ارزیابی های سخت‌تری نسبت به ایران برای شرکت‌هایی که علاقه به صادرات دارند، خواهیم داشت.

 

مهدی یوسف زاده نیز در ادامه این نشست، به اهمیت توسعه اپ ها فری‌لنسری‌ها پرداخت و تصریح کرد: نکته‌ای که معمولا دغدغه این افراد است سطح پایین درآمد آن‌ها است، در حالی ‌که در دنیا میانگین درآمد برنامه نویسان بیشتر از دیگر حوزه است.

 

وی در ادامه افزود: در ایران تا سال‌های گذشته تنها 2 و نیم میلیون نفر از حوزه نرم‌افزار درآمد داشته اند، برآورد دولت این است که سهمی بین 3 تا 5 درصد از جی دی پی را همین حوزه داشته باشد، در حوزه فاوا 20 هزار شغل در حوزه برنامه نویسی می‌تواند شکل گیرد.

 

یوسف زاده با توجه به پتانسیلی که در جوان‌های ما وجود دارد باید امید زیادی به آینده داشت، هرچند که شرایطی که حاکم شده است برخی را به ویژه در بخش های تولیدی دچار مشکل کرده است، اما این حوزه جزو معدود بخش هایی است که دچار مشکل نشده‌اند و هر میزان هم که قیمت ها متغییر باشد و بالا بروند، حتی می توانند از این پتانسیل استفاده کرده منفعت کنند.

 

گفتنی است، نخستین جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت به ریاست دکتر سید محمدهادی ایازی و دبیری امیرحسین اسدی و محمدعلی حجازی به‌عنوان دبیر اجرایی، با شعار «رسانه‌های دیجیتال سلامت، نبض اجتماعی شدن سلامت» از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین موسسه آواي هنر سلامت در مركز همایش‌های بین‌المللی رازی در حال برگزاري است.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧ - ١٥:٠٠ / شماره خبر: ١٨٢٤٢٥ / تعداد نمايش: 696

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج