وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل خبر داد:

آغاز کمپین بسیج ملی کنترل فشار خون در بابل همزمان با سراسر کشور

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل از آغاز کمپین بسیج ملی کنترل فشار خون همزمان با سراسر کشور در بابل خبر داد.  

به گزارش وبدا، دکتر سیدفرزاد جلالی گفت: بیماری فشار خون بالا، اصلی ترین عامل خطر قابل تغییر در ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های قلبی در جهان و ایران است.

وی با اشاره به اینکه فشار خون در بین بیماری های غیر واگیر اولین علت مرگ و میر محسوب می شود، تصریح کرد: شیوع فشار خون بالا در جمعیت زیر 35 سال حدود 14 درصد و در جمعیت 45 تا 55 ساله شیوع یک سوم و در جمعیت بالای 70 سال شیوع دو سوم دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: چاقی و اضافه وزن، عدم تحرک، استعمال دخانیات، نمک (سدیم) فراوان در غذاها، پتاسیم کم در غذاها، کمبود ویتامینD ، مصرف الکل از علل ابتلا به فشار خون بالا می باشد، به طوری که در کشور های غربی مصرف الکل و مصرف قرص های پیشگیری از بارداری عامل اصلی آن بوده و در کشورهای دیگر بیماری های کلیوی، غددی و برخی بیماری های مادرزادی عامل آن است.

دکتر جلالی بیان کرد: سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، تاری دید یا دوبینی، تپش قلب یا ضربان‌های قوی و نامنظم قلب، تنگی نفس از علایم فشار خون بالا است، البته در بسیاری موارد این بیماری بدون علامت است و  به همین دلیل بنام قاتل خاموش نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه فشار خون بالای کنترل نشده، خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد، گفت: خوشبختانه فشار خون بالا را می توان به آسانی تشخیص داد و بعد از این که فرد متوجه شد دچار فشارخون بالا است می تواند با پزشک خود در جهت کنترل آن همکاری کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: در سال 2017، بالغ بر  10 میلیون نفر در سطح جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند و براساس برآوردهای انجام شده در سال 1396، در اثر بیمارهای مرتبط به فشار خون بالا 97 هزار نفر در ایران جان خود را از دست داده اند.

دکتر جلالی افزود: تنها 60 درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع دارند و تنها پنجاه درصد بیماران مبتلا به فشارخون بالا برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور، گفت: وزارت بهداشت براساس اهداف بلندمدتی که در راستای کنترل و پیشگیری فشار خون در دستور کار دارد، درصدد است با استفاده از ظرفیت تمامی نهادها و مشارکت مردم و جامعه مدنی، بسیج ملی کنترل فشارخون را در سطح کشور برگزار کند.

 دکتر جلالی گفت: این طرح از ۲۷ اردیبهشت ماه جاری تا ۱۵ تیرماه ۹۸ با هدف ایجاد حساسیت موضوعی در آحاد جامعه (مردم و سیاستگذاران)، افزایش آگاهی و سواد سلامت جامعه در زمینه فشار خون بالا اجرا می شود و اندازه گیری فشار خون افراد ۳۰ تا ۷۰ سال را از اهداف این طرح عنوان کرد.

وی با اشاره به نشستی که دانشگاه علوم پزشکی بابل با فرمانداری، شهرداری و آموزش و پرورش برگزار شد، بیان داشت: فرهنگ سازی و اطلاع رسانی با زمینه های اجرایی متنوع از جمله نصب بنرهای هشدار دهنده، هماهنگی برای سخنرانی در ادارات همزمان با گرفتن فشار خون کارمندان، مشخص کردن ایستگاه های سیار در سطح شهر علاوه بر بیمارستان ها، مراکز بهداشت، داروخانه ها و آزمایشگاه ها، حضور کارشناسان کنترل فشار خون دانشگاه در مجامع هنرمندان، هیات های مذهبی و مساجد از اقدامات این کمیته است.

وی همچنین اذعان داشت: در دهمین سال اجرای طرح سی شب، سی مسجد دانشگاه که منجر به حضور پزشکان فوق تخصص، متخصص، دانداپزشک، عمومی، پرستار و ماما در روستاها در ماه مبارک رمضان شده است، فشار خون اهالی روستا توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٢:٤٦ / شماره خبر: ١٩٠٤٨٩ / تعداد نمايش: 498

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج