وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

یادداشت به مناسبت روز تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی

مشارکت اجتماعی، راهکار پایداری فعالیت‌ها

 مشارکت اجتماعی، کلیدواژه مهمی در جهان امروز به شمار می‌رود؛ چرا که پی برده‌ایم اگر کار یا فعالیتی اجتماعی (در سطوح گوناگون از جهانی تا محلی و حتا کوچک‌تر) می‌خواهد به سرانجام مطلوب و پایدار برسد، بی‌شک یکی از عناصر آن، شریک بودن افراد و ذی‌نفعان در روند تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و اجرای آن است.

از جمله راه‌هایی که می‌توان با آن به مشارکت هدفمند و منسجم مردمی دست یافت، تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد است. این تشکل‌ها به دلیل خاستگاه مردمی و غیرانتفاعی خویش، اثرگذاری بیش‌تر و پایدارتری دارند که منجر به افزایش آگاهی و مطالبه‌گری همگانی و عدالت اجتماعی می‌گردند.

داوطلبان و گردانندگان این تشکل‌ها در واقع به صورت خودجوش و بی‌هیچ چشم‌داشت مالی و اقتصادی، توان، وقت و پول خود را صرف کارها و اموری می‌کنند که بهبود وضعیت جامعه هدف آن‌ها را در پی خواهد داشت.

از جمله حوزه‌هایی که در ایران شاهد رشد مشارکت مردمی و افزایش تعداد تشکل‌ها به صورتی گسترده در این سال‌ها بوده‌ایم، حوزه سلامت و محیط زیست است که ارتباط تنگاتنگ و تاثیرگذاری و تاثیرپذیری آن‌ها بر یک‌دیگر روشن و واضح است. هم‌چنین تاثیرات مثبت و ستودنی‌ای را که این تشکل‌ها و مشارکت‌شان در سطوح مختلف بر جامعه و مردم داشته‌اند نمی‌توان نادیده گرفت.

روز ۲۲ اَمرداد را به صورت نمادین، روز تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی نام نهاده‌اند که هم بیان‌گر اهمیت ایشان و هم موجب جلب توجه آحاد جامعه اعم از مسوولان و مردم به این مساله است. این روز را به همه فعالان این عرصه به ویژه در حوزه سلامت، شادباش می‌گوییم و از درگاه خدای متعال، پیروزی و بهروزیشان را خواستاریم.

 

دکتر مصطفی جمالی

سرپرست اداره کل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٨ - ١٦:٣٠ / شماره خبر: ١٩٤٠٥٨ / تعداد نمايش: 546

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج