وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت وزارت بهداشت تشریح کرد:

اعلام آخرین وضعیت پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تشریح آخرین اقدامات صورت‌ گرفته در زمینه پرونده الکترونیک سلامت برای آحاد جامعه ایرانی، گفت: پیش‌بینی می‌کنم تا پایان سال جاری بخش عمده اتصالات برای پرونده الکترونیک سلامت صورت خواهد گرفت و مابقی آن نیز تا پایان دولت انجام می‌شود.

به گزارش وبدا به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی، با بیان اینکه تاکنون اقدامات مطلوبی برای پرونده الکترونیک سلامت صورت گرفته است، اظهار کرد: در سطح یک سامانه‌های سیب، ناب و سینا در حال فعالیت بودند که اکنون این سامانه‌ها در سطح یک به یکدیگر متصل شدند و به شکل یکپارچه فعالیت می‌ کنند؛ این یعنی ۲۷ میلیون ایرانی و ساکنین شهرهای زیر ۲۰هزار نفر و روستاها شامل این اتصال شده ‌اند.

وی ایجاد ارتباط میان سطح یک، دو و سه ارائه خدمات سلامت را اتفاقی ویژه خواند و تصریح کرد: ایجاد این ارتباط گام دوم وزارت بهداشت در مسیر استقرار پرونده الکترونیک سلامت بود که به موجب آن میان کلینیک ‌ها و بیمارستان‌ ها ارتباط برقرار شد و بیش از ۳۰ دانشگاه علوم ‌پزشکی به سمت آن مهاجرت کردند و مابقی دانشگاه‌ ها نیز در حال پیوستن به این طرح هستند. نکته قابل تامل آن است که از میان این ۳۰ دانشگاه یاد شده، اکنون حدود ۱۵ دانشگاه حتی به سوی اتصال با بخش‌های خصوصی رفته‌ اند.

دکتر رییسی با بیان اینکه یک پرونده الکترونیک سلامت شامل اتصال میان بخش‌های پاراکلینیک، رادیولوژی، آزمایشگاه، داروخانه، بخش خصوصی، مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها است، گفت: اکنون ریل‌ گذاری‌ها برای تحقق هدف اتصال کامل بخش‌های مذکوراتفاق افتاده است و به تدریج شاهد مهاجرت بخش‌ها به سوی اتصال هستیم و پیش‌بینی می‌کنم تا پایان سال جاری بخش عمده اتصالات صورت خواهد گرفت و مابقی آن نیز تا پایان دولت انجام می ‌شود. لزوم تکمیل اتصالات در پرونده الکترونیک سلامت، اتصال بیش‌ از ۱۸۰هزار نقطه در سراسر کشور است که تاکنون حدود ۱۴۶هزار نقطه به یکدیگر متصل شده‌ اند.

وی با اشاره به وجود زیرساخت‌های لازم جهت تحقق اهداف، ‌اظهار کرد: به طور مثال، ارسال الکترونیک اسناد پرونده‌های بیماران از بیمارستان به سازمان‌های بیمه ‌گر در بسیاری از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی به شکل پایلوت اجرا شده و دیگر پرونده کاغذی به بیمه ارسال نمی‌ شود. گام بعدی حذف دفترچه از مطب‌ها در سطح یک خدمات است تا نسخه نویسی الکترونیک انجام شود که به دنبال آن نسخه به شکل الکترونیک از مطب به داروخانه برود.

دکتر رییسی در خصوص پرداخت مطالبات پزشکان خانواده و مباحث مطرح شده مبنی بر وجود معوقات در پرداخت‌های آنها، تصریح کرد: امسال دریافت ما از یک درصد ارزش افزوده از سازمان مدیریت برنامه‌ ریزی با روند منطقی روبرو نبود. البته این سازمان قول مساعدی داده تا ظرف یک ماه‌ آینده گشایشی در این امر صورت گیرد تا به واسطه دریافت این یک درصد ارزش افزوده، پرداخت ما به پزشکان بدون مشکل صورت گیرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢ آذر ١٣٩٨ - ١٥:٥١ / شماره خبر: ١٩٧٢٠٨ / تعداد نمايش: 286

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج