وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها وزارت بهداشت اعلام کرد:

جزییات و نحوه تحویل داروهای بیماران خاص درب منزل‌شان

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها وزارت بهداشت جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.

 

به گزارش وبدا به نقل از ایسنا، دکتر مهدی شادنوش گفت: در حال حاضر در مرحله صدور حواله الکترونیکی برای داروهای پیوند و داروهای بیماران خاص هستیم که در تهران به طور کامل برای داروهای پیوند اجرایی شده و در زمینه برخی بیماری‌های خاص مانند ام اس و سرطان نیز در حال تکمیل است.

 

وی افزود: در گام اول روال کار به این صورت خواهد بود که بعد از تجویز نوع  دارو و میزان آن از سوی پزشک، ‌بیمار به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مربوطه مراجعه می ‌کند و اطلاعاتش در سامانه ‌ای ثبت می ‌شود. سپس نزدیک‌ ترین داروخانه به محل زندگی یا کار بیماران تعیین می ‌شود و می‌توانند از آن داروخانه، داروهایشان را دریافت کنند.

 

دکتر شادنوش ادامه داد: حال اگر دارو یا میزان آن دچار تغییر شود، صرفا با مراجعه بیمار به مسئول فنی داروخانه مربوطه، امکان تغییر در سامانه وجود دارد که بعد از تایید کارشناس مربوطه در دانشگاه، دستور جدید پزشک قابلیت اجرایی خواهد داشت. این اقدام به ما کمک می ‌کند که بدانیم در هر زمانی،  در هر نقطه از کشور، چه بیمار خاصی با چه کد ملی، با چه دارو و به چه میزانی نیازمند دارو است و این باعث می ‌شود که بتوانیم وضعیت دارو را مدیریت کنیم. به ‌ویژه در شرایطی که به سختی امکان دسترسی به این داروها وجود دارد، با این اقدام می‌توانیم پیش ‌بینی‌ های لازم برای میزان مورد نیازمان را داشته باشیم و داروی مورد نیاز را تامین کنیم.

 

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها وزارت بهداشت همچنین گفت: در عین حال با این اقدام دارو حتما به دست نیازمند واقعی‌اش می‌رسد. همچنین با توجه به اینکه قیمت داروهای خاص در کشور ما از کشورهای همسایه بسیار پایین ‌تر است و بسیاری از اوقات این داروها قاچاق معکوس می شوند، با این اقدام مدیریت مناسبی در بازار این داروها اتفاق می‌افتد و از قاچاق آن جلوگیری می‌شود.

 

دکتر شادنوش با بیان اینکه بعد از اینکه حواله الکترونیکی تکمیل شد و دانستیم که هر بیمار، با چه کد ملی و در چه آدرسی نیازمند چه میزان دارو است،  گام بعدی امکان‌پذیر خواهد بود، گفت: در گام دوم، دارو را درب منزل به بیماران تحویل می ‌دهیم. افرادی که باید داروهایشان را در مراکز درمانی تزریق کنند، آنها را در مراکز درمانی قرار می دهیم تا بیمار به آنجا مراجعه کند و کارش را انجام دهد.

 

 

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها وزارت بهداشت با بیان اینکه در تهران گام اول یعنی صدور حواله الکترونیک تقریبا تا دهم شهریور ماه کامل خواهد شد و گام به گام و استان به استان در سطح کشور کار را گسترش می ‌دهیم، اظهار کرد: تا پایان امسال تمام کشور تحت پوشش گام اول این برنامه قرار خواهد گرفت. بنابراین در گام اول، داروها در داروخانه‌های نزدیک به محل سکونت یا کار بیماران توزیع می‌ شود. بیمار هم فقط یک بار برای ثبت‌نام اولیه باید به معاونت درمان مراجعه کند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨ - ١٦:١٠ / شماره خبر: ١٩٤٣٢٣ / تعداد نمايش: 180

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج