وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت:

برنامه عملیاتی باید اساس اقدامات باشد/ مبنای کار یک مدیر داشتن برنامه و اطلاعات کافی است

 وزیر بهداشت گفت: وقتی معاونان ما در ستاد، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها برنامه داشته باشند، ما به هدف‌مان می‌رسیم.

به گزارش وبدا،دکتر سید حسن هاشمی روز گذشته در مراسم تجليل از دست‌اندركاران تدوين و اجرای برنامه عملياتی قائم مقام‌ها و مديران پايش حوزه‌های ستادی وزارت بهداشت، گفت: باید توجه کرد که این کار هنوز ریشه‌دار نیست و دلیلش هم ساختار وزارت بهداشت است که در این ساختار اعمال مدیریت عمودی دشوار است  بنابراین انجام اقدامات اینچنینی و مدیریت این مجموعه کار سختی است.

دکتر هاشمی ادامه داد: کسانیکه مدیرند، می‌دانند که با این اقدام چه گنیجینه‌ای در اختیارشان قرار گرفته البته ممکن است برخی معاونین هم متوجه ارزش این کار نشوند، اما این برنامه عملیاتی باید اساس اقدامات‌ باشد و شخصا معتقدم که مبنای کار یک مدیر داشتن برنامه و اطلاعات کافی است و پول و اعتبار در مرحله سوم یا چهارم قرار دارد. بنابراین به تبع اطلاعات، نیاز به منابع اعم از نیروی انسانی، فضای فیزیکی و... هم داریم.

وزیر بهداشت همچنین گفت: فکر می‌کنم شما این بستر اطلاعات جامع را به تدریج فراهم می‌کنید و در عین حال باید قدر مدیرانی را که به این برنامه‌ها توجه می‌کنند، بدانیم.

دکتر هاشمی خطاب به  قائم مقام‌ها و مديران پايش حوزه‌های ستادی وزارت بهداشت گفت: شما کار با ارزشی را انجام دادید و به همین دلیل از شما تشکر می کنم در عین حال از شما می‌خواهم که اگر در مواردی به درب بسته ‌خورید یا ارزش کارتان را ندانستند، خسته نشوید. بر این اساس امیدوارم که کار را در سال 96 با جدیت بیشتری دنبال کنید. باید توجه کرد که شما توانستید بخشی از بدنه را با خود همراه کنید.

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم پرهیز از کار ویترینی کردن، ادامه داد: روزی که وارد وزارت بهداشت شدم، تمام فایل‌‌ها و گنجه‌ها پر از سند بود، اما همه آنها ویترین بودند و هیچ ارزشی نداشتند. به طوریکه حتی فرصت ورق زدن آنها را هم پیدا نکردم. باید پرسید که کدام یک از این اسناد وضع سلامت مردم را تغییر دادند، بنابراین در این برنامه کاری کنید که اولا سنجه‌های ما به حداقل برسد و بعد هم شکلی و نمایشی نباشد و قدرت اختیار و خلاقیت را از محیط نگیرد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه یک برنامه زمانی مناسب است که زنده باشد، اظهار کرد: در غیر این صورت اگر بخواهیم بر مجلدات اضافه کنیم و آنها را نمایش دهیم و ویترینمان را پر کنیم، کار درستی نیست. خلاصه کار ما این است که مدیران‌مان برای هر روزشان برنامه داشته باشند.

وزیر بهداشت  افزود: مبنای کار یک مدیر داشتن برنامه است و اعتبار و پول در مرحله سوم یا چهارم قرار دارد در همین راستا شما با تدوین و پایش برنامه عملیاتی بستر اطلاعات جامع را به تدریج فراهم کنید.

دکتر هاشمی ادامه داد: وقتی معاونان ما در ستاد، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها برنامه داشته باشند، ما به هدف‌مان می‌رسیم. در عین حال توجه کنید که آنچه که به شما کمک می‌کند، موضوع آموزش است.

وزیر بهداشت در ادامه نبود نظارت و ارزشیابی  را یکی از اشکالات  سیستم‌های دولتی عنوان کرد و گفت: از اینرو دارد، سره از ناسره تشخیص داده نمی‌شود و افراد مورد سوال قرار نمی‌گیرند. در کشورهای اروپایی برخلاف کشور ما اگر کسی کار برتری انجام داده و بهترین باشد، تمام رسانه‌ها او را احترام می‌کنند، اما در کشور ما متاسفانه موضوع برعکس است.

حال اگر ما بتوانیم نظام تنبیه، تشویق و توضیح خواستن را ایجاد کنیم، در کارمان موفق می‌شویم و  اگر سیستم بیشتر به کار نکردن و تنبلی و رخوت دعوت شود، اتفاق خوبی نمی‌افتد.

دکتر هاشمی افزود: بر این اساس امیدوارم معاونت‌ها قدر این برنامه را بدانند و مشارکت بیشتری داشته باشند. البته در ستاد وزارت بهداشت برخی افراد هیاتی کار می‌کنند و برخی هم فکر می‌کنند عقل کلند و نیاز به برنامه ندارند، اما این معاونت باید مرکز ثقل هر مدیری باشد و شما باید به آنها کمک کنید.

وزیر بهداشت گفت:  اگر بتوانیم ظرف پنج سال این کار را کامل کنیم و به اهداف مورد نظر دست یابیم، کار بزرگی کردیم. در عین حال از اقدامات انجام شده در این حوزه تشکر می‌کنم و امیدوارم سال آینده سال بهتری در این زمینه باشد.

براساس این گزارش در ابتدای این مراسم، مهندس طاهرموهبتی، معاون برنامه ریزی، هماهنگی، حقوقی و امور مجلس با بیان اینکه در سال 94 مسوولیت برنامه‌ریزی برعهده معاونت برنامه‌ریزی قرار گرفت، گفت: خوشبختانه با حمایت‌های وزیر بهداشت کار در حوزه معاونت برنامه ریزی با سماجت پیگیری شد.

معاون برنامه ریزی، هماهنگی، حقوقی و امور مجلس تاکید کرد: وظیفه معاونت برنامه ریزی هماهنگی حقوقی و امور مجلس کار دبیرخانه ای و تلفیقی است.

وی افزود: اگر هدف ما در سال اول برنامه، یکپارچه‌سازی و برنامه‌ریزی واحد بود، اکنون ما بیشتر از هدف موردرنظر پیش رفته ایم به طوریکه امروز دانشگاه‌ها مطالبه‌گر هستند.

موهبتی ادامه داد: بعد از ابلاغ برنامه عملیاتی در سال 95، ما وارد فاز اجرا شدیم. در حال حاضر هم به صورت آنلاین اقدامات و پایش‌ها کاملا مشخص است و یک مانیتورینگ قوی وجود دارد. در عین حال حدود 9 گروه مجازی تشکیل شد که از 130 نفر تا 1000 نفر عضو دارند و گروه 1000 نفری ما مسئولیت ساختار سامانه را برعهده دارد که البته در سامانه مشکلاتی را داریم که در حال رفع شدن است.

معاون برنامه ریزی هماهنگی حقوقی و امور مجلس خاطرنشان کرد: نقش اصلی تدوین و پایش برنامه برعهده معاونت های وزارت خانه و دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور است.

وی همچنین اظهار کرد: برنامه سال 96 با دقت و مشارکت بیشتر دانشگاه‌ها تدوین گردید و خوشبختانه با تجربه‌ای که به دست آمده در سال 96 برنامه ها از حیث زمانی، محتوایی تعداد و... واقعی‌تر و منطقی‌تر خواهد شد.

گفتنی است در ادامه این جلسه مدیران پایش برنامه ریزی ستاد وزارت بهداشت نقطه نظرات خود در خصوص اجرای بهتر برنامه عملیاتی را  بیان کردند.

در خاتمه از دست اندرکاران تدوين و اجرای برنامه عملياتی همچنین قائم مقام‌ها و مديران پايش حوزه‌های ستادی وزارت بهداشت تجلیل شد.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٥ - ١٥:٥٠ / شماره خبر: ١٥٩٠٨٢ / تعداد نمايش: 5300

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج