• 92/08/28 - 15:30
  • 12
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

بيماري شيريني که کام زندگي را تلخ مي کند

امروزه به علت گسترش روز افزون شهر نشيني، مهاجرت از مناطق روستايي و گرايش مردم به زندگي ماشيني ،كنترل قابل قبول بيماريهاي عفوني و هزاران عامل ريز و درشت ديگر همگي باعث شده اند كه بيماري هاي غيرواگير افزايش يابد .

ديابت به عنوان شايعترين بيماريهاي متابوليک، يکي از مهمترين بيماريهاي غير واگير به شمار مي رود و بر اساس آخرین آمارهاي سازمان بهداشت جهاني، 382 میلیون نفر مبتلا به دیابت در سال 2013در جهان شناسایی شده اند، که احتمالا تا سال 2035 به 592 میلیون افزایش یابد.

در ایران آمار ارایه شده حدودا 5 میلیون و دویست هزار نفر مبتلا را نشان می دهد که 7.5 درصد از جمعیت است که در صد بالایی از ابتلا است و جایگاه 15 ام را در بین کشورهای جهان داراست.

بر اساس اعلام کارشناسان  استعمال دخانيات، نداشتن فعاليت بدني مناسب، مصرف ناكافي ميوه و سبزيجات و شير و لبنيات، ژنتیک، پرفشاری خون، سابقه ابتلا به دیابت دوران بارداری، افزایش چربی خون و اضافه وزن از عوامل اصلي ابتلا به ديابت به شمار مي رود و در بسياري از موارد، عدم آگاهي كافي از عوامل خطرساز و عدم بكارگيري تمهيدات لازم و ضروري باعث شده است تا اين عوامل روز به روز افزايش يابند.

عضو هيئت علمي گروه چشم دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه ديابت بطور جدي بينايي را تهديد مي‌کند،مي گويد :بيماري ديابت ارگان‌هاي اساسي بدن که عروق داشته باشند از جمله چشم را هدف مي‌گيرد، از اين رو بروز گرفتاري‌هاي چشمي در بيماران ديابتي به فاکتورهاي متعددي همچون کنترل نشدن قندخون بالا، طول مدت ابتلا به ديابت، ديابت همراه با فشار و چربي خون بالا و استعمال سيگار بستگي دارد.

دکتر موسوي اظهار مي دارد :‌تأکيد ما اين است که افراد جامعه که در سنين بالغين يعني 30سال به بالاهستند، اگر براي اولين بار پزشکي برچسب ديابت را به آنها زد، در اولين فرصت ممکن معاينه تخصصي چشم‌پزشکي برايشان آنجام شود؛ بويژه ته چشم و شبکيه بيمار دقيق بايد ارزيابي شود.

در بيماران مبتلا به ديابت نوع دو که بطور معمول بالغين را گرفتار مي‌کند، ممکن است فرد سال‌ها ديابت داشته اما خودش بي‌خبر بوده است؛ نکته مهم ديگر که در بيماران ديده مي‌شود، اين که بيمار 10سال مبتلا به ديابت بوده اما هرگز براي معاينه چشم مراجعه نکرده است.

دانشيار گروه چشم دانشگاه علوم پزشکي مشهد با تأکيد بر انجام معاينه چشم ديابتي‌ها، تصريح مي دارد: گاه در برخي موارد، عوارض ديابت پيشرفت مي‌کند و شبانه چشم دچار خونريزي مي‌شود و صبح‌هنگام بيمار با شکايت نابينايي مراجعه مي‌کند، در حالي که اگر بيمار زودتر نزد چشم‌پزشک برود و ضايعات چشمي‌اش کشف و درمان مناسبي شود، دچار اين حالت نمي‌شود.

استاد گروه اورولوژي دانشگاه علوم پزشکي مشهد هم با اشاره به اينکه شايعترين علت نارسايي كليه در دنيا درگيري كليه در زمينه بيماري ديابت است، اظهار  مي دارد: زودرس ترین علامت بیماری کلیوی ناشی از دیابت، افزایش ترشح آلبومین در ادرار است. این علامت خیلی قبل از این که آزمایشات معمول، بیماری کلیه را نشان دهند، ظاهر می شود بنابراین مهم است که بيمار این آزمایش را سالیانه انجام دهید.

دکتر علي اصغر يارمحمدي  افزايش آلبومین/ پروتئین در ادرار، بالا رفتن فشار خون، تورم قوزک و ساق پاها،  گرفتگی عضلات ساق پا، نیاز به دفع ادرار در طول شب،بالا رفتن اوره و کراتی نین خون، کاهش نیاز به انسولین یا داروهای خوراکی ضد دیابت،ضعف و بی حالی صبحگاهی، تهوع و استفراغ، رنگ پریدگی و کم خونی ،خارش را از جمله علائم بروز مشکلات کليوي برشمرد .

همچنين بر اساس اعلام مرکز تحقيقات سندروم متابوليک دانشگاه علوم پزشکي مشهد ،بيماريهاي قلب وعروق علت اصلي مرگ ومير واز عوامل مهم ناتواني افراد ديابتي است. مهمترين علت پيدايش بيماريهاي قلبي- عروقي، تصلب شرايين است. این پدیده سبب می شود سرخرگهاي گوناگوني كه به قسمتهاي مختلف بدن خون مي رسانند، بتدريج سخت وتنگ شوند وتوانايي آنها براي انتقال اكسيژن ومواد غذايي به سلولهاي بدن كاهش يابد.

پژوهشهاي فراوان پزشكي نشان داده است كه عوامل خطر قلبي- عروقي در مبتلايان به ديابت نوع 2 شايعتر هستند و کاهش مصرف چربي ، کنترل فشار خون ، نگه داشتن وزن بدن در حد مناسب ، عدم استعمال دخانيات، کنترل قند خون و داشتن فعاليت بدني و ورزش مناسب از جمله راهکارهاي پيشگيري از بيماريهاي قلبي و عروقي در بيماران مبتلا به ديابت به شمار مي رود .

بر اساس اعلام مرکز تحقيقات سندروم متابوليک ابتلا به نوروپاتي يکي ديگر از عوارض مهم بيماري ديابت است که موجب تخريب اعصاب محيطي در دستها و پاها مي شود.

افراد ديابتي ممكن است در هر زماني به نوروپاتي دچار شوند اما علامتهاي آشكارآن معمولاحدود 10 سال پس از تشخيص ديابت آشکار می شود.

عوامل مختلفي درايجاد نوروپاتي ديابتي موثرند كه ميتوان ازقندخون بالا و افزايش فشارخون درافرادديابتي نام برد،فشارخون بالاممكن است سبب ازبين رفتن وتخريب رگهاي خوني كه اكسيژن وموادغذايي رابه اعصاب حمل ميكندشود.  و قندخون بالا نيز بر روي بعضي فعاليتهاي شيميايي اعصاب اثر مي گذارد.

تشخيص نوروپاتي بر پايه علامتها و معاينه باليني توسط پزشك انجام مي گيرد و روشهاي تشخيصي ديگري مانند نوار عصب نيزوجوددارد .

نوروپاتي يك مشكل شايع در بيماران ديابتي است. اغلب بيماران نسبت به آن آگاه نيستند. نكته مهم كه بايد بخاطرسپرداين است که افرادي كه ازكاهش حس پاهاي خوداطلاعي دارندبايدمراقبت كافي از پاها به عمل آورند و بصورت دوره اي توسط پزشك معاينه شوند.

با توجه به افزايش روز افزون بيماري ديابت و بروز عوارض ناشي از اين بيماري، لازم است که بسيج همگاني در راستاي کاهش ابتلا به اين بيماري ايجاد شود، و تمامي سازمانها و ارگانهاي ذيربط در راستاي فرهنگ سازي سلامت تلاش کنند.

در اين ميان نقش رسانه هاي گروهي از جمله شنيداري، ديداري و مکتوب در ايجاد فرهنگ سازي سلامت، پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي مزمن از جمله ديابت بسيار مهم و تاثير گذار است و مسئولان رسانه اي بايد در اين زمينه برنامه ريزي هاي دقيق تر و موثر تري داشته باشند./140/205/201

  • گروه خبری : گفتگو
  • کد خبر : 101916
کلمات کلیدی