• 96/05/29 - 10:28
  • 45
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه

تمدید همکاری با سازمان جهانی بهداشت به خاطر شایستگی و توان علمی انتقال خون ایران

در سال 2007 ، درخواست ايران برای تاسیس مرکز همکار با سازمان جهانی بهداشت به دفتر مرکزی آن در ژنو ارسال شد كه به دليل كمبود فعاليتهاي بین المللی مشترك با سازمان جهاني بهداشت ، با این پیشنهاد مخالفت شد. سازمان انتقال خون با برنامه ریزی و اجرای فعالیتهای آموزشی متعدد در منطقه، کمکهای انساندوستانه به کشورهای نیازمند و ارتباط مداوم با دفتر منطقه ای و ستاد مرکزی سازمان جهانی بهداشت، توانمندی فنی و علمی را به اثبات رساند.

به گزارش وبدا ،درپی بازديد دكتر الوان رئيس جديد دفتر منطقه اي مديترانه شرقي سازمان جهاني بهداشت  و نماينده سازمان جهاني بهداشت در تهران از سازمان انتقال خون و آشنا شدن آنان با توانمندي هاي سازمان انتقال خون، درخواست مركز همكاري با سازمان جهانی بهداشت دو باره مطرح شد و پس از پی گیری های امور بین الملل سازمان مورد پذیرش قرار گرفت. اکنون بعد از گذراندن یک دوره 4 ساله موفق دومین باری است که این همکاری تمدید می شود.

در گفتگویی که می خوانید دکترفریبا صیقلی مدیر امور بین الملل سازمان انتقال خون از روند پیشرفت این فرایند و فعالیت های چهار سال گذشته ی همکاری با سازمان جهانی بهداشت می گوید:

روند انتخاب سازمان انتقال خون ایران به عنوان همکار  WHOچگونه بود؟

امور بين الملل با مراجعه به سايت WHOو مکاتبات و ملاقات با نماینده و کارشناسان دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران، جلسات متعددي را با معاونين و كارشناسان سازمان در اين خصوص برگزارکرد.

مهمترين بخش در پذيرش ايران به عنوان مركز همكار با سازمان جهاني بهداشت در مورد سلامت خون ، اجرا و ارائه فعاليتهايي مشترك در منطقه با این سازمان و برنامه های آموزشی بود.

کمک به کشورهای منطقه امرو در راستای همکاری با سازمان جهاني بهداشت به  شرح جدول ذیل است :

ردیف

عنوان

توضیح

1

کارگاه منطقه ای GMPبرای نمایندگان کشورهای منطقه EMRO

با همکاری WHOدر سال 2008

2

ترجمه اسناد و دستورالعملهای WHOبه فارسی

با همکاری WHOدر سال 2007 لغایت 2012

3

مشاوره فنی به انتقال خون افغانستان

با همکاری WHOدر سال 2011

4

برگزاری دوره آموزشی کوتاه مدت برای کشورهای منطقه

با همکاری WHOدر سال 2011 و 2012

5

ارسال کیسه خون به سومالی

با همکاری WHOدر سال 2012

6

برگزاری اولین و دومین کنگره بین المللی

مرتبط با برنامه های WHOدر سال 2007 و 2011

7

برگزاری اولین اجلاس سران انتقال خون اکور

مرتبط با برنامه های WHOدر سال 2008

8

کارگاه جذب اهداکننده و کارگاه کنترل کیفی برای کارشناسان کشورهای عضو اکو

مرتبط با برنامه های WHOدر سال 2010

9

تاسیس شبکه سلامت خون اکو

مرتبط با برنامه های WHOدر سال 2010

10

امضای تفاهم نامه همکاری با کشورهای دیگر

مرتبط با برنامه های WHOاز جمله با سودان، اندونزی، فرانسه، عراق

 

 

پس از انجام مکاتبات رسمی و پیگیریهای لازم نهایتاً سازمان انتقال خون و موسسه عالی طب انتقال خون، از اول سپتامبر 2013 (10 شهریور 1392)رسما به عنوان مرکز همکار WHOدر زمینه آموزش و پژوهش سلامت خون پذیرفته شدند. 15 آبان 1392مراسم افتتاحیه با حضور مقامات داخلی و نماینده سازمان جهانی بهداشت در تهران برگزارشد.

در این دوره چهار ساله فعالیت های ایران با همکاری سازمان جهانی بهداشت چه بود؟

 در این دوره چهار ساله ایران با اقداماتی مشترک با همکاری سازمان جهانی بهداشت در راستای ترویج سیاستها و دستورالعملهای سازمان جهانی بهداشت در منطقه فعال بود و گزارش سالانه آن به WHOارسال شد.

این فعالیت های مشترک عبارتند از: برگزاری كارگاه آموزشي "غربالگری آنتی بادی قبل از تزریق خون" براي کشورهای منطقه: کارگاه غربالگری آنتی بادی به عنوان یکی از فعالیتهای WHOcc شهریور ماه  سال 1393 برای 10 شرکت کننده از کشور های منطقه شامل ترکیه، عراق، سودان، افغانستان، مصر و عمان برگزار شد. هدف از برگزاری این کارگاه، ارتقا و تقویت مهارتهای شرکت کنندگان جهت آزمایشهای استاندارد قبل از انتقال خون بود.

ارسال نمونه های EQASو آنالیز نتایج از دیگر همکاری های سازمان در این رابطه بود . در سال 1394 این نمونه ها توسط حوزه معاونت تضمین کیفیت و کنترل کیفی تهیه و با هماهنگی با آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت آماده شد و با مکاتباتی که با دفتر منطقه ای مدیترانه شرقی WHOو کشورهای هدف صورت گرفت، نمونه ها به دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در کشور عمان ارسال شد.

در نهایت این نمونه ها جهت توزیع به کشورهای پاکستان، افغانستان، سودان، تونس و یمن ارسال شد. نمونه های کنترل کیفی خارجی ((EQASدر سال 1395دومین بار به کشورهای افغانستان، سودان، پاکستان و تونس نیز ارسال شد. این کشورها نتایج آزمایشات را به ایران فرستاده و آنالیز و بازخورد دریافت کردند.

کارگاه آموزشی "جذب اهداکننده خون داوطلب" برای کشورهای منطقه یکی دیگر از فعالیت های ایران در این راستا بود.

 کارگاه آموزشی "جذب اهداکننده خون داوطلب" برای کشورهای منطقه در آذر ماه 1394 برگزار شد و 6 تن از مدیران و کارشناسان ارشد انتقال خون چهار کشور منطقه امرو حضور داشتند. ایجاد انگیزه اهدای داوطلبانه و انسان دوستانه ، رعایت سلامت اهدا کنندگان، حذف اهدا کنندگان پر خطر، و حفظ اهدا کنندگان مستمر از جمله مهمترین محورهای آموزشی این کارگاه بود.

برگزاری سمینار بین المللی كاربرد مبتني بر شواهد خون، فرآورده هاي خوني و داروهاي مشتق از پلاسما از دیگر همکاری های ایران با سازمان جهانی بهداشت بود.

 سومین كنگره بين‌المللي طب انتقال خون با هدف ارتقاي سطح دانش طب انتقال خون با تاكيد بر كاربرد مبتني بر شواهد خون، فرآورده هاي خوني و داروهاي مشتق از پلاسما با همكاري سازمان جهانی بهداشت، انجمن بین المللی انتقال خون، انتقال خون فرانسه و انجمن انتقال خون آسیا و...  در تاریخ 24 الی 26 آذر ماه 1394 در تهران برگزار شد.

در این کنگره سخنرانان از کشورهای ایتالیا، سوئیس، لیتوانی، سنگاپور، پاکستان، فرانسه، انگلستان، بوتان، آلمان و شرکت کنندگان خارجی و منطقه از جمله کشورهای پاکستان، سودان، افغانستان، تاجیکستان و لیتوانی حضور داشتند.

پروژه تاسيس «بانک اطلاعات سلامت خون ميان كشورهاي عضو امرو» در ایران در چه مرحله ای قرار دارد ؟

این پروژه به عنوان یکی از فعالیتهای WHOccباید در دوره چهار ساله عضویت انجام می شد. در این مورد با دکتر عبدالله نماینده سازمان جهانی بهداشت در منطقه در تهران جلسه ای برگزار و ضمن تعیین جدول زمانبندی اجرای آن تا سال 2017 کمیته های اجرائی آن از سازمان و WHOتعیین شد. این پروژه با عنوان «وضعیت سلامت و کفایت خون در منطقه مدیترانه شرقی» با همکاری  تیم 11 نفره از سازمان انتقال خون ایران با سازمان جهانی بهداشت انجام در تاریخ 31 اکتبر 2016 به پایان رسید و گزارش آن نیز ارسال شد. این گزارش در مستندات ستاد مرکزی WHOدر ژنو و نیز در سمینارهای ISBTو AABBنیز مطرح شد.

کارگاه منطقه ای رویه های مطلوب تولید در انتقال خون(GMP) به چه منظور در ایران برگزار شده است؟

کارگاه منطقه ای رویه های مطلوب تولید در انتقال خون(GMP)  به عنوان آخرین فعالیت مرکز همکار با حضور معاون و کارشناسان حوزه  کنترل کیفی وتضمین کیفیت و از اعضای هیات علمی موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون، دکتر عبدالله نماینده سلامت خون در منطقه امرو ، پرسنل اداره کل انتقال خون استان تهران و شرکت کنندگانی از کشورهای عمان، افغانستان، عراق و لیبی به مدت سه روز در اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد. در اولین روز این کارگاه نمایندگان کشور عراق به معرفی  سیستم انتقال خون و وضعیت سیستم کنترل کیفی در کشور خود پرداختند و مقوله هایی شامل سلامت و امنیت حرفه ای، اعتبار سنجی خدمات انتقال خون و ارسال پلاسما مورد بحث و بررسی سخنرانان و شرکت کنندگان قرار گرفت و دو روز بعدی به صورت عملی معرفی فرآیندهای GMPپیاده شده در اداره کل انتقال خون استان تهران آموزش داده شد.

علت انتخاب دوباره سازمان انتقال خون ایران به عنوان مرکز همکار who  چه بوده و چه مدت اعتبار دارد؟

پس از اجرای موفق و به موقع فعالیتهای چهار سال مرکز همکار و گزارش آن به سازمان جهانی بهداشت، اقدامات مربوط به تمدید عضویت نیز انجام شد که مجددا از 1 سپتامبر 2017(10 شهریور 1396) لغایت 1 سپتامبر 2021 به مدت چهار سال دیگر تمدید اعتبار شد. در دوره دوم عضویت موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون و سازمان انتقال خون ایران با برگزاری کارگاههای آزمایشات قبل از تزریق خون، سیستم کیفیت، سیستم ملی نظارت بر انتقال خون، حفظ و مواظبت از اهداکنندگان، بررسی گروههای خونی شامل سرولوژی و آزمایش مولکولی، سمینار مدیریت خون بیمار و پروژه بانک اطلاعات سلامت و دسترسی به خون در منطقه در دوره عضویت دوم به اجرای استراتژیهای سازمان جهانی بهداشت کمک خواهند کرد.

همچنین در چارچوب تاسیس مرکز همکار با سازمان جهانی بهداشت  نمایندگان سازمان و موسسه در نشست های داخلی مراکز همکار سازمان جهانی بهداشت ایران و اجلاس منطقه ای مراکز همکار سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی(EMR) درمصر شرکت کردند.

سازمان و موسسه همچنین اضافه بر تعهدات مرکز همکار با سازمان جهانی بهداشت کارگاه آموزشی تاسیس سیستم تضمین کیفیت برای کارشناسان انتقال خون سودان در بهمن ماه 1393 و  کارگاه آماده سازی نمونه های سرولوژی برای دو نفرکارشناسان انتقال خون عمان را در تیر ماه 1396 برگزار نمود.302/226

  • گروه خبری : آخرین اخبار,گفتگو
  • کد خبر : 165043
کلمات کلیدی