• 92/10/30 - 09:20
  • 5
  • زمان مطالعه : 20 دقیقه
نگاهی به گزارش جامع نخستین سفر استانی وزیر بهداشت؛

سفرهای استانی گامی به سوی توسعه خدمات درمانی در مناطق محروم

نخستین سفر رسمی دولت با استان خوزستان کلید خورد. مروری بر اخبار روزنامه ها و خبرگزاری ها با موضوع این سفر سه روزه حاکی از آن است که دولت یازدهم درتلاش است تا نقدی که به سفرهای استانی دولت نهم و دهم وارد بود را تکرار نکند.

نخستین سفر رسمی دولت با استان خوزستان کلید خورد. مروری بر اخبار روزنامه ها و خبرگزاری ها با موضوع این سفر سه روزه حاکی از آن است که دولت یازدهم در تلاش است تا نقدی که به سفرهای استانی دولت نهم و دهم وارد بود را تکرار نکند.

به گزارش خبرنگار وب دا؛ هزینه های کمرشکن سلامت، خالی شدن روستاها از پزشکان، حقوق عقب افتاده پزشکان مناطق محروم، مطالبات پرسنلی، محقق نشدن سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی واقعی نبودن تعرفه های درمانی، غیرواقعی بودن سرانه درمان، بدهی های کلان بخش های دارویی، تجهیزات فرسوده بیمارستانی و ... تنها بخشی از دلایلی است که توجه به مناطق محروم را مورد تاکید قرار می دهد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این سفر سه روزه ضمن بازدید از یازده شهر استان خوزستان در جریان مشکلات موجود در این استان قرار گرفت.

دکتر سید حسن هاشمی در نخستین روز از این سفر در جلسه هیات رئیسه دانشگاه های علوم پزشکی خوزستان با بیان اینکه در دو بخش منابع و ساختار با مشکل مواجه هستیم، گفت: استان خوزستان بعد از سیستان و بلوچستان بر خلاف منابع آن یکی از محروم ترین استان های کشور است، و باید از مشکلات و کمبودها به عنوان یک فرصت برای رفع موانع استفاده کرد.

وزیر بهداشت با اشاره بر این که وزارت بهداشت مانند بسیاری از بخش‌های دیگر دولت، وارث سطحی‌نگری‌ها و تصمیمات خلق‌الساعه گذشته است و متأسفانه سلامت مردم در اولویت کاری دولت نبوده است.

وی افزود: یکی از مهمترین کارهایی که باید صورت پذیرد تغییر نگرش و دیدگاه در مدیریت دانشگاهها، بیمارستان ها و مراکز درمانی است که باید به سمت خصوصی سازی و کاهش تصدی گری دولت حرکت کنیم که دولت از این امر استقبال می کند.

وزیر بهداشت در تبیین چالش های فعلی حوزه سلامت کشور گفت: در ۱۰ سال گذشته این حوزه مورد بی مهری قرار گرفته و جزو اولویتهای اول حاکمیت تلقی نمی‌شد و اختلاف بین نهادهای حوزه سلامت نیز بر مشکلات این بخش افزوده است.

وی ادامه داد: به دلیل این مشکلات و برخی از سوء مدیریتها و ساختارهای ناکارآمد و از همه مهمتر عدم تخصیص اعتبارات کافی به این بخش، علی رغم اینکه هفدهمین قدرت اقتصادی دنیا هستیم، ولی در اختصاص سهم اعتبارات سلامت از بودجه عمومی در دنیا، رتبه خوبی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: سیاستگذاران باید بپذیرند که حوزه سلامت بیمار است و امید است که با این رویکرد حوزه سلامت به نقطه مطلوبی برسد.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر این مطلب که معنی حاکمیت دولت این نیست که همه امور در دست دولت باشد تصریح کرد: باید تصدی گری دولت را در بخش بهداشت و درمان کم کرد و زمانی کارنامه مدیریت دانشگاهها موفق خواهد بود که شاهد کاهش تصدی گری دولت در مراکز درمانی باشیم.

دکتر هاشمی خاطرنشان ساخت: جلب و جذب خیرین در استان خوزستان باید یکی از مهمترین اولویت های مسئولین دانشگاه باشد که در عین حال که باید این افراد شناسایی شوند نیاز به فرهنگ سازی در این زمینه هم وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: سیاستگذاران باید بپذیرند که حوزه سلامت بیمار است که البته رهبر معظم انقلاب، رییس جمهور، دولت و مجلس نگاه متفاوتی به حوزه سلامت دارند و امید است که با این رویکرد حوزه سلامت به نقطه مطلوبی برسد.

تسریع در تغییر چهره بهداشت و درمان استان خوزستان وزیر بهداشت با بیان اینکه در سال 93 کمکهای ویژه‌ای به استان خوزستان در حوزه سلامت خواهد شد، گفت: گرچه بخش بهداشت و درمان مشکلات مدیریتی هم دارد، بر لزوم استفاده از مدیران غیر اعضای هیات علمی در بخش های مختلف حوزه بهداشت و درمان تاکید کرد.

دکتر هاشمی، بر استفاده از ظرفیت خیرین در ارائه خدمات بهداشتی، درمانی همراه با عمیق و فراگیر شدن پوشش بیمه ای تأکید کرد و گفت: استفاده از ظرفیتهای قانونی هیئت های امنا برای استقلال دانشگاهها و بیمارستانها ضرورت دارد.

وی با بیان این که بیمارستان های دولتی به دلیل افزایش بدهی ها، ناکارآمد شده اند، گفت: برخی از شکایات و نارضایتی های مردمی به دلیل عدم پوشش مناسب بیمه ای است.

وزیر بهداشت افزود: باید تمهیداتی اندیشید که ماندگاری پزشکان در مناطق محروم افزایش یابد.

 

خوزستان نخستین مجری منطقی شدن تعرفه های پزشکی

وزیر بهداشت گفت: استان خوزستان اولین استانی است که منطقی شدن تعرفه های پزشکی را اجرا خواهد کرد.

وی با یادآوری اینکه مجلس در بخش بودجه توجه مناسبی به حوزه سلامت داشته است، گفت: باید تعرفه‌ها منطقی و پوشش بیمه‌ای فراگیر شود و البته کاهش تصدی گری و استفاده از ظرفیت خیرین از جمله راهکارهای حل مشکلات نظام سلامت است.

دکتر هاشمی بر استفاده از بکارگیری نیروهای توانمند و استفاده از همه ظرفیت ها تاکید و خاطرنشان کرد: مهمترین هدف دولت ایجاد آرامش در فضای عمومی است و هر کس این آرامش را به هم بزند، در پازل دشمن قرار دارد.

 

شرکت نفت و شرکت فولاد خوزستان درقبال سلامت مردم مسئولند

بنا بر این گزارش، با توجه به بحث های مطرح شده در ماه های اخیر در خصوص آلاینده بودن صنایع موجود در استان خوزستان و تأثیر آن بر آلودگی هوا و ایجاد مشکلات بهداشتی برای مردم شهرستان اهواز، جلسه مشترکی بین مدیران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و شرکت فولاد خوزستان با حضور وزیر بهداشت برگزار شد.

بنا بر این گزارش در این جلسه دکتر اسماعیل ایدنی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گزارشی از مشکلات اخیر این شهرستان و بروز علائم تنفسی در جمعیت قابل توجهی از ساکنان این شهر بعد از بارندگی ارائه کرد.

وی خواستار توجه صنایع استان خوزستان به حل این معضل با نصب فیلترها و دستگاه های کاهش آلایندگی هوا شد.

بر اساس این گزارش مهندس شریفی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان نیز در این جلسه در خصوص اقدامات انجام شده برای کاهش آلایندگی صنایع فولاد خوزستان توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: نصب فیلترهای کاهش غبار و انجام اقداماتی در خصوص عدم بازگشت آب مصرفی صنایع فولاد به کارون و نصب دستگاه های تصفیه پساب های این شرکت از جمله اقدامات شرکت فولاد خوزستان برای کاهش آلایندگی ها بوده است.

بر پایه این گزارش دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این جلسه ضمن تأکید بر این که وزارت بهداشت خود را متولی و مسئول سلامت مردم می داند، گفت: امیدواریم دستگاه هایی نظیر شرکت نفت و شرکت فولاد خوزستان که به نوعی در آلودگی هوا نقش دارند، اقدامات لازم در خصوص رفع مشکلات زیست محیطی و بهداشتی شهر اهواز را مد نظر قرار دهند.

وی گفت: لازم است شرکت نفت و شرکت فولاد خوزستان خود را در قبال سلامت مردم مسئول بدانند و در این زمینه پاسخگو باشند.

وزیر بهداشت همچنین خواستار انتقال صنایع آلوده کننده هوا و محیط زیست که در شهر اهواز مستقر هستند به خارج از محدوده شهر شد.

وزیر بهداشت به همراه مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان و مدیران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از پروژه در حال احداث بیمارستان 96 تختخوابی فولاد خوزستان بازدید کرد.

 

صنایع پتروشیمی سهم آلایندگی را به حوزه بهداشت پرداخت کنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه به صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه اشاره کرد و گفت:  شهرستان بندر ماهشهر، محل ورود بسیاری از کالاهای مصرفی مردم و محل اصلی فعالیت صنایع پتروشیمی است.

هاشمی با بیان اینکه بخشی از بیماری‌ها در منطقه معلول فعالیت این صنایع است، اذعان داشت: انتظار می‌رود وزارت نفت و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت، سهم خود در بخش سلامت پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه حضور صنایع و فعالیت‌های اقتصادی شرایط بهداشت و درمان این منطقه را کاملاً متفاوت کرده، خاطرنشان کرد: وزارتخانه‌های مرتبط برای جبران آلودگی‌هایی که به منطقه تحمیل کرده‌اند باید حداقل بخشی از سهم آلایندگی را به حوزه بهداشت و درمان و سلامت این منطقه اختصاص دهند.

وزیر بهداشت دولت تدبیر و امید ادامه داد: چرا که بخشی از بیماری‌ها به دلیل حضور صنایع است و اکثر مردمی که اینجا زندگی می‌کنند مستقیم یا غیر مستقیم با صنایع مرتبط هستند.

دکتر هاشمی‌ اذعان داشت: امیدواریم که گزارش‌هایی که در این سفر تهیه می‌شود منجر به تصمیماتی برای کاهش مشکلات این منطقه شود.

دکتر سید حسن هاشمی در این سفرسه روزه خود ضمن بازدید از مراکز درمانی و بهداشتی آبادان و اهواز از شهرستان های رامهرمز، هفتگل، رامشیر، باغملک، ماهشهر و شادگان و چند شهرستان دیگر نیز دیدن کرد و از نزدیک در جریان مشکلات موجود در آن مراکز قرار گرفت.

*شهرستان هویزه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه معاونان این وزارتخانه پس از ورود به اهواز بر مزار شهدای شهر هویزه حضور یافت.

به گزارش خبرنگار وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی و معاونان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بدو ورود به استان خوزستان، به گلزار شهدای هویزه رفت و به شهیدان این شهر ادای احترام کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن بازدید از مرکز بهداشتی درمانی هویزه، 5 میلیارد ریال برای توسعه و بازسازی فضای فیزیکی این مرکز اختصاص داد.

گفتنی است: در این بازدید جمعی از مقامات محلی، امام جمعه، فرماندار و رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز حضور داشتند.

*شهرستان حمیدیه

بر پایه این گزارش در بازدید دکتر سید حسن هاشمی از مرکز درمان بستر حمیدیه مقرر شد به منظور رفع کمبودهای این مرکز به لحاظ نیروی انسانی و نیز تجهیزات اقدامات لازم صورت گیرد.

بنابراین گزارش وزیر بهداشت همچنین با حضور در یکی از روستاهای حمیدیه، از خانه بهداشت این روستا بازدید کرد.

*شهرستان سوسنگرد

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت ضمن بازدید از بخش های مختلف بیمارستان  120 تختخوابی شهید چمران با بیماران بستری شده در این بیمارستان و همراهان آنها گفت و کرد و در جریان کمبودها و مشکلات آنان قرار گرفت.

بنابراین گزارش بیمارستان شهید چمران سوسنگرد به بیماران 5 شهر و دهها روستا خدمات درمانی ارایه می دهد و به منظور ارایه خدمات بهتر به بیماران ضرورت دارد بیمارستان 128 تختخوابی در حال ساخت این شهر توسط وزارت نفت هر چه سریعتر راه اندازی شود.

* شهرستان رامهرمز

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دومین روز از سفر خود به استان خوزستان به رامهرمز رفت و از بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان بازدید کرد و در جریان کمبود ها و مشکلات بیمارستان قرار گرفت.

بنا بر این گزارش وزیر بهداشت همچنین از بیمارستان جدیدالاحداث مادر بازدید کرد. در حال حاضر به دلیل کمبود نیروی انسانی متخصص در این بیمارستان، پزشکان بیمارستان امام خمینی (ره) به طور همزمان و به صورت شیفت بندی در بیمارستان جدیدالاحداث مادر نیز ارائه خدمت می دهند که این موضوع نارضایتی مردم این شهرستان را در پی داشته است که مقرر گردید اقدامات لازم برای رفع این مشکل از طریق دانشگاه علوم پزشکی مربوطه انجام شود.

 

*شهرستان هفتگل

وزیر بهداشت در جلسه شورای سلامت شهرستان هفتگل گفت: وظیفه ما به عنوان خادم مردم این است که در مناطق محروم حضور پیدا کنیم و از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شویم.

وی افزود: بهداشت و درمان در کل کشور مشکل دارد که مشکلات در استان خوزستان بیشتر است و مردم را آزار می دهد و باید مشکلات کمبود نیروی متخصص و پرستار در این منطقه بررسی و حل شود.

وی با بیان این که امیدواریم با توسعه بخش های درمانی شاهد بهبود وضعیت سلامت در شهرستان هفتگل باشیم، یادآور شد: امیدوارم سال آینده در سفر به این شهرستان از نظر وضعیت بهداشت و درمان شرمنده مردم نباشیم.

بنا بر این گزارش امام جمعه هفتگل نیز در این جلسه گفت: شهرستان هفتگل نیازمند رسیدگی بیشتر در بخش های مختلف از جمله حوزه سلامت است.

 

*شهرستان رامشیر

وزیر بهداشت در دومین روز از سفر به استان خوزستان، پس از ورود به شهرستان رامشیر از بخش های مختلف بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) بازدید کرد.

این گزارش حاکی است: با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر گردید اقدامات لازم برای حل مشکلات بیمارستان حضرت رسول (ص) از سوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز صورت گیرد.

 

*شهرستان باغملک

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دومین روز از سفر به استان خوزستان ضمن بازدید از بیمارستان در حال احداث جایگزین شهرستان باغملک در جریان روند احداث این بیمارستان قرار گرفت.

در این بازدید مدیران و مسئولان بیمارستان گزارشی از روند تکمیل این پروژه به وزیر بهداشت ارائه و اعلام کردند برای تکمیل این پروژه بیمارستانی 15 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

بنا بر این گزارش وزیر بهداشت همچنین از بیمارستان شهید طباطبایی شهرستان باغملک بازدید کرد. بیمارستان شهید طباطبایی که 58 تخت مصوب دارد با 110 تخت فعال، بیشتر از ظرفیت و امکانات خود، به جمعیت 100 هزار نفری منطقه خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهد.

وزیر بهداشت همچنین در جریان بازدید از بیمارستان شهید طباطبایی شهرستان باغملک در جمع کارکنان و پرسنل آن حضور یافت و ابراز امیدواری کرد که با تکمیل و تجهیز بیمارستان جایگزین باغملک مشکلاتی نظیر کمبود نیروی انسانی و تجهیزات برای ارائه خدمات مطلوب بهداشتی درمانی در این  شهرستان، مرتفع شود.

 

تقدیر وزیر بهداشت از پرسنل و کادر درمانی فداکار بیمارستان شادگان

 

*شهرستان شادگان

وزیر بهداشت در جریان بازدید از بیمارستان شهید معرفی زادگان شادگان از تلاش پرسنل و کادر فداکار این بیمارستان قدردانی کرد.

دکتر سید حسن هاشمی در آخرین روز از سفر هیات دولت به استان خوزستان، ضمن بازدید از این بیمارستان 125 تختخوابی، از فداکاری ها و تلاش های کادر و پرسنل درمانی این بیمارستان که با وجود دریافت نکردن بخش زیادی از مطالباتشان در این مجموعه به خدمت رسانی مردم مشغول هستند قدردانی کرد.

بنا بر این گزارش وزیر بهداشت از بخش های مختلف بیمارستان شهید معرفی زادگان شادگان که یک بیمارستان عمومی است بازدید به عمل آورد.

این گزارش حاکی است مدیران بیمارستان شهید معرفی زادگان در این بازدید از وزیر بهداشت خواستند در خصوص رفع مشکلاتی نظیر کمبود نیروی انسانی و متخصص و عدم ماندگاری متخصصان در این بیمارستان و همچنین عدم پرداخت به موقع مطالبات پرسنل، چاره اندیشی شود.

 

*شهرستان ماهشهر

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بیمارستان 150 تختخوابی حاجیه نرجس معرفی شهرستان ماهشهر بازدید کرد.

دکتر سید حسن هاشمی از بیمارستان 150 تختخوابی حاجیه نرجس معرفی که جمعیتی بیش از300 هزار نفر در شهرستان ماهشهر را پوشش می دهد و هم اکنون 126 تخت آن فعال است بازدید کرد.

بنا بر این گزارش وزیر بهداشت از بخش های اطفال، داخلی، اورژانس، سی سی یو، دیالیز و اتاق عمل بیمارستان حاجیه نرجس معرفی به عمل آورد.

در این بازدید مدیران بیمارستان توضیحاتی در خصوص مشکلات کمبود نیروی انسانی، مستهلک بودن تجهیزات پزشکی، کمبود تخت های اتاق عمل و معوقات پرسنل به ویژه کادر پرستاری به وزیر بهداشت ارائه کردند و وزیر بهداشت نیز دستورات لازم در خصوص رسیدگی به این مشکلات و رفع کمبودها را صادر کرد.

 

بازدید از بیمارستان در حال احداث فولاد خوزستان

 وزیر بهداشت به همراه مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان و مدیران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از پروژه در حال احداث بیمارستان 96 تختخوابی فولاد خوزستان بازدید کرد.

در این بازدید توضیحاتی در خصوص روند احداث بیمارستان از سوی مدیران شرکت فولاد خوزستان ارائه شد. به گفته این مدیران، بیمارستان 96 تختخوابی فولاد خوزستان که به منظور ارائه خدمات به مردم منطقه در حال احداث است، تاکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیش بینی می شود در سال 94 به بهره برداری کامل برسد.

این گزارش حاکی است، در این سفر سه روزه معاونین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز، از مراکز درمانی بهداشتی استان خوزستان بر اساس برنامه معین شده ای بازدید به عمل آوردند.

 

بازدید از مراکز درمانی بهبهان، آغاجری و امیدیه

دکتر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت در دومین روز از سفر خود از مراکز بهداشتی درمانی بهبهان، آغاجری و امیدیه بازدید کرد.

دکتر علی اکبر سیاری گفت: 47 خانه بهداشت و 15 مرکز بهداشتی، درمانی فعال و 20 تیم سلامت فعال در شهر بهبهان به جمعیت 209 هزار نفری خدمات ارائه می دهند.

وی افزود: پوشش واکسیناسیون در شهرستان بهبهان 100 درصد است. معاون بهداشت در ارائه گزارشی از بازدید خود از مراکز بهداشتی، درمانی این شهرستان گفت: پس از بازدید از مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستانها و مراکز آموزشی طی نشستی با مسئولین شهر بهبهان در مورد مسائل و مشکلات بهداشتی و درمانی شهر، مذاکره و گفتگو انجام شد که عمده مشکلات این شهرستان مربوط به کمبود اعتبارات مالی سنواتی و سال جاری بوده است.

وی از وجود 540 دانشجو در 5 رشته بهداشت محیط؛ بهداشت حرفه ای، بهداشت عمومی، اتاق عمل و رادیولوژی در این شهرستان خبر داد.

 

بازدید از مراکز درمانی مسجدسلیمان، هندیجان

همچنین دکتر ایرج حریرچی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، بازدید از مراکز درمانی مسجدسلیمان را در برنامه کاری دومین روز از سفر خود داشت.

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت در دومين روز از سفر به استان خوزستان از بيمارستان لالي از توابع مسجد سليمان و مركز درمان بستر انديكا بازديد كرد.

دكتر ايرج حريرچي ضمن تاكيد بر اصلاح در سيستم هاي مديريتي و لزوم سرعت بخشي در ساخت و اتمام مراكز درماني و بيمارستان ها، گفت: متاسفانه يك سري بيمارستان هاي 32 و 64 تختخوابي در چند سال اخير احداث شد كه به دليل برخي از مشكلات و نبود نيروهاي متخصص، قادر به فعاليت مناسب و ارائه خدمات به بيماران نمي باشند و در حد مراكز درمان بستر عمل مي كنند.

وي افزود: در بيمارستان هاي 32 و 64 تختخوابي، ضريب نيرو به ازاي هر تخت 3 تا 4 نفر است كه اين ضريب با توجه به اشغال تخت بسيار پايين است.

معاون توسعه مديريت و منابع از پيشرفت فيزيكي 93 تا 99 درصدي مركز درمان بستر انديكا از توابع مسجد سليمان خبر داد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در سومین روز از سفر هیات دولت به استان خوزستان از بیمارستان 32 تختخوابی هندیجان بازدید کرد.

دکتر ایرج حریرچی در حاشیه این بازدید گفت: این بیمارستان از سال 88 تحویل شده ولی به دلیل کمبودهای جزیی در حد یک درمانگاه و اورژانس کار می کند.

وی افزود: در حال حاضر در سه تخصص داخلی، زنان و اطفال به مردم این شهرستان ارائه خدمت می شود.

به گفته دکتر حریرچی این بیمارستان به بیش از 40 هزار نفر از مردم هندیجان خدمت ارائه می کند.

وی ادامه داد: با پیگیری هایی که در این بازدید داشتم مقرر شد امکاناتی به این بیمارستان داده شود و 16 تخت در این بیمارستان راه اندازی شود.

 

بازدید از مراکز درمانی دزفول، اندیمشک، شوش و اهواز

بر اساس این گزارش، دکتر آقاجانی معاون درمانی وزارت بهداشت نیز از مراکز بهداشتی درمانی شهرهای دزفول، اندیمشک و شوش بازدید کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت به همراه معاون و مدیر امور درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از بیمارستان در حال ساخت سوانح و سوختگی اهواز بازدید کرد.

دکتر محمد آقاجانی بر بالین بیماران در بیمارستان های طالقانی و گلستان اهواز حاضر شد و ضمن بازدید از بخش های اورژانس و سایر بخش های بستری، با بیماران و همراهان آنها به گفتگو پرداخت.

معاون درمان وزارت بهداشت بهمراه معاون و مدیر امور درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از بیمارستان امام علی (ع) اندیمشک بازدید کرد.

دکتر محمد حاجی آقاجانی چهارشنبه شب در جریان دیدار از بیمارستان نظام مافی شوش افزود: در بازدیدهایی که صورت گرفته مشخص شد در برخی شهرهای استان خوزستان امکانات درمانی تناسبی با نیازهای مردم ندارد.

وی گفت: بر خلاف تلاش های فراوان همکاران در حوزه بهداشت ودرمان مردم با مشکلات عدیده ای در این حوزه روبرو هستند.

دکتر آقاجانی فرسوده بودن بیمارستان ها، نبود تجهیزات مناسب و کمبود نیروی انسانی را از جمله مشکلات حوزه بهداشت و درمان در استان خوزستان دانست و افزود: مردم برخی شهرها برای دسترسی به امکانات پزشکی مجبورند مسافت های زیادی را طی کنند.

وی اظهار داشت: سفرهای استانی موجب تقویت دیدگاه مثبت مجموعه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در توسعه خدمات درمانی در استان خوزستان می شود.

معاون درمان وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی افزود: کاهش پرداخت هزینه های درمانی، کیفیت خدمات درمانی، دسترسی به خدمات و عدالت در توزیع خدمات از اولویت هایی است که امیدواریم با برنامه ریزی های دقیق موجب رفع محرومیت در استان خوزستان شود.

سید راضی نوری نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تکمیل پروژه بیمارستان 164 تختخوابی شوش و تجهیز اتاق های عمل بیمارستان نظام مافی از دغدغه های مردم شوش می باشند که امیدواریم با همکاری مسئولان وزارت بهداشت تکمیل و در اختیار مردم قرار گیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت از بیمارستان نیمه تمام 164 تختخوابی ،بخش های مختلف بیمارستان نظام مافی از جمله اتاق های عمل و اورژانس دیدن کرد و در جریان مشکلات موجود قرار گرفت.

 

بازدید از دانشگاه های علوم پزشکی  اهواز، شوشتر

معاون دانشجویی، فرهنگی وزارت بهداشت در دومین روز از سفر هیأت دولت به خوزستان در جلسه 4 ساعته پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز حضور یافت.

دکتر محمد حسین آیتی گفت: جلسه پرسش و پاسخی با حضور 200 دانشجوی علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه برگزار شد.

وی طرح مسائل صنفی، مسائل تشکل های دانشجویی، خدمات رفاهی و فعالیت های فرهنگی را رئوس سئوالات شفاهی و کتبی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام کرد و بیان داشت: این جلسه با فراخوان قبلی دانشگاه و با استقبال خوب دانشجویان و در فضایی صمیمی برگزار شد و تعدا زیادی از دانشجویان دغدغه ها، نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص مسائل مختلف دانشجویی و فرهنگی عنوان کردند.

به گفته دکتر آیتی، معاون دانشجویی، فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و مدیران این معاونت نیز در این جلسه حضور داشتند.

معاون دانشجویی، فرهنگی وزارت بهداشت ادامه داد: پیش از این جلسه به شهرستان شوشتر و بازدید از بخش های مختلف دانشکده علوم پزشکی این شهرستان و بیمارستان الهادی (ع) رفتم.

وی افزود: آنچه در این شهرستان چشمگیر بود حضور پررنگ و تاثیرگذار خیرین در ساخت پروژه های عمرانی و تجهیز آزمایشگاه ها و بخش های مختلف دانشکده علوم پزشکی و بیمارستان و زایشگاه الهادی (ع) بود که نشان از همکاری خوب این قشر فداکار با دانشکده علوم پزشکی شوشتر داشت که می تواند الگوی خوبی برای سایر شهرستان ها باشد.

این گزارش حاکی است، وزیر بهداشت در پایان نخستین سفر استانی خود با حضور در جلسه شورای اداری استان خوزستان با حضور رییس جمهور، از جامعه پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان و سایر مسئولین و دست اندرکاران بخش بهداشت و درمان استان که با وجود کمبود اعتبارات، ایثارگونه زندگی شان را وقف خدمت رسانی به مردم محروم کرده اند، تقدیر و تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که با نگاه ویژه دولت به بخش سلامت استان خوزستان در آینده ای نه چندان دور شاهد تغییر در چهره بهداشت و درمان استان خوزستان باشیم.

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 101449
کلمات کلیدی