• 92/10/16 - 09:58
  • 22
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

ضرورت مراقبت های پوستی در فصل سرما

در روزهای برفی آفتابی مراقبت های پوستی باید با حساسیت بیشتری انجام شود.

به گزارش « وب دا » در فصل پاییز و زمستان به دلیل سرمای زیاد، استفاده از بخاری و قرار گرفتن در فضاهای بسته ،رعایت نکردن اصول پوششی و بی توجهی به اصول مراقبتی پوست ممکن است خشکی ، درماتیت و آسیب های جدی در پوست ایجاد شود .

یک پزشک متخصص پوست و مو به تصور اشتباه عموم در مورد مراقبت از پوست در فصل سرما اشاره می کند و اظهار می دارد : بسیاری از افراد فکر می کنند در فصل زمستان و روزهای برفی نیازی به مراقبت از پوست و استفاده از کرم های ضد آفتاب نیست این در حالی است که در روزهای برفی همراه با آفتاب که انعکاس نور بیشتر است ، آسیب های پوستی شدید رخ می دهد.

دکتر «ولی الله حسین پور» توضیح می دهد : استفاده از عینک آفتابی و کرم های آفتاب به دلیل وجود امواج مضر خورشید در روزهای برفی آفتابی بیش از دیگر روزها ضرورت می یابد.

وی به اهمیت اصول مراقبتی پوست در فصل سرما اشاره می کند و می گوید : در اواخر پاییز و اوایل زمستان، سرمای هوا ممکن است اختلالات و مشکلات پوستی در فرد ایجاد کند که آگاهی از نحوه مراقبت از پوست در پیشگیری از این مشکلات تاثیر به سزایی دارد.

وی خشکی و درماتیت های پوستی را جزء شایع ترین شکایات پوستی در فصل سرما اعلام  می کند و می افزاید : ایجاد خشکی ها و مشکلات ناشی از آن با توجه به سن افراد متفاوت است و در سنین بالا خشکی پوست از ساق پا به سمت بالا و تا قفسه سینه است.

وی تصریح می کند : خشکی و درماتیت های پوستی در سنین بالا صورت را درگیر نمی کند و بیشتر اندام های تحتانی را با مشکل مواجه می کند به گونه ای که بسیاری از سالمندان هنگام تعویض لباس یا جوراب از پوسته ریزی شدید ناشی از خشکی و خارش شدید شکایت دارند.

وی توضیح می دهد : اگر این افراد از صابون های معمولی استفاده کننند و یا زود به زود حمام بروند سیکل معیوب رخ می دهد و وضعیت پوستی آن ها بدتر می شود.

وی عنوان می کند : در فصل زمستان، چربی های پوستی کاهش می یابد و آب بدن به سرعت از بین می رود به همین دلیل خشکی پوست تشدید می شود.

به گفته این پزشک متخصص، در سنین 7 تا 13 سال که کودکان به مدرسه می روند و ساعات طولانی کفش و جوراب به پا دارند، میزان تعریق افزایش می یابد که زمینه ترک ترک شدن، خارش و سوزش در پا را فراهم می آورد.

 وی ادامه می دهد : اگر پاها با همان عرق خشک شود، درماتیت پا و خشکی های شدید کف پا به وجود می آید که بهترین درمان آن استفاده از نرم کننده هاست و شستشوی بعد از تعریق در پیشگیری بسیار مهم است .

 وی وازلین را بهترین نرم کننده معرفی و خاطر نشان می کند : وازلین بهترین و بی ضررترین نرم کننده پوست به شمار می رود که از تبخیر آب در سطح پوست جلوگیری می کند و پوست را مرطوب نگه می دارد اما متاسفانه به دلیل ظاهر بدی که ایجاد می کند بسیاری از افراد از آن استفاده نمی کنند.

 دکتر«حسین پور» سرمازدگی را از اختلالات شایع فصل سرما اعلام می کند و می گوید : سرمازدگی انواع مختلفی دارد که انتقال حرارت پوست از طریق فلزات و اجسام نوعی از آن است و در این حالت فرد دچار تاول پوستی می شود مانند فردی که در جاده های یخبندان مجبور به تعویض لاستیک ماشین شده است.

 وی به هم کشیدن دست ها به منظور گرم شدن را روشی نامناسب می داند و می افزاید : بهترین روش گرم کردن عضو سرما یا یخ زده قرار دادن عضو در آب 40 تا 42 درجه است.

 وی ادامه می دهد : به هنگام یخ زدگی عضو در آب درون و برون سلولی کریستال های یخ تشکیل می شود و با به هم کشیدن دست ها سلول می ترکد.

وی تصریح می کند : در این نوع سرمازدگی اختلال وریدی به وجود می آید اما خون رسانی شریانی صورت می گیرد.

 وی عنوان می کند : در نوعی دیگر از سرمازدگی بیشتر زنان و کودکان مستعد ابتلا هستند و به ویژه هنگامی که صبح زود در هوای سرد در معرض باد قرار گیرند، بروز می کند.

 وی توضیح می دهد : در این نوع سرمازدگی نوک بینی، گوش ها و انگشتان قرمز می شود که می تواند زمینه ارثی هم داشته باشد و در این موارد می توان از گرمای خشک و کرم های محتوی آلئوورا برای درمان استفاده کرد در حالی که در روش قبلی درمان با گرمای خشک به هیچ عنوان توصیه نمی شود. 

وی اظهار می دارد : سرمازدگی از نوع ارثی نوع دیگری از سرمازدگی است که در افرادی که اختلالات انعقادی دارند و رگ های سطحی آن ها بسته است مشاهده می شود.

وی به شیوع سرمازدگی در کوهنوردان و سربازها اشاره و خاطر نشان می کند :این افراد در هوای سرد به دلیل عرق کردن پا و یا ورود برف به داخل کفش دچار مشکلات زیادی می شوند .

 «حسین پور» نسبت به پوشیدن لباس های تنگ و چسبان هنگام ورزش هشدار می دهد و   می گوید : ورزشکاران که لباس تنگ می پوشند به سرمازدگی دچار می شوند و شریان های آن ها درگیر می شود./116/201

  • گروه خبری : گفتگو
  • کد خبر : 101816
کلمات کلیدی