• 95/04/06 - 15:07
  • 31
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
وزیر بهداشت :

فقط ٤ درصد از اعتبارات طرح تحول سلامت در سال ٩٥ تامين شده است

كمتر از يك سال به انتخابات دوازدهم رياست‌جمهوري باقي مانده و وزير بهداشت از امضا و تضمين اعضاي دولت پاي تامين اعتبارات طرح تحول سلامت مي‌گويد؛ امضاهايي كه دولت را نسبت به تامين هزينه‌هاي مهم‌ترين طرح ملي دولت يازدهم متعهد كرده است.

كمتر از يك سال به انتخابات دوازدهم رياست‌جمهوري باقي مانده و وزير بهداشت از امضا و تضمين اعضاي دولت پاي تامين اعتبارات طرح تحول سلامت مي‌گويد؛ امضاهايي كه دولت را نسبت به تامين هزينه‌هاي مهم‌ترين طرح ملي دولت يازدهم متعهد كرده است.

رئيس‌جمهور، رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، معاون اول رئيس‌جمهور و معاون اجرايي رئيس‌جمهور از نيمه دوم سال ٩٢ خود را متعهد كردند كه هزينه‌هاي طرحي را تامين كنند كه قرار بود به نفع مردم باشد و   دکتر سيدحسن  هاشمي به «اعتماد» مي‌گويد كه تا امروز ٥ تير ماه ١٣٩٥، فقط ٤ درصد از اعتبارات دو رديف اين طرح در سال ٩٥ تامين شده است. وقت آن رسيده كه سهم مسئولان از قصور در كاهش رضايتمندي مردم (بيماران، پرستاران، پزشكان) از نحوه اجراي طرح تحول سلامت مشخص شود.

 

*يكي از اعتراضات  بوجود آمده وضعيت امروز اين است كه گفته مي‌شود بايد قبل از اجراي طرح تحول سلامت، منابع و وضعيت دولت از بابت درآمد و كاهش درآمد، دقيق‌تر پيش‌بيني مي‌شد. شما مدير بخش خصوصي بوديد و با اقتصاد سلامت آشنا هستيد، امكان اين پيش‌بيني ‌وجود نداشت؟

 

پيش‌بيني ما دقيق بود. متاسفانه عواملي در ميانه راه باعث شد به اينجا برسيم. طرح تحول سلامت مهر ٩٢ به دولت پيشنهاد شد و رئيس‌جمهور قبل از آذر تصميم به اجراي طرح گرفت. تصور اين بود كه منابع اين طرح از حذف يارانه‌ بگيرها و هدفمندي يارانه‌ها تامین می شود . رييس‌جمهور تصميم گرفته بود يارانه را فقط به افراد مستحق بدهد؛ جامعه هدف كميته امداد و بهزيستي و دهك‌هاي پايين جامعه. بعد كه طرح  اجرایی شد اما و اگرهاي زيادي پیش  آمد و خيلي‌ها گفتند اين كار را نكنيد.

 اجراي طرح تحول سلامت هم شروع شده بود و منابع بايد  تامین می شد. از سویی براي قطع يارانه هم ترديد ايجاد شد. موضوع قطع يارانه را به نظرسنجي گذاشتند و مردم ايران گفتند يارانه حق مسلم ماست. بنابراين، دولت  كه فكر مي‌كرد بتواند منابع اين طرح را از حذف افراد متمول از دريافت يارانه نقدي تامين كند، با ادامه پرداخت يارانه مواجه شد. پيش‌بيني ما مشكل نداشت.

 

*يعني شما پيش‌بيني عدد هزينه‌ها را داشتيد؟

 

بله. تنها چيزي كه پيش‌بيني نكرده بوديم اين بود كه منابعي كه تعهد كردند و قول دادند، در ادامه راه تامين نمي‌شود. آنهايي هم كه قول داده بودند فكر مي‌كردند مي‌توانند منابع را از محل حذف حدود ٢٥ ميليون نفر از دريافت يارانه نقدي تامین کنند  و  اعلام کردند حدود ٧ الي ١٠ هزار ميليارد تومان از صرفه‌جويي از اين محل را به بخش سلامت اختصاص مي‌دهيم و باقي رقم را هم به توليد تزريق مي‌كنيم كه اين اتفاق نيفتاد.

 

*براي پرداخت منابع ضمانتي از دولت نگرفتيد؟

 

چرا. من براي همه اينها امضا دارم. از رئيس‌جمهور، از آقاي جهانگيري، از آقاي نوبخت، از آقاي شريعتمداري. قبل از اينكه طرح را شروع كنيم از اينها امضا گرفتم. شايد ١٠ بار امضا دادند و و ما در شهريور ٩٢ پيشنهاد كرديم که  با ٧٠ درصد آن منابع حاضريم طرح تحول سلامت را ادامه بدهيم. اگر ما به درستي هزينه‌ها را پيش‌بيني نكرده بوديم، ادعا نمي‌كرديم كه با ٧٠ درصد آن پول هم مي‌توانيم ادامه دهيم. حساب كتاب ما درست بود. در اين سال‌ها هم تورم داشته‌ايم. يعني امروز براي طرح تحول سلامت بايد پول سال ٩٥ را به علاوه تورم دو سال گذشته را به ما تخصیص دهند كه  حدود ١٤٠ درصد می شود. من مي‌گويم ١٤٠ درصد را نمي‌خواهيم.  همان ٧٠ درصد پول سال ٩٢ را  تخصیص دهید ما طرح را به خوبي اجرا مي‌كنيم.

 

*تا امروز چقدر تخصيص گرفته‌ايد؟ كمتر از ٥٠ درصد؟

 

براي امسال؟ امسال فقط براي دو رديف سياست‌هاي جمعيتي و پزشك خانواده  ٤ درصد به ما داده اند. تخصيص يك درصد ماليات بر ارزش افزوده و هدفمندي هم صفر است.

 

*شايعه نامه‌نگاري شما با آقاي روحاني درباره شكست طرح تحول چه بود؟

 

دروغ بود. همه وزرا براي رييس‌جمهور نامه مي‌نويسند. من شرايط بيمه سلامت را بارها براي آقاي دكتر گزارش كردم. آقاي دكتر ربيعي هم همين كار را كرد ولي هيچ‌وقت هيچ كدام از ما نگفتيم و آرزو هم نمي‌كنيم كه طرح تحول سلامت نه در دوران ما، بلكه بعد از دوران ما هم دچار شكست شود.

 

*حتي شفاهي هم درباره مشكلات اعتباري طرح تذكر نداديد؟

 

چرا. ما در جلسات دولت مكرر راجع به اين مسائل صحبت مي‌كنيم ولي اينكه بگوييم طرح شكست خورده نبوده و  طرح در حال اجراست.

 

*يعني طرح تحول تا سال آينده و انتخابات دوازدهم ادامه خواهد داشت؟

 

ان‌شاءالله تا قيام قيامت براي مردم ايران ادامه داشته باشد. اينكه كار كمي است. ما انتظار بيش از اين را داريم و بنا نيست فقط در اين دولت و در دوره ما باشد.

 

*با كمبود منابعي كه داريد مي‌توانيد امسال برنامه جديدي شروع كنيد؟

 

نه. برنامه جديد را نمي‌توانيم شروع کنیم . عاقلانه هم نيست كه فرد بدهكار هزينه جديدي ايجاد كند.

 

*بدهي به مراكز درماني؟

 

بدهي به همه. به كارخانجات دارويي، به تجهيزات پزشكي، به پزشكان و پرستاران، به شهرداري، به آب و برق...

 

*دوست داريد در مورد فيش حقوقتان صحبت كنيد؟

 

فيش حقوق من را كه ديده‌ايد. ظاهر و باطن همان است و غير از آن نيست. نه كارانه و نه حق مطب. هرچه دولت به ما مي‌دهد همان است و زيادي هم هست. من تا امروز از هيچ بانكي وام نگرفته‌ام. ماشين و زمين هم نگرفته‌ام. هميشه هم گفته‌ام اگر بناست حكمي بدهيم اول چاه خودمان را پر كنيم. من تا بچه خودم و داماد خودم را به طرح نفرستادم  ، نگفتم كه فرزندان مردم را بايد طرح  بفرستيم.

 

*داستان فيش‌هاي حقوقي تمام مي‌شود؟

 

مهم نيست. بداخلاقي هيچ‌وقت تمام نمي‌شود. بداخلاقي از اول خلقت بوده، تا يوم القيامت هم هست اما در جمهوري اسلامي مايه تاسف است. بعضي رفتارها، به خصوص از آنهايي كه ارزشي هستند مايه تاسف است.

 

*فكر مي‌كنيد اين اتفاقات ربطي به تشكيل اتاق فكر براي تخريب دولت دارد؟

 

من را وارد سياست نكنيد.

گفت و گو  : اعتماد

  • گروه خبری : گفتگو
  • کد خبر : 147403
کلمات کلیدی