• 92/11/01 - 15:11
  • 23
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

مصرف نیم ساعت قلیان معادل مصرف بیش از 70 نخ سیگار است

دکتر احمد مختاری حسن آبادی پزشک مشاور کلینیک ترک دخانیات شهرستان یزد به عوارض قلیان در زنان پرداخت که مشروح آن به شرح زیر است:

دکتر احمد مختاری حسن آبادی پزشک مشاور کلینیک ترک دخانیات شهرستان یزد به عوارض قلیان در زنان پرداخت که مشروح آن به شرح زیر است:

آیا زنان و دختران مصرف کننده قلیان نیز به آن معتاد می شوند؟ در حالی که بسیاری بر این اعتقادند که به صورت گه گاهی و یا هفته ای و یا ماهیانه آنرا مصرف می کنند و یا به قول بسیاری مصرف کننده تفننی می باشند.

قبل از پاسخ به این پرسش بهتر است توضیحی کوتاه در مورد دخانیات داشته باشیم.

 طبق تعاریف موجود دخانیات به تمامی موادی گفته می شود که حاوی توتون و تنباکو باشد و به هر شکل ممکن مصرف شود؛ تعریف فرد سیگاری نیز کسی است که در طول عمر خویش 100 نخ سیگار مصرف کرده و به هر شکل آن را ادامه بدهد.

شاید بسیاری از خود بپرسند که قلیان چه ربطی به سیگار  دارد؟ پاسخ این است که و  هر وعده مصرف قلیان 20 تا 60 دقیقه طول می کشد. که اگر اینها را با تعریف فرد سییگاری و دخانیات با هم جمع کنیم به پاسخ دست می یابیم.

ما در مورد مضرات مصرف قلیان بسیار شنیده ایم و با توجه به مطالب قبلی می توان گفت که مصرف قلیان در بسیاری موارد از مصرف سیگار نیز مضرتر می باشد. با توجه به وجود نیکوتین در دخانیات و بویژه قلیان که موضوع بحث ما می باشد و قدرت اعتیاد آوری بسیار بالای آن که در برخی منابع گفته شده که بسیار بیشتر از برخی مواد مخدر می باشد، بعد از چند بار مصرف قلیان اعتیاد به آن در فرد ایجاد می شود.

البته این را بیان کنیم که برای دخانیات فرقی نمی کند که چه کسی آنرا مصرف می کند زن است یا مرد و پولدار یا بی پول است؛  پس وقتی قرار شد به آن اعتیاد ایجاد شود دیگر مرد و زن فرقی نمی کند و حتی در برخی موارد عوارض در زنان نیز بیشتر است که شاید در موقعیتی دیگر از آن صحبت خواهیم کرد.

افرادی که می گویند به صورت تفننی مصرف قلیان دارند، در پاسخ آنها میگوییم که اگر می توانند اصلاً مصرف نداشته باشند و یا در مقابل وسوسه مصرف قلیان مقابله کنند و در نتیجه به قلیان اعتیاد ندارند؛ البته داخل پرانتز بگویم که برخی می گویند که ما تا به حال بارها قلیان را ترک کرده ایم که این بیشتر به یک شوخی شباهت دارد. اگر کسی هم قلیان نکند دیگر معتاد به قلیان نیست. ولی اغلب مصرف کنندگان بعد از مدتی حتی نمی توانند در مقابل وسوسه ماهی یکبار نیز مقابله کنند و به مرور فاصله مصرفها نیز کم و کمتر می شوند.

مرد و زن و خردسال و بزرگسال فرقی با هم ندارند و از این قاعده کسی مستثنی نمی شود و هر مصرف کننده دخانیات و خصوصاً قلیان به آن اعتیاد پیدا می کنند.

البته عوارض اجتماعی مصرف قلیان به اعتیاد به ظاهر ساده نمی باشد، از طرفی قبح و زشتی استعمال دخانیات به علت مصرف قلیان در جامعه ما از بین رفته است زیرا زمانی مصرف سیگار برای هر کسی زشت شمرده می شد خصوصاٌ در زنان و دختران، ولی زنان و دختران جامعه ایران که قبلاً در کمترین درصد مصرف دخانیات بودند و اگر زنی مصرف سیگار داشت در انظار عمومی این عمل را انجام نمی داد، ولی در حال حاضر به راحتی در اماکن عمومی، پارکها و یا خوابگاه ها و حتی منزل مصرف قلیان دارند و حتی بجای پیشگیری و جلوگیری از مصرف در همسر و فرزندان و یا دیگر اعضای خانواده خود، این زنان خود مشوق مصرف در خانواده می شوند.

با این تفاسیر اگر ما سعی و تلاشمان را در جامعه افزایش ندهیم و هر کسی مسئولیت خود را به دوش دیگری بیندازد شرکتهای دخانیاتی چند ملیتی به راحتی زنان، دختران و مادران جامعه ما را به سمت بیماری و اعتیاد به دخانیات می کشانند. البته برخی از مشکلات جانبی و اجتماعی مربوط به استعمال دخانیات در دختران در اینجا قابل ذکر نیست.

البته بایستی به این نکته اذعان داشت که مصرف قلیان و دخانیات در دختران بویژه دانشجویان و محصلین نیز افزایش یافته است که این بخاطر کم خطر و یا بی خطر دانستن مصرف قلیان در جامعه می باشد که با افزایش آگاهی می توان سبب کاهش مصرف قلیان در جامعه شد خصوصاً در زنان ایرانی.

البته اگر دید مسئولان در جامعه نسبت به قلیان و مضرات آن کافی باشد و از کاهش مصرف و عدم عرضه آن در قلیان خانه ها (نه قهوه خانه ها) حمایت کنند نه اینکه برخی آنرا ترویج نمایند می توان امید داشت که مصرف دخانیات به کمک ملت ایران کاهش می یابد.

  • گروه خبری : گفتگو
  • کد خبر : 101572
کلمات کلیدی