• 88/03/25 - 09:51
  • 64
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

بيماريهاي وريدي

اولين بيماري وريدي ترومبوفلبيت وريدي است كه مي تواند سطحي يا عمقي باشد. ...

اولين بيماري وريدي ترومبوفلبيت وريدي است كه مي تواند سطحي يا عمقي باشد. ترومبوفلبيت سطحي در اثر تزريق ناجور تيم درماني است با علائم وريد هاي سطحي قرمز،برجسته،گرم و دردناك با خطر كم و درماني شامل: كمپرس گرم الويت عضو و داروهاي ضد التهاب مانند استامينوفن است .‏

 

: DVT

لخته والتهاب وريدهاي عمقي است به ويژه وريدهاي عمقي پا . در زنان و بالغين بيشتر است . سه عامل دارد كه حتما بايد 2 تا وجود داشته باشد تا ‏DVT‏ ايجاد نشود .

1-      استازوريدي: به علت عدم تحرك، چاقي هاي شكمي، فلجي، بي حركتي ، حاملگي،‏CHF‏ و هر عاملي كه موجب ركود خون در پا باشد .

2-      افزايش انعقاد پذيري خون: مانند دهيدراتاسيون، اختلالات خوني و استفاده از قرصد هاي ضد حاملگي خوراكي ‏(OCP)‏ 3 آسيب ديواره رگ مانند تزريق هاي عروقي مثلا در سونوگرافي در بيماري كه واريس دارد، بيماري التهابي مانند بورگر، شكستگي و دررفتگي و هرترومايي كه باعث آسيب ديواره رگ باشد . ‏

 

علايم :

علايم ندارند  دچار ادم مي شوند . ساير ‏علايم شامل درد ناحيه ترومبوز ، قرمزي و كبودي ساق پا ، اتساع وريدي و تب خفيف است . اگر بيماري علامتي نداشته باشد ترومبوز از محل خود كنده شود به قلب راست رفته و از آنجا به ريه رفته و فرد با يك آمبولي بزرگ مي ميرد در آمبولي علامت هومان يك مارك مهم است كه اگر كف دست را روي كف پاي بيمار بگذاريم و انگشتان وي را فشار دهيم در پشت ساق پا درد ايجاد مي شود .

 

تشخيص :

كنترل علائم باليني ، اولتراسونوگرافي داپلر و ونوگرافي هستند .

 

درمان :

شايع ترين روش درمان حجامت به صورت 2 هفته ‏CBR‏ ، بانداژ پا و درمان دارويي است . داروهاي ضد التهاب ، ضد انعقاد مانند هپارين و وارفارين كه از بزرگتر شدن لخته جلوگيري مي كند . ابتدا يك دوز حمله اي هپارين 10 هزار واحدي داده و سپس سرم هپارين ‏1000u‏ هزار واحد در ساعت انفوزيون مي شود . ‏PTT‏ بيماري كه هپارين مي گيرد بايد 2-5/1 برابر حد عادي باشد . هپارين بلافاصله بعد از خوردن اثر مي كند در حالي كه ‏فراورده هاي وارفارين مانند كمادين 3 روز بعد از خوردن اولين دوز اثرش شروع شده و تا 6 ماه فرد بايد وارفارين استفاده كند . هپارين به عنوان آنتاگونيست ترومبين عمل مي كند و وارفارين ‏تشكيل پروترومبين از ويتامين ‏K‏ در كبد را مسدود مي كند . هپارين جهت درمان كوتاه مدت و وارفارين بلند مدت است . آنتي دوت هپارين سولفات پروتامين و آنتي دوت وارفارين ويتامين ‏K‏ است . اين افراد از مصرف خودسرانه ويتامين ها ، داروهاي ضد التهاب ، آنتي بيوتيك ها و آسپرين خودداري نمايند . از مصرف مولتي ويتامين به علت داشتن ويتامين ‏K‏ به عنوان آنتي گونيست كومادين كه ممكن است ايجاد لخته نمايند خودداري كند . در صورت سرگيجه ، ضعف در ‏BP‏ خون در ادرار يا مدفوع ، سردرد شديد ، بثورات جلدي و حاملگي به پزشك اطلاع دهد .

 

درمان جراحي ‏DVT :

1-      گذاشتن چتر در اينفريوروناكاوا كه در صورت وجود خون لخته شده در اعضا قبل از ريخته شدن به اينفريوروناكاوا لخته گير مي كند .

2-      برداشتن لخته

 

مراقبت پرستاري :

جهت پيشگيري از لخته : بانداژ 1 لاستيك ، ورزش هاي اكتيو و پاسيو ، الويت پاها، ‏

در بيماري كه ‏DVT‏ كرده پوزيشن به پشت خوابيده و الويت پاها و گرم كردن عضو مناسب است .

نارسايي مزمن سياهرگي (سندرم بلدازفلبيت )

از عوارض ‏DVT‏ نارسايي دريچه هاي لانه كبوتري است . علايم شامل : تورم مزمن عضو ، ضخيم شدن وقهوه اي شدن پوست و نهايتا ايجاد زخم هايي در پا است .

زخم ها تمايل به نكروز دارند وبيشتر در اطراف قوزك پا است . پوست خشك ، خارش دار و ترك خورده است . بافت زير عضو فيبروزه است .

 

مراقبت و درمان :

 8 ساعت در 24 ساعت پاها الويت باشند، در ساعات خواب و طول روز هر 2 ساعت پا را الويت كند از انداختن پاها روي هم و استفاده از جوراب و كمربند خودداري كند . جوراب واريس و صندلي بلند توصيه مي شود . در صورت زخم شدن گرفتن كشت و شروع آنتي بيوتيك درماني لازم است . پانسمان روزانه در اوايل زخم و فقط از ‏N/S‏ جهت شستشو استفاده كنيم . درمان دارويي : از نوع ‏unnal‏ چكمه اي به نسبت مساوي از گليسيرين، كالامين ، اكسيددوزنگ مخلوط كرده و بعد از شستشو بانرمال سالين به صورت چكمه اي پانسمان مي شود .

 

تشخيص پرستاري :

1-      اختلال در سلامت ساختمان پوست در رابطه با نارسايي عروقي

2-      اختلال در تحرك جسمي در رابطه با مشكلات ناشي از بيماري

3-      احتمال سوء تغذيه در رابطه با افزايش نياز بيمار به غذاهايي كه باعث بهبود زخم مي شود . رژيم پر پروتئين همراه با آهن و ويتامين ‏C‏ توصيه مي شود .

 

واريس وريدي :

وريدهايي برجسته، گشاد، پيچ درپيچ و موج دار ‏هستند. زنان بيشتر گرفتار مي شوند. سابقه فاميلي مثبت مهمترين عامل بوده و يك ضعف ژنتيكي و ارثي در ديواره رگ است . در وريدهاي واريسي خون به داخل وريدهاي سطحي پس زده مي شود و موجب از هم دور شدن دريچه ها مي شود . تغذيه عضو به دليل وريد متسع و پرخون به خطر مي افتد . در انتهاي روز و شب احساس سنگيني و درد پا مي كند . پاها ورم داشته و از درد و كرامپ عضلاني شانه شاكي است .

تست هاي تشخيصي شامل تست ترندلبنرگ برودي و آزمون پرتز است .‏

 

پيشگيري از واريس :

بيمار نبايد در يك پوزيشن ثابت باشد و جوراب واريس موثر است . روزي 3 كيلومتر پياده روي كند و از پله جهت بالا رفتن از طبقات استفاده كند .‏

 

درمان شامل :

تعديل شيوه زندگي و حذف ريسك فاكتورهاست و از روش هاي جراحي نيز استفاده مي شود .

 

تهيه کننده : سيما سور سوري
  • گروه خبری : آموزش شغلی کارکنان- درمانی
  • کد خبر : 5516
کلمات کلیدی