• 88/11/10 - 13:12
  • 187
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

مسئوليت كنترل گاز، لنگاز و وسايل جراحي در اتاق عمل با كيست؟

نظر به اينكه عدم اطلاع همكاران محترم از شرح وظايف خود. گاهي اوقات سبب تاخير در ارائه خدمات پزشكي و بروز مشكلات حقوقي و انتظامي براي ايشان مي‌شود،

نظر به اينكه عدم اطلاع همكاران محترم از شرح وظايف خود. گاهي اوقات سبب تاخير در ارائه خدمات پزشكي و بروز مشكلات حقوقي و انتظامي براي ايشان مي‌شود، لذا توجه همكاران عزيز را به مطالب ذيل جلب مي‌نمايد:

معرفي مورد:

بيمار خانم 35 ساله‌ايست كه با تشخيص پرولاپس رحم تحت عمل جراحي هيستركتومي ابدومينال قرار مي‌گيرد. حدود يك ماه بعد از عمل بيمار با احساس درد شديد در ناحيه شكم به پزشك معالج خود مراجع مي‌كند. درد ابتدا در ناحيه اپيگاستر و پاراامبليكال بوده ولي بعداً به RLQ شيفت مي‌نمايد. بيمار دچار بي‌اشتهايي بوده ولي تهوع و استفراغ نداشته است. درد بيمار سپس تشديد يافته و در كل شكم انتشار مي‌يابد و حداكثر درد، در RLQ بوده است. در معاينه، شكم سفت، داراي ديستانسيون، گاردينگ و تندرنس شديد بوده و ريباند واضح داشته است.

بيمار GAS PASSING, DEFICATION، تكرر و سوزش ادرار نداشته، BS وي هيپراكتيو وسمع قلب و ريه نرمال بوده است.

در گرافي شكم بيمار،سطوح هوا و مايع و علائم انسدادي مشاهده شده است. بيمار با تشخيص پريتونيت ژنراليزه تحت عمل جراحي قرار مي‌گيرد و علت پريتونيت، آبسه داخلي شكم در اثر باقي ماندن سه عدد لنگاز و همچنين پرفوراسيون گزارش مي‌گردد.

متاسفانه بيمار چند روز بعد از عمل جراحي دوم فوت مي‌نمايد.

پس از فوت بيمار، خانواده وي به سازمان نظام پزشكي مراجعه و شكايت مي‌نمايند و متعاقب آن جلسات تخصصي كارشناسي تشكيل و پرونده توسط كارشناسان مربوطه مورد بررسي قرار مي‌گيرد و كارشناسان انتظامي پس از بررسي پرونده اعلام مي‌نمايند كه مشكل اصلي بيمار به علت باقيماندن سه عدد لنگاز داخل شكم بوده كه منجر به پريتونيت ژنراليزه شده است وزماني كه بيمار مراجعه نموده تشخيص صحيح و اقدامات مناسب صورت نگرفته است و پس از جراحي دوم نيز كه توسط پزشك ديگري انجام شده است(باتشخيص پريتونيت بيمار را تحت عمل جراحي قرار مي دهد) متأسفانه بيمار مجدداً دچار پريتونيت شده و به علت عوارض sepsis و خونريزي دئودنوم ناشي از stress ulcer فوت مي‌نمايد.

با بررسي پرونده در هيات عالي انتظامي نيز پزشك معالج اول مقصر و محكوم مي‌شود.

درخصوص مسئوليت به جا ماندن گاز، لنگاز و وسايل جراحي در محل عمل و ايجاد عوارض مربوطه نظريه مشورتي هيات عالي انتظامي سازمان نظام پزشكي به شرح ذيل جهت آشنايي همكاران محترم اعلام مي‌شود:

1-   در مورد كنترل موارد فوق (گاز، لنگاز، وسايل جراحي) در محل عمل، جراح، نرس اسكراب و نرس سيركولار همگي در حيطه كار خود مسئوليت دارند.

2-   چنانچه در پايان عمل هيچ كدام از تيم جراحي در مورد كنترل گاز، لنگاز و وسايل جراحي پيگيري و اقدامي ننمودند، همگي مسئول مي‌باشند.

3-   چنانچه نسر اسكراب و نرس سيركولار در پايان جراحي و قبل از بستن محل عمل اعلام نمايند كه وسيله‌اي و يا گاز و لنگاز كم است و جراح نتواند آن را پيدا و خارج نمايد جراح خود شخصاً مسئول است و اسكراب و سيركولارمسئوليتي ندارند.

4-   چنانچه جراح پس از كنترل محل عمل از اسكراب در مورد به جا نماندن وسايل سوال نمايد و جواب صحيح بودن شمارش آنها را بگيرد، در اين صورت جراح مسئول نيست و نرس اسكراب و سيركولار مسئوليت دارند.

 

لذا به همكاران محترم توصيه مي‌شود كه به منظور پيشگيري از هرگونه عوارض بعد از عمل و تبعات انتظامي ناشي از آن در شرح عمل صحيح بودن شمارش گاز، لنگاز را ذكر نموده و رعايت دقيق موارد فوق را بنمايند.

  • گروه خبری : آموزش شغلی کارکنان- درمانی
  • کد خبر : 9601
کلمات کلیدی