• 99/02/03 - 22:41
  • 1458
  • زمان مطالعه : 13 دقیقه
رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری:

اتخاذ رویکرد علمی در مقابله با کرونا جواب داد/ بازگشت به پیشاکرونا اشتباهی راهبردی است

رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به دستاوردهای کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، بهداشتی و آموزشی گفت: بازگشت به ساختارهای کهنه دوران پیشاکرونا اشتباهی راهبردی است.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، علی آقامحمدی خاطرنشان کرد: یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی استقلال بود و بدون استقلال هم آزادی مفهوم پیدا نمی کند زیرا وقتی مداخله خارجی در کشوری اتفاق بیافتد از آزادی چیزی باقی نمی‌ماند.

وی با بیان اینکه ما استقلال سیاسی داریم و آنچه را که به مصلحت کشور باشد انجام می‌دهیم، افزود: در استقلال نظامی و امنیتی هم ما به چنین جایگاهی رسیدیم و الان وابستگی نداریم و روی پای خودمان ایستاده ایم و با ممانعت از ورود قطعه‌ای یا تجهیزاتی، نمی‌توانند برای ما مشکل ایجاد کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، وضعیت اقتصاد کشور را متفاوت دانست و گفت: ما در اقتصاد از چنین ویژگی‌هایی برخوردار نیستیم و وابستگی‌هایی داریم که دشمنان می‌توانند از طریق آنها ما را متوقف کنند.

آقامحمدی با بیان اینکه مهمترین مولفه‌ای که مکمل استقلال ایران است، استقلال اقتصادی است، تصریح کرد: رهبری با نامگذاری سال‌ها و حمله به عوامل بازدارنده، تلاش می‌کنند تا عوامل منفی که در راه هست، برداشته شود و کشور بتواند به خوبی مسیر استقلال اقتصادی را طی کند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه، هر سال بخشی از مسیر استقلال اقتصادی باز شده و کارها جلو رفته و توانسته مسیر کشور تغییر کند.

رییس کمیسیون علمی-راهبردی چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این تغییر یک تغییر خیلی پیچیده و سختی است و به راحتی صورت نمی‌گیرد.

وی، آسیب پذیری اقتصاد و وابستگی آن را دو موضوعی ارزیابی کرد که باید مورد توجه قرار گیرند و افزود: بحث‌های مربوط به اقتصاد مقاومتی را رهبری از اول در این راستا مطرح کردند که وقتی ضربه به اقتصاد وارد شد بتوانیم از ضربه، استفاده مثبت کنیم.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شاید لازم است خیلی از روش‌ها را تغییر دهیم، گفت: بعضی از ساختارهای ما برای رسیدن به اهداف مورد نظر مناسب نیستند.

آقامحمدی در عین حال تغییر ساختارها را ساده ندانست و افزود: ساختار مثل یک ماشین سواری نیست که با یک فرمان بتوانی چرخش را عوض کنی و حتی یک تریلی هیجده چرخ هم نیست، بلکه یک تریلی هزار چرخ است که در جاده‌ای تنگ و تاریک و در یک زندگی مستمر حرکت دارد.

وی، تغییر ساختار را به تعمیر هواپیمای در حال حرکت تشبیه کرد و گفت: تغییر کار پیچیده‌ای است ولی رهبری سعی کردند که نقشه راه آنرا تعیین کنند و مرتبا تحقق این نقشه راه را پیگیری کنند.

آوردن کارخانه ما را صنعتی نکرد

نماینده پیشین رییس قوه مقننه و عضو شورای عالی آمایش سرزمین، دانش بنیان کردن اقتصاد را یکی از تغییرات ساختاری مورد نیاز کشور ارزیابی و اضافه کرد: این به این معنی است که دانش باید به صورت ریشه‌ای از ایران باشد و به آوردن ماشین آلات صنعتی به کشور منحصر نشود.

آقامحمدی تصریح کرد: ما یک وقتی تصورمان این بود که کارخانه بیاوریم، یعنی صنعت را آورده‌ایم در حالی که ما باید ماشین‌ساز شویم و بتوانیم ماشین طراحی کنیم.

وی به لزوم مردم‌محور شدن اقتصاد اشاره کرد و گفت: توسعه اقتصاد، بلندمدت و روی دوش ملت‌هاست؛ لذا رهبری تاکید دارند که این بار را به صاحب بار بسپارند و دولت، کارهای زیرساخت را برای آنها انجام دهد.

نماینده پیشین مجلس در شورای بازسازی اقتصادی کشور، کارفرما بودن دولت ها در نظام جمهوری اسلامی را یادآور شد و گفت: دولت باید خدمت‌گزار باشد اما دولت یک کارفرمای بزرگ و آقا بالاسر است و هر کاری را با فرض درست بودن انجام می‌دهد ولی چون بخش خصوصی زیان می بیند همه احتیاطات را در انجام کارها پیش بینی می کند.

آقامحمدی، لزوم اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی را یادآور شد و گفت: خود اینکه نگاه ما در اقتصاد، مقاومتی باشد یعنی توان تاب آوری آن بالا رود و بتواند حملات بزرگ را در خودش هضم کند.

نسل جوان مسئول تحقق گام دوم انقلاب است

وی، لزوم افزایش توان دانش افزایی کشور با حضور نسل جوان را یادآور شد و خاطرنشان کرد: اخیرا هم رهبری گام دوم را مطرح و بر استفاده از نسل جوان تاکید کردند.

نماینده پیشین مجلس در هیئت نظارت بر اندوخته اسکناس به نقشآفرینی جوانان ابتدای انقلاب در ایجاد و  تقویت استقلال کشور اشاره کرد و گفت: جوانان قدیم که کهنسالان امروز هستند به خوبی انجام وظیفه کردند و اکنون وقت آن است که نسل جدید گام دوم را بردارند و در این راستا، شرکت‌های دانش‌بنیان مهمترین وظیفه را برعهده دارند.

آقامحمدی، اصلاح ساختارهای آموزشی و اقتصاد کشور را تدریجی دانست و گفت: اگر محلات شهری تنگ و متناسب با اقتضائات روز نیست، باید یک نقشه بلندمدت طراحی کنیم و آن نقشه را روی شهر بگذاریم تا به تدریج هر کس که خواست خانه و ملکی را بسازد، طبق نقشه بسازد و به تدریج نقشه شهر اصلاح شود.

اتخاذ رویکرد علمی در مقابله با کرونا جواب داد

وی، اقدامات انجام شده در دوره کرونا را نمونه‌ای برجسته از اقدام علمی برای بهبود شرایط ارزیابی کرد و گفت: ما در برخورد با یک پدیده علمی کاملا ناشناخته، اما با یک نقشه راه درست و با یک روش علمی تجربی کار را جلو بردیم.

رییس پیشین کمیته اقتصاد شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه برای مدیریت کرونا از پیش‌گویی استفاده نکردیم و علمی با این موضوع برخورد کردیم، افزود: مهار کرونا را با احتمالات مختلف در دستور کار قرار دادیم و حالا وقتی داریم جلو می‌رویم به تدریج می‌فهمیم جاهایی اشتباه و جاهایی بهتر عمل کردیم.

آقامحمدی گفت: ما در طول ۲ ماه توانستیم تمام ظرفیت‌های نیروی انسانی حوزه بهداشت و درمان را که مورد اتهام بودند را فعال کنیم و دیدیم که اینها جانشان را در اختیار ملت گذاشتند و شاهد یک تغییر بنیادین در نگرش به نظام پزشکی بودیم و در صحنه عمل، جامعه متوجه شد که تخریب نظام پزشکی غلط بوده است.

وی به ساخت تجهیزات و لوازم پزشکی توسط کشور و بی نیازی از واردات اشاره کرد و گفت: قسمت دوم کاری که اتفاق افتاد این بود که بلافاصله اراده کردیم که تجهیزات و لوازم را خودمان بسازیم و اکنون بخشی از تجهیزات ما مثل کیت‌ها و ونتیلاتور مازاد بر مصرف تولید کرده‌ایم و ما بایستی که بتوانیم آنها را صادر کنیم.

معاون پیشین نظارت و هماهنگی در سیاست‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی معاون اول رئیس جمهور از فعالیت هفت گروه تحقیقاتی برای ساخت واکسن کرونا و آزمایش هشت دارو برای درمان آن خبر داد و افزود: همه اینها باید مراحل علمی خود را طی کنند و آزمایش خود را پس دهند تا بتوانند به چرخه نظام سلامت کشور وارد شوند.

آقامحمدی بر انجام سریع‌تر تست‌های همگانی برای همه مردم تاکید کرد و گفت: از بین هفتاد میلیون نفری که توسط وزارت بهداشت غربال‌گری شده‌اند، حداقل صدهزار نفر آلوده بوده‌اند که با وابستگانشان به یک و نیم میلیون نفر می‌رسند که باید از جمعیت جدا و قرنطینه شوند و آزمایشات لازم در موردشان انجام گیرد.

وی، انجام تست‌های همگانی کرونا را مستلزم تولید کیت‌های تشخیص کرونا دانست و گفت: ما الان برای تولید کیت مناسبی که با خون کار می کند و می تواند این ظرفیت را به ما بدهد که آنتی بادی اشخاص را ارزیابی کنیم، موفقیت‌های خوبی کسب کرده‌ایم و روزانه بیش از صدهزار کیت تولید می کنیم.

قائم مقام پیشین رییس سازمان صدا و سیما، پیشرفت‌های کشور در حوزه هوش مصنوعی را نیز یادآور شد و گفت: ما الان با کمک هوش مصنوعی، قادر هستیم هر کس در هر جا که هست را با سی تی اسکن و تفسیر آن در محل تشخیص دهیم و این به این معنی است که باید پزشکی از راه دور را به رسمیت بشناسیم و برای آن سرمایه گزاری کنیم.

پزشکی از راه دور خط آینده پزشکی ماست

آقامحمدی، پزشکی از راه دور را خطی دانست که باید دنبال کنیم و گفت: اگر این کار را انجام دهیم و نسخه نویسی الکترونیکی شود و مراجعات غیرضروری به پزشک اتفاق نیافتد و ویزیت از راه  دور صورت گیرد، می‌تواند در کاهش وابستگی ارزی کشور به واردات دارو و تجهیزات پزشکی موثر باشد و ما را به صادر کننده تجهیزات و خدمات پزشکی تبدیل کند.

وی، آنچه در حوزه پزشکی در دوران کرونا اتفاق افتاد را نوعی جهش در تولید ارزیابی کرد و گفت: این چیزی است که ما آنرا جهش تولید می‌نامیم یعنی باید راهکارها و ساختارها عوض شوند و در حقیقت بتوانیم مساله را به گونه‌ای حل کنیم که تحول بنیادین اتفاق افتاد والا اگر ما بخواهیم با همان روش‌های قدیمی کار کنیم، نهایتا خواهیم توانست یک یا دو درصد شرایط را بهبود دهیم که این به معنای جهش نیست.

خبرهای خوش از نفت و خودروسازی در راه است

مشاور پیشین وزیر آموزش و پرورش از رشد کشور در همه بخش‌ها از جمله صنعت، خودرو و نفت در سال جهش تولید خبر داد و گفت: نوع تفکر در کشور، خوشبختانه در همه جا تغییر کرده و خبرهای خوشی در آینده از نفت و خودروسازان منتشر خواهد شد.

آقامحمدی گفت: اگر رهبری امسال را سال جهش تولید نام‌گذاری کردند، علت این است که مدل رفتاری تولیدکنندگان کشور در حال تغییر است و ما امیدواریم دو صنعت نفت و خودروسازی هم جزء پیشتازان باشند.

وی، مزیت اصلی کشور را در درجه اول، نیروی انسانی ارزیابی و تصریح کرد: ما تا بیست سال آینده، یک نیروی جوان تحصیل‌کرده و بااراده را در اختیار داریم که می‌توانند ایران را ثروتمند کنند تا اگر پیر شدیم، یک کشور پیر ثروتمند باشیم.

برای تحقق خصوصی سازی باید بجنگیم

رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری درباره دلایل موفق نبودن کشور در اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی نیز گفت: وقتی مدیرانی دارید که روی بخش‌های مختلف چنبره انداخته‌اند، به طور طبیعی شما با یک جنگ می توانید آنها را جدا کنید.

آقامحمدی گفت: بعید است که بتوان به راحتی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی را پیش برد و این جنگ را تا به حال بخش خصوصی نکرده و من یک بار هم در تلویزیون طرح کردم که وقتی رهبری حقی را می دهد چرا بخش خصوصی نمی‌رود حق خود را مطالبه کند.

وی با پرسیدن این سئوال که وقتی ساخت نیروگاه وظیفه بخش خصوصی است، چرا کس دیگری این کار را انجام می‌دهد، افزود: این قدرت جنگندگی را ما باید به بخش خصوصی بدهیم و فکر می کنم الان در بخش بهداشت و درمان، این نهضت در حال شکل گیری است و امیدواریم در بخش‌های دیگر هم شکل بگیرد.

توسعه دریامحور و دانش‌بنیان در دستور کار است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص برنامه‌های این نهاد برای تحقق جهش تولید در سال جاری گفت: هنوز در مجمع، در حال بررسی است که چه مسیری را باید دنبال کنیم ولی طبیعتا توسعه دریامحور یکی از بحث های اصلی ماست.

آقامحمدی، دانش بنیان کردن اقتصاد به صورت ریشه ای و مبنایی را از دیگر مواردی عنوان کرد که در مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد آن اجماع وجود دارد.

وی در خصوص تهدیدات و فرصت‌های کرونا برای کشور نیز گفت: تهدیدات کرونا برای اقتصاد کشور جدی است ولی مهم این است که آیا ما فرصت های کرونا را می شناسیم یا نه.

این کارشناس ارشد مسائل اقتصادی تصریح کرد: اگر ما موفق شویم فرصت‌های کرونا را از تهدیدات آن بیشتر کنیم حتما بر آن پیروز خواهیم شد.

بازگشت به ساختارهای کهنه پیش از کرونا اشتباهی راهبردی است

آقامحمدی گفت: کشور ما به خاطر ساختارهای غلط و اشکالاتی که در اقتصادش از دوره گذشته مانده و دائم روی هم انباشته شده، با مشکلاتی مواجه است اما باید یک سری ساختارهای کهنه را که در اثر کرونا فرو می ریزد را برای همیشه کنار بگذارد.

وی در توضیح تاثیرات کرونا بر فروپاشی نظام‌های کهنه آموزشی و تجاری کشور گفت: باید سبک و نظام آموزش را تغییر دهیم و بخشی از آموزش را برای همیشه به فضای مجازی منتقل کنیم و پرورش و  بحث و گفت و گو را به کلاس ببریم.

مشاور پیشین وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: یعنی بچه‌ها باید در منزل با همین سیستم از راه دور آموزش ببینند و وقتی سرکلاس می‌روند، یافته‌هایشان را به بحث بگذارند و در اثر تکمیل و اجماع نظری که پیدا می‌کنند، تیم های فکری درست کنند و این یعنی به وجود آمدن یک اکوسیستم علمی که می تواند کشور را متحول کند.

آقامحمدی، شناخت عمیق فرصت‌ها و تهدیدات کرونا را ضرورت امروز کشور دانست و خاطرنشان کرد: اگر در دوران پساکرونا، بلافاصله به جای قبلمان برگردیم، یک خطای استراتژیک مرتکب شده‌ایم.

وی با بیان اینکه باید دیدمان را عوض کنیم، گفت: جریانات قبلی را داریم که تمایل برای برگشت به آنها وجود دارد اما ما نباید به عقب برگردیم زیرا مسیری که برای ما باز شد مسیر خوبی است که باید ادامه‌اش دهیم و این تحولات را در حوزه تجارت، خرده فروشی و آموزش به رسمیت بشناسیم.

صاحبان مشاغل غیررسمی کدشغلی دریافت کنند

این مدرس دانشگاه، الکترونیک شدن اقتصاد و تجارت را عامل شفافیت آن دانست و گفت: راه‌اندازی سامانه ملی اطلاعات شغلی اقدام ارزشمندی است که باید مردم از آن استقبال کنند و مسئولان بر تداوم آن پافشاری کنند.

آقامحمدی تصریح کرد: با ثبت‌نام تمام مردم در سامانه ملی اطلاعات شغلی، دیگر لازم نیست بگردیم که ببینیم چند نفر دست فروش یا کوله بر یا لنج کار هستند و اگر طوفان شد متوجه می شویم که لنج کاران بیکار شده اند و اگر برف آمد کوله بران آسیب دیده اند و اگر زلزله آمد دیگر مجبور به اعزام هیات های بررسی و پذیرش آمارهای راست و دروغ نیستیم.

وی افزود: با داشتن یک جامعه آماری دقیق از جمعیت کشور و وضعیت اشتغال آنها، با آمدن بیماری های مسری مثل کرونا، مدیریت بیماران و افراد سالم آسان خواهد شد و کسی از قلم نخواهد افتاد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تکمیل اطلاعات آماری کشور را امنیت‌زا دانست و گفت: این موضوع امنیت اقتصادی و اجتماعی آینده مردم را تضمین می کند و کسانی که بیمه نیستند به تدریج بیمه خواهند شد، زیرا منطقی نیست که در کشوری یک عده، اصلا بیمه نباشند.

آقامحمدی افزود: خواهش می کنم کسانی که به خصوص مشاغل غیررسمی دارند حتما عضو سامانه ملی اطلاعات شغلی شوند و کد شغلی دریافت کنند.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 207042

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *