• 97/04/07 - 08:53
  • 51
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری و تعرفه سلامت وزارت بهداشت خبر داد:

اجراي راهنماهاي باليني در سه فاز


مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری و تعرفه سلامت وزارت بهداشت، گفت: فاز اول اجراي راهنماهاي باليني، بررسی و تولید 530 محصول دانشی برای تدوین 320 خدمت بالینی و 1100 خدمت آزمایشگاهی است.

به گزارش وبدا، دكتر محمدحسين رحمتي در اجلاس معاونين درمان دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور درخصوص اصلاحات برنامه کاهش پرداختی بیماران بستری و صعب العلاج، اظهار داشت: برنامه کاهش پرداختی بیماران بستری از مهمترین برنامه های طرح تحول نظام سلامت است که با هدف حفاظت مالی از بیماران بستری در سال 1393 اجرا شد و با توجه به محقق شدن اهداف برنامه، استقبال دولت و افزایش رضایتمندی مردم و مراکز درمانی ادامه پیدا کرده است.

وي افزود: در سال 1396 با توجه به بررسی ها و ارزیابی های کارشناسی، اصلاحات درون برنامه ای با رعایت اصل عدم افزایش پرداختی مردم در بیمارستان ها انجام شد.

مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری و تعرفه سلامت وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: با توجه به اهمیت تحقق اهداف برنامه شامل عدم ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان و ارائه تمام خدمات در بیمارستان به بیمار و نیز مدیریت و نظارت بر اجرای برنامه از طریق داده های صحیح، وجود هرگونه نقصان در ثبت اطلاعات در سامانه سپاس و سجاد و یا عدم صحت اطلاعات درج شده و نیز عدم پوشش خدمات مورد تعهد برنامه و نبود تطابق با دستورالعمل های ابلاغی، با بیمارستان برخورد و درصدی از کارانه کسر خواهد شد.

دكتر رحمتي گفت: تلاش معاونت درمان در افزایش حمایت مالی در خدمات گران قیمت و کاهش پرداختی برای بیماران صعب العلاج است. اگرچه نحوه پوشش این خدمات در حال حاضر نهایی شده، اما به دلیل اضافه شدن سه بیماری به بیماری های صعب العلاج و پیگیری این موارد، هنوز ابلاغی صورت نگرفته است.
وي با بيان اينكه بحث تدوین راهنماهاي باليني نیز از موضوعات مهم در سطح معاونت درمان است که در سه فاز اجرا می شود، تصريح كرد: فاز اول، بررسی و تولید 530 محصول دانشی برای تدوین 320 خدمت بالینی و 1100 خدمت آزمایشگاهی است.

دکتر رحمتی ادامه داد: فاز دوم اجراي راهنماهاي باليني در دانشگاه ها و فاز سوم مربوط به خرید خدمت بیمه ها براساس این راهنماهاي باليني است که در این زمینه همزمان با بیمه ها جلساتی برگزار شده و نحوه خرید خدمت با آنها بررسی شده است که در مجموع همه دانشگاه ها و بیمه ها مکلف به اجراي راهنماهاي باليني هستند.

مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری و تعرفه سلامت وزارت بهداشت، تاكيد كرد: درخصوص نظارت، دانشگاه ها مکلف هستند تمام بیمارستان های تابعه را از طریق چک لیست داخلی، به صورت حضوري و نیز با شیوه مکانیزه پایش كنند./ 219/207

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 178194
کلمات کلیدی