• 98/09/23 - 08:59
  • 157
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خبر داد:

اجرای طرح آموزش های هنگام ازدواج از 2 هفته آینده در استان خراسان شمالی

طرح آموزش های هنگام ازدواج از 2 هفته آینده در خراسان شمالی اجرا می شود.

به گزارش وبدا، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در کمیته استانی برنامه همکاری مشترک بین دستگاهی آموزش و مشاوره هنگام ازدواج با اعلام این خبر گفت: استان خراسان شمالی جزو بیست و چهارمین استان و چهل و ششمین دانشگاه های علوم پزشکی کشور است که از این طرح بهره مند می شود.

دکتر سید حامد برکاتی از بهره مندی تمام استان های کشور از این طرح تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: 64 دانشگاه علوم پزشکی در کشور داریم که تا پایان سال دانشگاه های باقیمانده نیز از مزایای این طرح بهره مند می شوند.

وی با بیان این که این طرح در 428 مرکز در کشور اجرا می شود، تصریح کرد: بیش از 3 هزار مربی برای این طرح در نظر گرفته شده است که همه آن ها آموزش دیده یا در حال آموزش هستند.

وی از تجربه 27 ساله در این زمینه خبر داد و توضیح داد: طبق قانون، انجام آزمایش های ژنتیک هنگام ازدواج به منظور بررسی ژنتیک طی سال های گذشته اجباری بود و آموزش های شش ساعته به عنوان یک پیوست در 4 محور در کنار برنامه قبلی انجام خواهد شد.

وی با بیان این که زوجین چهار مبحث را در این طرح آموزش می بینند، اظهار داشت: زوجین در واقع ، سلامت  که اصول کلی آن تغذیه صحیح و شیوه زندگی سالم است را اموزش می بینند، در این دوره ها زوجین، سلامت جنسی، آموزش احکام ازدواج، روانشناسی و تعامل زوجین را آموزش می بینند که در تحکیم بنیان خانواده و کاهش طلاق موثر است.

وی از اختصاص اعتبار 400 میلیارد ریالی برای این طرح طی یکسال خبر داد و خاطرنشان کرد: طبق برآوردهای انجام شده پیش بینی می شود با اجرای این طرح از 20 تا 25 درصد طلاق ها  پیشگیری خواهد شد.

دکتر برکاتی اظهار امیدواری کرد: با همکاری خوب دستگاه ها به نتایج مطلوب و دلخواهی در این زمینه خواهیم رسید و پایدار بودن منابع مالی موفقیت این طرح را تضمین می کند.

وی سواد رسانه را جزو موارد مهم  برای  زوجین اعلام کرد و افزود: آموزش جنسی خانواده ها را نیز در مراکز کلینیک های خانواده در سال های آینده خواهیم داشت.

مدیرگروه سلامت، جمعیت و خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز گفت: این طرح در کل استان با عنوان ارتقای کلاس های مشاوره حین ازدواج به شش ساعت اجرا می شود.

دکتر مریم پورآدینه افزود: افزایش آگاهی و دانش زوجین در ابتدای ازدواج نسبت به حقوق و وظایف خود و مهارت های ارتباطی  زندگی مشترک از اهداف برگزاری این طرح به شمار می رود.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197846
کلمات کلیدی