• 99/06/30 - 13:54
  • 528
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
رییس بسیج جامعه پزشکی به مناسبت فراسیدن هفته دفاع مقدس اعلام کرد:

ارائه خدمات رایگان به ۴۰ هزارنفر در ۷ استان مرزی و محروم کشور

رییس بسیج جامعه پزشکی گفت: همزمان با هفته دفاع مقدس ۴۰ هزارنفر در ۷ استان مرزی و محروم کشور به صورت رایگان ویزیت می شوند و خدمات درمانی دریافت می کنند.

محمدصادقی

به گزارش وبدا، دکتر شاهین محمدصادقی روز یکشنبه همزمان با فرارسیدن هفته دفاع مقدس، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: در هفته دفاع مقدس با همکاری وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی، بخش خصوصی و استانداری های استان های مرزی در استان های خوزستان، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه (استان هایی که مستقیما درگیر جنگ بوده اند) و استان های محروم مثل سیستان و بلوچستان و هرمزگان برنامه های مفصلی داریم و حداقل ۴۰ هزار بیمار را ظرف دو هفته معاینه و درمان می کنیم.

 

تمرکز و اولویت بر مناطق محروم

 

وی گفت: این کار جدید و بزرگی است که با همکاری واحدهای محرومیت زدایی سپاه و بسیج، دانشگاه های علوم پزشکی، بنیاد مستضعفان و استانداری ها انجام می شود، علاوه بر آن تا جایی که در توانمان باشد برای توزیع ماسک و اقلام بهداشتی در مناطق محروم اقدام می کنیم، در این زمینه البته از ۷ ماه پیش اقدامات زیادی انجام شده است و همچنان با تمرکز و اولویت بر مناطق محروم ادامه دارد.

 

رییس بسیج جامعه پزشکی خاطرنشان کرد: بناست به همه افرادی که توسط شبکه های بهداشت و درمان استان های مرزی کشور شناسایی شده اند، کارت سلامت داده شود و در زمان مشخص و با رعایت پروتکل های بهداشتی و درمانی و ضوابط اعلامی ستاد ملی کرونا، توسط تیم های تخصصی در مراکز بهداشتی و درمانی مورد معاینه قرار گیرند. علاوه براین، اعزام تیم هایی برای خدمت رسانی به مردم و کمک به کادر بهداشت و درمان و همچنین، برپایی قرنطینه هایی در سراسر کشور برای مراقبت از بیماران کرونایی بعداز ترخیص از بیمارستان ها، از جمله اقدامات بسیج جامعه پزشکی است. مجموعا با همکاری بسیج جامعه پزشکی، وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گام های خوبی برداشته شده است.

 

وی گفت: در برنامه های آتی بسیج جامعه پزشکی که تا پایان سال تداوم خواهد داشت، درصدد هستیم، خدمات رسانی به مردم 7 استان های محروم و مرزی را استمرار داده و این خدمات را به مردم دیگر استان های محروم و مرزی تسری بخشیم.  

 

اعزام تیم های درمانی به مناطق قرمز کرونا

 

وی گفت: قرار است برخی تیم ها را در یکی دو هفته آینده به آی سی یو های مناطق قرمز اعزام کنیم. امیدواریم بتوانیم در مناطق محروم به زودی خدمات بیشتری از جمله خدمات دندانپزشکی، چشم پزشکی، طب اطفال و جراحی نیز توسعه و ارائه دهیم.

 

بسیج جامعه پزشکی 180 هزار عضو رسمی دارد

 

وی گفت: بسیج جامعه پزشکی بازوی اجرایی وزارت بهداشت و حدود 180 هزار عضو رسمی بسیج جامعه پزشکی داریم که همگی آماده جانفشانی برای ملت هستند، البته در بسیج اعتقاد داریم همه ملت ایران بسیجی هستند و همه اعضای جامعه پزشکی عضو بسیج جامعه پزشکی هستند و از همه پزشکان، پرستاران و کادر بهداشتی و درمانی دعوت می کنیم که عضو رسمی بسیج جامعه پزشکی شوند.

 

آموزش ضربتی نیروها برای کار در آی سی یو و سی سی یو به محض خیز کرونا و آنفلوآنزا

 

وی ادامه داد: همه سیاست‌ های ما در راستای سیاست ‌های وزارت بهداشت خواهد بود. برای ماه‌ های آینده که ممکن است همزمانی کرونا و آنفلوآنزا پیش رو باشد، مذاکراتی داشته ‌ایم تا برخی نیروها را به شکل ضربتی آموزش دهیم که برای کار در آی سی یو و سی سی یو آمادگی لازم را داشته باشند تا اگر موج بزرگتری از کرونا را داشتیم، این افراد آموزش دیده به کمک کادر درمان بروند.

 

دکتر محمد صادقی عنوان کرد: اولین نهادهایی که با شروع کرونا با وزارت بهداشت تفاهم نامه امضا کرده و اعلام همکاری کردند، سازمان بسیج و سپاه پاسداران بود. بسیج جامعه پزشکی به عنوان بخشی که هم به وزارت بهداشت و هم به بسیج متصل است، نقشی واسطه ای ایفا کرد و اقداماتی که در زمینه کمک های انسان دوستانه، برپایی قرنطینه ها و اعزام تیم هایی درمانی انجام شد، با کمک بسیج جامعه پزشکی و همکاری وزارت بهداشت و اعضای جامعه پزشکی کشور صورت گرفت و امیدواریم این اقدامات تسری پیدا کند.

 

وی در پاسخ به سوالی پیرامون احتمالاتی که درخصوص حمله بیولوژیک بودن اپیدمی کرونا مطرح می شود، تصریح کرد: نمی توان گفت که کرونا امری طبیعی بوده و در طرفی هم نمی توان گفت که حمله بیولوژیک بوده است. افرادی که ادعا می کنند حمله بیولوژیک بوده، مقالاتی را راجع به دستکاری ویروس در مجلات معتبر منتشر کرده اند، اما هیچ سند معتبری که این ادعا را ثابت کند، نداریم. اما همه اندیشمندان و عقلای قوم ها در تمام کشورها، به نوعی احتمال حمله بیولوژیک را می دهند.

 

وی درخصوص اقدامات جمهوری اسلامی ایران در موضوع کرونا، گفت: لازم است از شخص وزیر بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی تشکر کنم. البته هیچ اقدامی در هیچ زمینه بی عیب و نقص نیست و ممکن است هرکسی از دیدگاه های مختلف ایراداتی را وارد کند. در زمینه کرونا ممکن است که با هماهنگی بیشتر، می توانستیم بهتر عمل کنیم. در این زمینه، در مورد برخی ایرادات، نقش دستگاه های اقتصادی کشور و بخش های سیاسی را بیشتر از وزارت بهداشت می دانم. معتقدم که وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی و متخصصان و پزشکان گاهی اوقات نقطه نظراتی داشتند که مورد توجه سایر بخش ها قرار نمی گرفت و دولت به نوبه خود تصمیماتی را اتخاذ می کرد. در این زمینه تصور می ‌کنم اگر بیشتر به مقامات استانی و توصیه آنها در تصمیم گیری توجه کنیم، موفق تر خواهیم بود. شاید تفویض اختیار به استان ‌ها باعث شود همین ایرادات کوچک نیز رفع شود. البته در مجموع اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با کرونا با توجه به تحریم ها و نبودن برخی تجهیزات مورد نیاز، عملکردی قابل دفاع و قابل قبول است.

 

وی درخصوص خدمات رسانی به مردم حاشیه شهرها، گفت: در مورد حاشیه شهر تهران تفاهم نامه ای را تدوین کرده و به زودی با بخش هایی از دولت به امضا خواهیم رساند تا در حاشیه شهرهای بزرگ به ویزیت بیماران پرداخته شده و خدماتی مانند چشم پزشکی و دندانپزشکی و بعضی خدمات مربوط به گروه جراحی را ارائه دهیم. این خدمات در حال حاضر در تبریز و ارومیه و اردبیل نیز درحال انجام است./207

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 214878

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *