• 98/06/14 - 23:45
  • 16
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
وزیر بهداشت در سمنان:

از واردات داروهای برند که تولید داخلی را لگدمال می کنند، جلوگیری کرده ایم

 
وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر در خصوص برنامه های وزارت بهداشت برای تامین دارو و جلوگیری از قاچاق دارو و توزیع در شبکه غیررسمی، گفت: قبل از مسئولیت بنده در وزارت بهداشت، ناهنجاری های زیادی در حوزه دارو و شبکه های توزیع رسمی و غیر رسمی در کشور وجود داشت.
 
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه افتتاح بخش های جدید بیمارستان امیرالمومنین(ع) سمنان، با اعلام این مطلب، اظهار داشت: از ماه های پایانی سال گذشته، گام هایی در راستای سالم سازی عرضه، توزیع، تولید و واردات دارو در وزارت بهداشت برداشتیم و در حال حاضر با تکمیل نقاط ضعف موجود در سامانه تی تک، برکناری افراد ناسالم در نظام دارویی و بکارگیری پاکیزه ترین مدیران در حوزه دارویی به سوی شفافیت بیشتر حرکت می کنیم.
 
وی تصریح کرد: از واردات داروهای برند که تولید داخلی را لگدمال می کنند، جلوگیری کرده ایم و رسانه ها و به ویژه صدا و سیما باید کمک کنند که گرفتار غوغاسالاری های واردات داروهای برند نشویم و کمبود داروهای برند که با ۵ تا ۱۰ برابر قیمت داخلی وارد می شود را در ذهن مردم، برجسته نکنند.
 
وزیر بهداشت افزود: از همکاران پزشک مان خواسته ایم که داروهای برند که چندین شرکت داخلی آنها را تولید می کنند، تجویز نکنند تا مردم دچار سردرگمی و آوارگی در داروخانه ها نشوند و به هیچ عنوان، اجازه واردات داروهای دارای مشابه داخلی را نخواهیم داد.
 
دکتر نمکی با اشاره به ارتقای استانداردهای داخلی داروهای تولیدی در کشور، گفت: سلامت مردم را قربانی صرفه جویی ارزی و ریالی نخواهیم کرد و به رییس سازمان غذا و دارو دستور داده ام که انجمن های علمی پزشکی را دعوت کنند و انجمن هایی که نسبت به کیفیت داروهای تولیدی در کشور انتقاد و مستنداتی دارند، ارائه کنند چون سلامت مردم، شوخی بردار نیست و همانگونه که به واردات رانت نمی دهیم، به تولید داخلی هم رانت نخواهیم داد و بنده وزیر بهداشت هستم و سلامت مردم، یک اصل مهم و اساسی برای ما است.
 
وی خاطرنشان کرد: اگر به بهانه واهی حمایت از سلامت مردم، درها را به روی وارد کنندگان داروهای برند خارجی باز کنیم، هیچ گاه صنعت دارویی پویا نخواهیم داشت و به همین دلیل باید استانداردهای تولید داروهای داخلی را ارتقا دهیم و نباید اجازه دهیم که با شعار حمایت از سلامت، به ناسالمی در تجارت دارو در کشور، دامن زده شود. 
 
وزیر بهداشت تاکید کرد: علیرغم تحریم ها و فشارهای آمریکا و متحدان آن در جهان، کمبود داروهای اساسی در کشور حداقل یک سوم میزان کمبود دارو در روز مشابه سال گذشته است و کمبود داروهای اساسی در کشور به مراتب کمتر از قبل است و خوشبختانه مواد اولیه صنایع دارویی کشور تا پایان سال تهیه می شود و صنعت دارویی، یکی از صنایعی خواهد بود که هرگز شاهد تعطیلی آن نخواهیم بود./۲۰۶
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 194838
کلمات کلیدی