• 96/05/03 - 14:53
  • 11
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
با صدور بیانیه ای؛

اعضای هیات امنای دانشگاه های علوم پزشکی بر ضرورت توجه دولت دوازدهم به حوزه سلامت تاکید کردند


اجلاس سراسري هیات های امنای دانشگاه‌ها و دانشكده هاي علوم پزشكي کشور با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

به گزارش وبدا، در این بیانیه که شامل 7 بند است بر ضرورت پذیرش و معرفی سلامت به عنوان اولویت و دغدغه دولت دوازدهم از سوی رییس جمهور منتخب مردم تاکید شده است.

متن این بیانیه به شرح زیر است:
در سایه الطاف بیکران الهی و در طلیعه آغاز به کار دوازدهمین دولت در نظام اسلامی، فرصتی فراهم آمد تا خدمتگزاران عرصه سلامت، در قالب هیات امناهای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی با برگزاری نشستی در حضور مسئولین ارشد قانونگذاری و اجرایی کشور، به بررسی نقش هیئات امنا در مدیریت نوین دانشگاهها و مراکز ارایه خدمات بهداشتی و درمانی پرداخته و هم فکری لازم را برای یافتن راهکارهای ارتقایی انجام دهند. شرکت‌کنندگان، ضمن قدردانی از زحمات ارزشمند همه‌ی دست اندرکاران نظام سلامت، به ویژه وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جناب آقای دکتر هاشمی که با مدیریت جهادی و پرتلاش خود منشأ آثار و برکات ماندگار در عرصه بهداشت و درمان کشور شدند، بر عهد و اهتمام خود در راه ارتقای سلامت مردم شریف و بزرگوار کشور و ارتقای کارایی نظام ارائه خدمت، با در نظرگرفتن شرایط کنونی کشور و توجه خاص به موارد زیر تأکید می‌نمایند:

1. پذیرش و معرفی سلامت به عنوان اولویت و دغدغه دولت دوازدهم از سوی رییس جمهور منتخب مردم، موجب خرسندی و امیدواری است. لکن استمرار موفقیت‌ها و برنامه‌های ارتقایی و تحولی چندسال اخیر حوزه سلامت در گروی عنایت ویژه دولت دوازدهم به یکپارچه‌سازی همه‌ی ارکان تصمیم گیری و اجزای تصدی گری ذیل تولیت واحد نظام سلامت است.

2. پایداری منابع نظام سلامت از طریق کاهش وابستگی آن به منابع ناپایدار حاصل از فروش نفت، افزایش و نشاندارکردن منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده، وضع عوارض بر کالاها و اقدامات آسیب رسان سلامت، نقش آفرینی موثرتر بیمه‌های سلامت، شناسایی منابع جدید و ارتقای کارآیی حاصل می‌شود.

3.اجرای کامل مفاد سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، مستلزم همدلی و همکاری همه‌ی دست اندرکاران و کارگزاران نظام است. انتظار می‌رود همگان به دور از تعصبات بخشی و سازمانی متولی سلامت کشور را در راه تحقق اهداف عالی این بخش یاری دهند.

4.دستاوردهای مهم طرح تحول سلامت، به عنوان منشور خدمتگزاری دولت یازدهم در بخش بهداشت و درمان و سایر برنامه های توسعه ای و عملیاتی وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی، در چندماهه اخیر تحت تأثیر عدم تخصیص به موقع اعتبارات مصوب محدودیت منابع مالی و بدهی سنگین سازمانهای بیمه گر به بیمارستانها قرار گرفته و این امر ادامه خدمتگزاری مطلوب در دولت بعدی را با چالش جدی مواجه خواهد کرد. شرکت کنندگان در اجلاس، یاری و مساعدت همه‌ی دست اندرکاران تأمین مالی در مجلس شورای اسلامی و دولت را طلب می کنند و بر این باورند که تنها با پذیرش مسئولیت و تعهد همه‌ی دست اندرکاران تأمین مالی در مجلس شورای اسلامی و دولت دوازدهم، حلاوت مواهب طرح تحول سلامت در کام مردم ماندگار خواهد ماند.

5. رویکرد اقتصاد مقاومتی به عنوان برنامه اقدام و عمل وزارت بهداشت، در تدوین اهداف کلی و کمی و برنامه عملیاتی مشترک دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی کشور، با نگاهی عالمانه به گذشته، برمبنای سیاستهای کلی سلامت و اهداف برنامه پنجساله ششم توسعه تجلی یافته و به تصویب هیات امناهای دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها رسیده، لکن تثبیت و نهادینه سازی آن مستلزم پایش مستمر و نظام‌ مند در سطوح مختلف ستاد و صف وزارت بهداشت، خواهد بود.

6.سیاست‌های آمایش سرزمین نقطه امید برقراری عدالت توزیعی در برخورداری از امکانات، نیروی انسانی و مواهب کشور است و تشکیل شوراهای کلان مناطق و کمیسیون‌های دائمی هیات امنا ، اقدام موثری است که در راستای اجرای این سیاست‌ها و تقویت نقش هیات‌های امنا توسط وزارت بهداشت به اجرا درآمده است. استمرار و توسعه چنین اقداماتی در ایجاد همراستایی و یکپارچگی برنامه¬های کلان کشوری و دانشگاهی و در عین حال تفویض اختیار در سطح تصمیم‌گیری و ایجاد انعطاف در برنامه های اجرایی با توجه به شرایط هرمنطقه، راهگشا خواهدبود.

7.شرکت‌کنندگان بر استمرار برگزاری اجلاس مشترک هیأت امناهای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و موسسات وابسته، به صورت سالانه با حضور مسئولین ارشد قانون گذاری و اجرایی کشور تأکید می‌نمایند.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 163884
کلمات کلیدی