• 99/07/30 - 15:04
  • 820
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو عنوان کرد:

افزایش مصرف خودسرانه دارو دردوران کرونا

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف خودسرانه دارو بویژه در دوران کرونا و ترس از حضور در مطب ها هشدار داد و بیشترین مسمومیت های ناشی از مصرف داروها را تشریح کرد.

به گزارش وبدا، دکتر نوشین محمد حسینی، در نشست خبری که به مناسبت فرارسیدن هفته پیشگیری از مسمومیت ها در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: امسال پانزدهمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیت ‌ها را برگزار می ‌کنیم که هر ساله از اول تا هفتم آبان ماه برگزار می‌ شود. ‌یکی از دلایل عمده ‌ای که این تاریخ برای هفته مسمومیت‌ ها انتخاب شده، این است که از این موقع از سال به تجهیزات گرمایشی منازل رسیدگی می‌ کنیم. اگر در این موقع از سال به فکر دودکش‌ها، بخاری‌ها و... نباشید، آنها را درست تجهیز نکنید و درزگیری پنجره ‌ها را به صورت استاندارد انجام ندهید، در فصل سرما منجر به انواع مسمومیت ‌ها با گاز مونوکسید کربن می‌ شود.
 
وی افزود: در عین حال مواردی در این حوزه است که تاریخ و زمان ندارد. به عنوان مثال ما همیشه از شوینده‌ ها و مواد ضدعفونی کننده استفاده می ‌کنیم. البته امسال با شیوع ویروس کرونا بیشتر از شوینده‌ ها استفاده می‌ کنیم؛ چراکه یکی از مهمترین راه‌های مبارزه با این ویروس شست‌ و شوی درست و دقیق دست‌ ها است. همچنین لباس ‌هایمان را بیشتر شست‌وشو می‌دهیم و سطوح را هم به طور مداوم ضدعفونی می‌کنیم. بنابراین ضدعفونی‌کننده‌ها جایگاهی جدی در زندگی ما پیدا کرده‌اند، اما باید حواسمان به شیوه نگهداری از این مواد باشد تا منجر به مسمومیت نشوند.
 
دکتر محمدحسینی با بیان اینکه امسال می بینیم که میزان مسمومیت با شوینده‌ها و مواد ضدعفونی ‌کننده، نسبت به سال قبل افزایش یافته است، گفت: به هر حال این موضوع طبیعی است. زیرا میزان استفاده و دسترسی به این مواد نیز افزایش یافته است.
 
وی ادامه داد: در هفته مسمومیت ها به بحث سموم هم می ‌پردازیم که در زندگی ما جایگاه خاصی دارد. سموم دفع آفات در کشاورزی کاربرد دارد و از طرفی وقتی محصول را می‌ خریم و به خانه می ‌آوریم گاهی از سموم استفاده می ‌کنیم. همچنین برای دفع حشرات موذی از خانه از سموم استفاده می‌کنیم که گاهی ممکن است به جای اینکه آن حشره را مسموم کنیم، اگر در نحوه استفاده و اندازه استفاده از سموم و محل نگهداری باقی مانده سم دقت نکنیم، افراد خانواده خودمان را  مسموم کنیم. یکی از اقداماتی که می‌توان انجام داد، این است که اصلا سمی که استفاده کرده‌ایم، باقی مانده نداشته باشد و تا حد امکان هیچ سمی را در خانه نگهداری نکنیم. برخی سموم اصلا نباید وارد خانه شوند. زیرا برخی سموم قابلیت متصادعد شدن در خانه را دارند و ممکن است با یک سهل‌انگاری کوچک، آن سم متصاعد شده و خروج گازش از فضا منجر به مسمومیت شود.
 
این روزها مسموم شدن خطرناک است
 
محمد حسینی تاکید کرد: این روزها واقعا مسموم شدن خطرناک است. تخت های بیمارستانی‌ مان خیلی کم هستند و بیماری کووید 19 بسیاری از تخت‌ها را اشغال کرده و باید به گونه‌ای عمل کنیم که درست از سموم و مواد ضدعفونی کننده استفاده کنیم تا مسمومیتی ایجاد نشود.
 
خطر مسمومیت در معرض کودکان 
 
وی ادامه داد: امسال شعار هفته پیشگیری از مسمومیت ‌ها "پیشگیری از مسمومیت در همه گیری کرونا با افزایش آگاهی است که می ‌تواند مانع مسمومیت دارویی شود". در هفته مسمومیت روزهای متفاوت را با نام‌ های متفاوت نام‌گذاری کرده‌ ایم. باید توجه کرد که کودکان بیشترین افراد در خطر مسومیت‌ قرار دارند. به ویژه کودکان زیر پنج سال. بسیاری از این کودکان مواد ضدعفونی‌کننده را به جای آب نوشیدند و دچار مشکلات بسیار جدی و حتی مرگ شده‌اند. بنابراین باید از گذاشتن این وسایل در دسترس بچه‌ها بپرهیزیم و به همین دلیل یک روز کامل را به پیشگیری از مسمومیت کودکان اختصاص داده‌ایم.
 
وی افزود: در عین حال با توجه به اینکه گاز مونوکسید کربن در دنیا هزاران قربانی می‌گیرد، به همین دلیل یک روز را هم به این مورد اختصاص دادم. مواد غذایی و قارچ‌ها نیز می‌توانند منجر به مسمومیت شوند و یک روز را هم به آن اختصاص داده‌ایم. در عین حال روزهایی را هم برای مسمومیت با سموم، مسمومیت از طریق گزش حیوانات و مسمومیت با مواد مخدر، محرک و الکل نیز اختصاص داده شده است.
 
بیشترین مسمومیت های دارویی با آرامبخش ها و مسکن ها
 
وی درباره میزان و وضعیت مسمومیت‌های دارویی با توجه به شیوع کرونا و همچنین بیشترین داروهایی که منجر به مسمومیت می ‌شوند، گفت: در زمینه مسمومیت‌ های دارویی اصولا یکی از مواردی که موجبات مسمومیت را فراهم می‌کند، استفاده نادرست از دارو است. دارو یک شمشیر دو لبه است و  همانطور که می تواند خوب باشد، می تواند مسموم کننده هم باشد و حتی منجر به مرگ شود. بیشترین مسمویت ‌هایی که داشتیم با گروه آرامبخش‌ ها بوده است. مُسکن‌ها حتی مسکن‌های غیر مخدر هم مسمومیت زا بودند و در رده دوم قرار می ‌گیرند.
 
افزایش مصرف خودسرانه دارو در دوران کرونا
 
وی افزود: در دوران شیوع کرونا به این دلیل که واهمه ‌ای از خروج از خانه و مراجعه به مراکز درمانی وجود دارد، مصرف خودسرانه دارو به خصوص داروهایی که از قبل در خانه مانده است، افزایش پیدا کرده است که در حال حاضر باعث شده که درصد شیوع مسمومیت دارویی با مسکن‌های غیرمخدر در سال 1398، حدود 15.9 درصد بوده، اما در پنج ماه اول سال 99 به 17.2 افزایش یافته است.
 
ضدافسردگی ها و آمفتامین ها در رده بعدی داروهای مسمومیت زا
 
وی عنوان کرد: در رده سوم داروهای ضد افسرگی ‌ها و آمفتامین ها و محرک‌ها در رده چهارم قرار دارند. حتی آنتی بیوتیک‌ها و کوورتون ها هم مسمومیت داده ‌اند. زیرا مصرف نادرست همیشه می ‌تواند به صورتی دردسر درست کند.
 
خطر مسمومیت با قرص برنج
 
وی درخصوص مسمومیت با قرص برنج، گفت: قرص برنج اساسا سمی است که به هیچ عنوان مصرف خانگی ندارد. به ویژه اینکه از سم ‌هایی است که قابلیت متصاعد شدن دارد و از جامد و گاز تبدیل می ‌شود. کافی است که آن را خریداری کنید و بدون پوشش مناسب آن را در جایی قرار دهید، خود گازی که قرص برنج در محیط متصاعد می‌ کند، می تواند خطر مسمومیت داشته باشد. بنابراین مسمومیت در اثر استفاده از این قرص، وجود دارد و توصیه می کنیم که این محصول به هیچ وجه یک محصول خانگی نیست و نباید در خانه نگهداری شود.
 
دکتر محمدحسینی تاکید کرد: به طور طبیعی زمانیکه مسمومیت افزایش می یابد، مرگ و میر هم افزایش می‌یابد. البته برای آمار مرگ و میر باید به آمار پزشک قانونی مراجعه کنیم.  البته خوشبختانه با اینکه میزان مسمومیت دارویی ما بیشتر شده است، اما میزان مرگ و میر ناشی از آن افزایش نیافته است.
 
افزایش مرگ به دلیل مصرف نادرست الکل در دوران کرونا
 
وی درخصوص افزایش مسمومیت با الکل در دوران کرونا، اظهار کرد: با توجه به شایعه‌ های نادرست و مصرف نادرست الکل، افزایش میزان مسمومیت و مرگ و میر با الکل به خصوص در ابتدای شیوع ویروس کرونا وجود داشت. امیدواریم در حال حاضر برای همه مشخص شده باشد که این موضوع تاثیری در پیشگیری یا درمان کرونا ندارد.
 
سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو افزود: نسبت به سال گذشته مسمومیت با الکل افزایش داشته که یکی از دلایل آن هم شایعه ‌هایی بود که در ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور اتفاق افتاد.
 
گفتنی است، هفته پیشگیری از مسمومیت ها از اول آبان آغاز شده و اسامی روزهای این به شرح زیر است؛
پنجشنبه 1 / 8 / 99: روز پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی داروها
جمعه 2 / 8 / 99: روز پیشگیری از مسمومیت ها در کودکان
شنبه 3 / 8 / 99: روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسید کربن
یکشنبه 4 / 8 / 99: روز پیشگیری از مسمومیت با مواد غذایی، قارچ ها و گیاهان سمی
دوشنبه 5 / 8 / 99: روز پیشگیری از بروز مسمومیت با سموم دفع آفات نباتی، مواد شیمیایی (شامل: اسید، قلیا و شوینده های خانگی، فرآورده های نفتی، فلزات سنگین مانند سرب، جیوه و باتری مینیاتوری)
سه شنبه 6 / 8 / 99: روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گزیدگی جانوران سمی
چهارشنبه 7 / 8 / 99: روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر، مواد محرک و الکل
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 216815
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *