• 1398/04/30 - 14:58
  • 168
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

الكامپ، آوردگاهي براي ظهور دستاوردهاي الكترونيك حوزه سلامت

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک، با حضور حدود ٥٠٠ استارت آپ و به منظور ارائه آخرين دستاوردها در حوزه دولت الكترونيك برگزار شد. اهميت برگزاري اين نمايشگاه در سال جاري، به دليل شرايط تحريم و ضرورت خودكفايي در حوزه صنایع الکترونیکی، کامپیوتر و دیجیتال، از جايگاه ويژه اي برخوردار است؛ چنانچه به گفته، رسول سراییان، دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه ای ایران، "به دلیل قرار گرفتن در شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی، برگزار اين نمايشگاه اهميت زيادي دارد و برای ایجاد انگیزه و امید در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شعار امسال نمایشگاه الکامپ «آینده بهتر» درنظر گرفته شد."...

از سويي ديگر، بايد ديد كه استقرار دولت الكترونيك و توسعه صنايع الكترونيكي، كامپيوتري و ديجيتالي، از كدام جهت مورد تاكيد و اهميت قرار گرفته است؛ آنچه در وهله اول به ذهن خطور مي كند، سهولت ارائه خدمات بهتر و باكيفيت تر به شهروندان ايراني است. دكتر حسن روحاني، رييس جمهور، در دیدار با معاونان و مدیران ارشد وزارت ارتباطات، در خصوص ضرورت استقرار دولت الكترونيك بيان كرده كه ايجاد دولت الکترونیک ضرورت دارد، چراكه يكي از راه های مبارزه با فساد و شفاف شدن امور در فضای مجازی محسوب مي شود.

درواقع، نمایشگاه الکامپ، آوردگاهی است که سالانه ذی نفعان توسعه و تحول اقتصاد دیجیتال با بررسی فرصت‌ های بازار به جایگاه‌ سازی محصولات و خدمات خود پرداخته و عملکرد سالانه خود را در معرض دید قرار می‌ دهند، هر شركت، سازمان و يا دستگاهي بنا بر سياست هايي كه دنبال مي كند، امكان حضور در اين عرصه را دارد؛ يكي از حوزه هايي كه به طور مستقيم با كيفيت زندگي مردم سروكار دارد نيز حوزه سلامت است. بنابراين، يكي از اهداف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، استقرار نظام الكترونيك در تمامي ساختارهاست. براين اساس، به دنبال ايجاد زيرساخت هاي سلامت الكترونيك، برنامه هاي عملياتي خود در اين حوزه را به منصه ظهور مي گذارد.

استقرار پرونده الكترونيك سلامت، يكي از بزرگترين برنامه هاي عملياتي اين وزارتخانه در حوزه الكترونيك، كامپيوتر و ديجيتال است. به گفته دكتر سعيد نمكي، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، "استقرار پرونده الکترونیک سلامت، اقدام بسیار عظیمی است که می تواند به عنوان انقلابی در نظام ارائه خدمت تلقی شود، همچنين، پرونده الکترونیک سلامت از بسیاری هزینه ‌های غیرضرور، جلوگیری می‌ کند." وزير بهداشت پرونده الکترونیک سلامت را یکی از ریل گذاری‌های اصلی نظام سلامت قلمداد مي كند و مي گويد، "معتقدم که دستیابی به نظام ارجاع و پزشکی خانواده، بدون پرونده الکترونیک سلامت، محقق نمی‌ شود بنابراين، اولویت خود را بر تکمیل پرونده الکترونیک سلامت قرار داده ايم تا برای استقرار نظام ارجاع و پزشکی خانواده مهیا شویم."

*تنوع و تعدد خدمات وزارت بهداشت در حوزه الكترونيك

مهندس علي اصغر انصاري، مجري پرونده الكترونيك سلامت مركز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، در آخرين روز از برگزاري بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الكامپ، در گفت و گو با وبدا، درخصوص اهميت حضور وزارت بهداشت در اين عرصه، مي گويد: سالهاست كه در نمايشگاه الكامپ، سالني تحت عنوان سالن دولت الكترونيك به منظور ارائه جديدترين دستاوردها و سرويس هاي الكترونيك، اختصاص يافته است، وزارت بهداشت نيز به عنوان يك دستگاه دولتي و به دليل تنوع و تعدد خدمات در حوزه الكترونيك، در اين عرصه حضور دارد.

*ارائه نمايشگر پرونده الكترونيك سلامت در نمايشگاه الكامپ ٩٨

وي، پرونده الكترونيك سلامت را تكليف قانوني وزارت بهداشت در برنامه پنجم و ششم توسعه بيان كرد و درخصوص دستاوردهاي اين وزارتخانه در نمايشگاه سال ٩٨، گفت: وزارت بهداشت در نمايشگاه امسال، ضمن رونمايي از نسخه موبايلي پرونده الكترونيك سلامت ايرانيان، براي نخستين بار نمايشگر اين پرونده را در دسترس مراجعين قرار داده و از طرفي، روال و گردش اطلاعات در شبكه نظام سلامت الكترونيك را به نمايش گذاشته است. همچنين، واگذاري توكن هاي سخت افزاري مراكز ارائه دهنده خدمات سلامت از طريق دفاتر پيشخوان دولت، نيز از ديگر برنامه هاي وزارت بهداشت در اين نمايشگاه است.

*اتصال مراكز درماني خصوصي به پرونده الكترونيك سلامت

مجري پرونده الكترونيك سلامت همچنين، درخصوص اقدامات آتي وزارت بهداشت در حوزه پرونده الكترونيك سلامت، تصريح كرد: در فاز اول اجراي پرونده الكترونيك سلامت، سعي داريم كه تمامي مراكز بهداشتي و درماني دولتي كشور را به اين درگاه متصل كنيم، بنابراين، اتصال مراكز درماني خصوصي به پرونده الكترونيك سلامت از جمله اقدامات آتي مركز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت است.

مهندس انصاري بيان كرد: شهروندان از طريق نسخه موبايلي پرونده الكترونيك سلامت، مي توانند خدماتي همچون نوبت گيري، موقعيت سنجي مراكز سلامت و اطلاعيه هاي مربوط به نسخه نويسي و نسخه پيچي را در دسترس داشته باشند.

مجري پرونده الكترونيك سلامت مركز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت گفت: فضاي ديجيتال و گستردگي خدمات و قابليت هاي آن، بسيار بكر و آماده است؛ بنابراين، مي توان از طريق درگاه تلفن همراه، براساس اطلاعات پرونده الكترونيك سلامت فردي، خدمات ارزشمندي را به شهروندان ارائه داد. /٢٠٧

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 193230
کلمات کلیدی