• 98/08/18 - 11:10
  • 75
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش کشوری بهورزان و مربیان بهورزی:

امکان ادامه تحصیل بهورزان در مقطع کاردانی فراهم شده است

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: با توجه به ساختار قوی نظام شبکه بهداشت در کشور، هیچ خدمت تکراری در حوزه بهداشت ارائه نمی شود. به عنوان نمونه تزریق واکسن فقط در خانه بهداشت انجام می شود در حالیکه، خدمات تکراری در حوزه درمان، به وفور مشاهده می شود.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رییسی در همایش کشوری بهورزان و مربیان بهورزی که با حضور وزیر بهداشت در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار داشت: یکی از اهداف بهورزان در کشور از دهه های گذشته تا کنون، توانمندسازی زنان بوده در حالیکه در دنیا حدود یک دهه است که به این موضوع توجه می شود و بهورزان شاغل با توجه به تصویب مقطع کاردانی، می توانند ادامه تحصیل دهند.

وی افزود: سه ویژگی اصلی بهورزان شامل بومی بودن و آشنایی آنها با فرهنگ و مشکلات مردم مناطق خودشان، توسعه محوری در فعالیت ها و توجه به عوامل اجتماعی و اقتصادی موثر بر سلامت و مهارت آموزی بر مبنای وظایف سازمانی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: در دنیا و منطقه، تنها کلمه ای در حوزه سلامت که نیاز به ترجمه ندارد، بهورز است و در تمام دنیا، به یک‌معنی است و دبیرکل سازمان جهانی بهداشت که اخیرا به ایران سفر کرده بود، اذعان کرد که از خدمات بهداشتی ایران، بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و شگفت زده شده است و مشاهداتش بسیار بیشتر از شنیده هایش بوده است.

دکتر رییسی یادآور شد: در دنیا حدود ۴۰ سال است که به خدمات مراقبت های بهداشتی اولیه توجه شده در حالیکه در کشور ما، بیش از ۴۵ سال است که این خدمات ارائه می شود.

وی خاطرنشان کرد: در پوشش همگانی سلامت، همه افراد باید بدون مخاطرات مالی بتوانند به خدمات پیشگیری، ارتقای سلامت، درمان بیماری ها، توانبخشی و مراقبت های تسکینی دسترسی پیدا کنند. پوشش همگانی سلامت سه محور دارد که شامل افزایش طیف و کیفیت خدمات، افزایش پوشش جمعیت و گروه های هدف و همچنین کاهش پرداختی از جیب مردم است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: پوشش همگانی سلامت بسیار مهم است چون شاهد تغییر در الگوی بیماری ها به دلیل افزایش سالمندی و رشد بیماری های غیرواگیر و نیز رشد عوامل خطر جدید مانند تغییرات اقلیمی و آلودگی های زیست محیطی و صنعتی هستیم. متاسفانه تا ۳۰ سال آینده، بیش از ۳۰ درصد از جمعیت کشور، بیشتر از ۶۰ سال سن دارند و جمعیت ایران پیر می شود.

دکتر رییسی از منابع ناکافی و ناپایدار، پوشش بیمه ای ناکافی، حمایت ناکافی بیمه ها از بسته های اساسی سلامت و بالا بودن هزینه های تکنولوژی های تشخیصی و مداخله ای برای بیماری های غیرواگیر به عنوان چالش های دسترسی به پوشش همگانی سلامت یاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توسعه نظام بیمه سلامت، بکارگیری راهنماهای بالینی و بسته های خدمات مدیریت شده، ارائه خدمات به شکل سطح بندی شده در قالب نظام ارجاع، بکارگیری نظام های ثبت الکترونیک، استقرار نظام اعتباربخشی و صدور مجوز و اجرای طرح پزشکی خانواده می توان به پوشش همگانی سلامت دست یافت./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196759
کلمات کلیدی